A 8. LIFT (Leszbikus Identitások Fesztiválja) október 11-én kezdődő programjában filmvetítésekkel, irodalmi estekkel és beszélgetésekkel is találkozhatsz. A megnyitóra október 11-én pénteken kerül sor a MÜSZI-ben (Blaha Lujza tér 1.): az eseményen átadják az idei LIFT-díjat is.
Október 12-én szombaton 16 órától ugyanitt 4 szlovén leszbikus írónővel találkozhatsz. A vendégek: Suzana Tratnik író, műfordító, publicista, Nataša Sukič író, publicista, Kristina Hočevar költő és Iva Jevtić író, műfordító. Az estet Lóránd Zsófia eszmetörténész, feminista aktivista moderálja, aki a négy szlovén vendéggel a szlovén leszbikus életről és irodalomról beszélget. A szerzők műveiből részletek hangzanak el magyar fordításban Borgos Annától. Mai cikkünkben a négy szerzőről tudhatsz meg többet, s néhány további programot is figyelmedbe ajánlunk a fesztiválról. Az idei LIFT-díjas laudációját később olvashatod majd az oldalon.
Suzana Tratnik (1963) szociológiából és a nemek antropológiájából szerzett diplomát. Novelláit hat kötetben publikálta, két regénye, egy gyerekeknek szóló képeskönyve, egy monodrámája és egy rádiójátéka jelent meg. Könyveit és novelláit több mint 20 nyelvre fordították. Ő maga is számos könyvet fordított, angol és amerikai szépirodalmi műveket, tanulmányokat és színdarabokat, többek közt olyan szerzőktől, mint Judith Butler, Adrienne Rich, Leslie Feinberg, Michael Cunningham, Jackie Kay, Ian McEwan és Truman Capote.
Nataša Sukič (1962) villamosmérnöki diplomát szerzett a Ljubljanai Egyetemen, jelenleg itt él és dolgozik: író és újságíró. Két novelláskötete és két regénye jelent meg.
Kristina Hočevar (1977) jelenleg szlovént tanít két iskolában: a Moste középiskolában és a ljubljanai siketek és nagyothallók iskolájában. Öt verseskötet szerzője, verseit több nyelvre lefordították. Versei bensőségesek és életteliek, ugyanakkor nagy társadalmi érzékenységgel bírnak.
Iva Jevtić (1976) angol irodalom szakon végzett az Edinburghi Egyetemen. Diplomáját kritikaelméletből szerezte a Sussexi Egyetemen. Doktori fokozatát Ljubljanában, középkori irodalom témában írta. Egy novelláskötete és egy tudományos monográfiája jelent meg a középkori miszticizmusról. Műveit szerbre, horvátra és németre fordították. Jelenleg műfordítóként és tanárként dolgozik Ljubljanában.
Néhány ajánlat a három nap programjából
Október 11-én hat órától tartják a megnyitót - a Fesztivált idén Sándor Erzsi újságíró, szerkesztő nyitja meg, aki a kulturális témájú újságírás mellett 2004–2012 között nőpolitikai és feminista műsorokat is szerkesztett és vezetett a Magyar Rádió munkatársaként. Munkáját három újságírói Tolerancia-díjjal és egy Nívó-díjjal ismerték el.
2007 óta adják át a LIFT-díjat a leszbikus kultúráért és mozgalomért tevékenykedők munkáját honorálva így. A tavalyi év díját Gál Ilona kapta, a meleg mozgalom kezdeteitől végzett tevékenysége elismeréseképp. Az idei díjazott személye egyelőre meglepetés.
A megnyitó után filmvetítés és beszélgetés, majd este kilenctől örömzene lesz Gozlan Fatimával.
Október 12-én több workshopon is részt vehetsz, majd este hattól a Kávézóban adják át az idei irodalmi és képzőművészeti pályázat díjait. A kiállítást megnyitja Süvecz Emese művészettörténész - ő adja át a vizuális kategóriák díjait is. Az irodalmi kategória díját Kiss Noémi író adja át. A LIFT idei alkotói pályázatára sci-fi, horror, thriller és fantasy műfajában vártunk a nőiséget is tükröző képi és írott alkotásokat. A díjátadón bemutatjuk a zsűri által legjobbnak ítélt munkákat, amelyeket a Labrisz honlapján és FB oldalán is közzéteszünk.
Ugyanitt kerü sor Gulisio Tímea kiállításának megnyitójára is - "a 24 éves festő, költő, zenész absztrakt, expresszív képeivel csoportos kiállítások rendszeres résztvevője. Kedvenc szórakozása figyelni a közönség arcát, amikor az ő szokatlan és gyakran megbotránkoztató képeihez érnek. Egy nézője szerint tárggyá teszi az embereket, és emberré a tárgyakat". A nap programjai között szerepel még táncbemutató és egy esti parti is.
Vasárnap jóga-oktatás, a szexualitással kapcsolatos workshopok, identitásrétegek vizsgálatát vállaló gender-előadás, és Charlotte Bunch-ról szóló dokumentumfilm várja az érdeklődőket. Az egyes napokra este kilencig 500 Ft a belépő, a három napos rendezvényre a bérlet ára 1500 Ft.
A teljes programfüzetet ide kattintva böngészheted át.