Az idei Salgótarjáni Tavasz kiemelkedő zenei eseménye a 30. Nemzetközi Dixieland Fesztivál. Salgótarján minden év májusában a tradicionális jazz fővárosa, ahol ezúttal mintegy 150 muzsikus találkozik egymással és közönségével.
Májusban beköltözik a jazz városunkba, hogy jókedv és derű töltse be lelkünket. A fesztivál szabadtéri, színháztermi és templomi koncertjei olyan minőséget képviselnek, amelyek a világ bármely zenei színpadán megállnák helyüket.
A gálakoncerten Benkóék és Molnárék mellett amerikai, cseh és lengyel muzsikusokat hallhatunk.
A Salgótarjáni Tavasz záró programján önálló koncerttel tiszteleg szülővárosa előtt a friss Kossuth-díjas gitárművész, Snétberger Ferenc.
ELŐADÓK, PROGRAMOK
Basin Street Jazz Band - 2014. május 17, Fő tér
Az együttest 1997-ben alapította Kapi Gyula hat fővel a salgótarjáni zeneiskolában tanuló fiatalokból. A jelenlegi tagok közül a dobos kivételével mindenki alapító tag. Az alapítás évétől kezdve állandó szereplői vagyunk a Salgótarjáni Nemzetközi Dixieland Fesztivál szabadtéri programjainak. Minden évben felléptünk a Salgótarjánban megrendezendő „Palócország" kiállításon és vásáron. 2000 novemberében az a megtiszteltetés érte az együttest, hogy a Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatának küldötteként részt vehettünk a VI. Besztercebányai Nemzetközi Dixieland Találkozón.
Benkó Dixieland Band - 2014. május 17, JAMKK Színházterem
Az 1957-ben alakult Benkkó Dixieland Band a világon az egyik legjobb, Magyarországon a legnépszerűbb jazz együttes. Már első lemezük aranylemez lett. Hazai fesztiválok és versenyek sorát nyerték, számos kitüntetést mondhatnak magukénak. Koncertjeiken tízezres hallgatóság előtt olyan világsztárokkal dolgoztak már együtt, mint pl. az amerikai Milt Jackson, Freddie Hubbard, Al Grey, Buddy Tate, Joe Newman, Buddy Wachter, Henry Questa, Joe Muranyi, Eddy Davis, Cynthia Sayer, Harry Sweet Edison, Albert Nicholas, Wild Bill Davison, vagy az európai Chris Barber, Kenny Ball, Huub Janssen, Acker Bilk - és még sokan mások.
Berki Tamás - 2014. május 17, JAMKK Színházterem
Berki Tamás István Budapesten született 1946. május 16-án Berki Rezső és Trőster Irén gyermekeként. 1969-1972 között a Bartók Szakiskola dzsessz- ének tanszakán tanult, ahol Gonda János és Vukán György tanítványa volt. 1966-ban megalakította Vámos Miklóssal a Gerilla protestong-együttest, amelynek 1971-ig volt a tagja. Az Interbrass dzsesszegyüttes tagja, majd vezetője volt. Gonda János együttesének tagja, a Sámánének (1975) című nagylemez énekese és részben szövegírója volt. A Csík-Fogarasi-Jávori-együttes szólistája volt. A Kőszegi-együttes tagja.
Breckenridge - Karolak Connection - 2014. május 17, JAMKK Színházterem
Wojciech Karolak 1939. május 28-án született Varsóban. Orgonista, aki magát az amerikai jazz és blues olyan előadójának tartja, aki tévedésből született Európában. Szaxofonon és zongorán is remekül játszik.
1958-ban kezdett zenélni a „Jazz Believers" együttessel, ahol alt szaxofonon játszott. Az együttesben a későbbi lengyel jazz legjobb képviselői tömörültek. 1961-ben visszatért a zongorához. 1962-ben megalapította a saját trióját, amely Lengyelország egyik vezető együttese lett, és amely gyakran szerepelt külföldön is. 1964-ben Go Right címmel készített albumot, és ez volt az első lengyel jazz nagylemez, amelyet kiadtak. 1966-ban Svédországba költözött, ahol rock és blues zenét játszott.
Éjféli Kiáltás Gospel Kórus - 2014. május 18, Szent József Plébániatemplom
Az Éjféli Kiáltás Gospel Kórus 2006 novemberében alakult, közel 40 fiatalból. A kórus tagjai szerte az országból gyűlnek össze próbáról-próbára, fellépésről-fellépésre. A zene, és az éneklés az, ami összetartja az azóta már 50 tagúvá duzzadt "kis" csapatot, ahol tizenévesek, huszonévesek, de harmincas éveiket járó fiatalok is együtt dicsérik..
Több koncertjük volt már szerte az országban, de külföldön is jártak.
Fats Jazz Band - 2014. május 17, Fő tér
A kilenctagú zenekar 2011-ben alakult Ladislav Fančovič, napjaink egyik legjobb szlovák zongoristájának vezetésével. A hét kiváló zenész és a két nagyszerű énekes eredeti swing zenét játszik, amely a régmúltba viszi vissza a hallgatót, az aranykorba, amelynek kellékei voltak a jó modor, az elegáns ruhák és a tüzes hangulatú összejövetelek. Szlovákiában a Fats Jazz Band eredeti a maga nemében. A repertoárjuk olyan dalokat tartalmaz, amelyeket korábban a legkiválóbb zenekarok adtak elő.
Elkötelezettek a teljesen hiteles stílus mellett, és a lehető legszebben akarják megszólaltatni azokat a dalokat, amelyeket az amerikai jazz-zenekarok 1925 és 1945 között játszottak. Ezeket a régi dalokat az eredeti, korhű hangszereken adják elő, hogy a hangzás a lehető leghitelesebb legyen.
Storyville Jazz Band - 2014. május 18, Fő tér
A Storyville Jazz Band 1997. elején alakult meg Szegeden tehetséges, fiatal muzsikusokból. Zenéjük az 1900-1920-as évek New Orleans-i hangulatát idézi, mint ahogy nevük is, hiszen e város szórakoztató negyedében Storyville-ben született meg az a zene, amit ragtimenak, dixielandnek neveztek, később pedig ebbõl alakult ki a jazz. Repertoárjuk sokszínű. Nevükhöz híven számaikat a műfaj tradicionális és revival slágereiből állították össze, megidézve ezzel is a kor és a hely hangulatát. Hazai fesztiválok, koncert színpadok közkedvelt vendégei.
További információk, fotók, videók és jegyrendelés:
A Facebook oldal címe:
https://www.facebook.com/stjazz
TÖRTÉNELMI KITEKINTÉS
Az első Nemzetközi Dixieland Találkozóra 1984. május 18-20. között került sor Salgótarjánban, a Magyar Rádió és a József Attila Művelődési Központ közös rendezésében.
A következő év kimaradt a fesztiváltörténetből, de 1986-tól minden év májusában megszólalt a dixieland zene városunkban. Három évig a rádióval közösen rendeztük a fesztivált, amelyet ekkoriban dixieland találkozónak és oldtimers jazz hétvégének neveztünk.
A rendszerváltással járó gazdasági és kulturális változások jelentős hatást gyakoroltak a fesztivál fejlődésére.
1991-től a fesztivál elnevezés állandósult, a kulturális piac kinyílt számunkra és az újkeletű források – szponzoráció, mecenatúra – útjai is megnyíltak előttünk. Ugyanakkor az állami és önkormányzati kulturális intézményfinanszírozás mértéke jelentősen csökkent és megszűnt a nyugati zenészek számára eddigi keleti zárt világunk varázslata.
A 90-es évekre a salgótarjáni dixieland fesztivál Magyarország legjelentősebb tradicionális jazz eseményévé, a hazai amatőr és hivatásos együttesek, valamint szólisták legfontosabb találkozási pontjává vált. Ezt a teljesítményt értékelve Salgótarján Önkormányzata a tízéves jubileumi fesztivál alkalmából Pro Urbe-díjban részesítette a fesztivál szervezőcsapatát: a József Attila Művelődési Központot, a Karancs Szállót és a Molnár Dixieland Bandet.
2003-ban Salgótarján, a szlovák Besztercebánya, a lengyel Zakopane, és a cseh Hrádec Králové fesztiválszervezői közösen létrehozták a „Visegrádi Kvartett" kooperációt.
Az Európai Unióhoz történt egyidejű csatlakozás évétől United Europe Jazz Festival néven működünk, www.unitedeuropejazzfestival.eu néven közös honlappal is rendelkezünk. A fesztivál kooperáció küldetése a visegrádi partnervárosok kulturális együttműködése mellett, közös jazzprodukciók létrehozása és jazz együtteseink nemzetközi szereplésének menedzselése.
Fesztiválunk programjában a három évtized során a tradicionális jazz hazai és nemzetközi kiválóságai mellett egyre nagyobb szerepet kaptak a main stream, a világzene és a kortárs jazz képviselői is. A helyi zenei értékek, a fiatal tehetséges alkotóközösségek felkarolása, népszerűsítése szintén fontos küldetésünk.
Hálával és szeretettel gondolok Mezei István / Nyulas / barátomra, akivel együtt indítottuk útjára a dixieland fesztivált és Joe Murányira, aki sokat tett a fesztivál nemzetközi elismertségéért.
Köszönjük támogatóinknak, hogy az elmúlt 30 év során élvezhettük bizalmukat és soha nem kényszerültünk fesztiválterveink feladására.
Tóth Csaba
fesztiváligazgató