Ahmed Humaidan 25 éves, több elismeréssel is kitüntetett fényképész (Egyik díja a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség 2012-es magyarországi körversenyén szerzett arany medál), akit 2012. december 29-én álarcot viselő katonák vittek el családja köréből, s hosszú ideig nem lehetett megtudni, hol tartják fogva. Az ellene felhozott vádak szerint illegálisan demonstrált, erőszakos támadást intézett a rendőrök ellen és köztulajdont rongált a Sutra tartományban zajló demonstrációk során (2012 áprilisában a Bahrainban rendezett Forma 1 verseny idején ezrek tiltakoztak az ország vezetésének emberi jogokat sértő módszerei ellen.)
Humaidan 2011 óta kíséri figyelemmel kamerájával a bahraini eseményeket, képei a helyi ellenállás által fenntartott honlapokon és különféle fotómegosztó portálokon tűntek fel. Nem érhette váratlanul a dolog, mert korábban már öt alkalommal tartottak nála házkutatást - a CPJ (Comitte to Protect Journalist) cikke szerint a független, London-központú Bahrain Press Association munkatársa arról számolt be nekik, hogy a legfőbb oka Ahmed Humaidan elfogatásának az, hogy gyakran fényképezte a rendőrség és az ellenállók közötti összetűzéseket. Bár az országot vezető King Hamad bin Isa al-Khalifa korábban elkötelezettnek vallotta magát a sajtó szabadsága mellett, a CPJ szerint erről egyelőre nehezen beszélhetünk.
A bahraini ellenállás a demokráciáért indított mozgalom második évfordulója, 2013. február 14-e óta ismét erősödik. Ekkor érte találat Mahmud Aljazeeri-t is - a húszéves férfi hét nap múlva belehalt sérüléseibe. A testét az ellenállók szerint nem adták ki, a hatóság nem nyilatkozott. A febrár 27-i Zinj melletti összetűzésekben az ellenállók, el akarták érni a Salmaniya kórházat, az ország legjelentősebb kórházát, ahol a férfi meghalt, hogy megszerezzék társuk testét. Korábban, 25-én Manamában, Bahrain fővárosában egy koporsóval vonultak végig az utcákon, hogy felhívják a figyelmet a test jogtalan visszatartására.
Február 27-én a bahraini bíróság, melyet a kormányzó kisebbség egyik családtagja vezetett, felmentett két rendőrt, akiket egy ellenálló haláláért tartottak felelősnek. Nem sokkal korábban szintén felmentettek két rendőrt, akik még 2011-ben egy ellenálló halálát okozták, írja a bbc news. Március elsején Zainab al-Khawajá-t, a demokráciát követelő mozgalom egyik aktivistáját három hónap börtönre ítélték. Édesapja azon néhány ellenálló között van, akiket korábban életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek.
Míg a bahraini kormány szerint az országban nincsenek politikai okokból bebörtönzött emberek, az Amnesty International más véleményen van. 2013 januárjában járt Bahrain-ban, ahol találkozott is pár emberrel azok közül, akik szerintük politikai okokból kerültek a manamai börtönbe. Köztük van Nabeel Rajab is, a Bahrain Centre for Human Rights vezetője, akit két év börtönbüntetésre ítéltek illegális gyülekezések, összejövetelek szervezése miatt. A 48 esztendős Nabeel Rajab a demokráciát követelő aktivisták egyik vezető személyisége, több, mint 185.000 twitter-követővel. Ő szorgalmazta a 2011-es ellenállási mozgalmat, melynek két éves évfordulóját ünnepelték most az országban az ellenállás tagjai.
2011. február 14-én békés tüntetők vonultak az egyik ikonikus bahraini emlékműhöz, a Pearl Roundabout-hoz, ahonnan három nap múlva a helyi rendőrség könnygázt, gumibotokat és sörétes puskát használva oszlatta szét őket - ketten meghaltak, s a későbbi harcokban 2011 márciusáig legalább 35-en követték őket, százak sérültek meg és ezrek kerültek börtönbe. Az emberi jogi aktivisták szerint azóta újabb 45 ember halt meg, s bár a börtönökből sokakat kiengedtek, még vannak politikai okokból ott tartott emberek (lásd bbc news). (Bahrain az Egyesült Nemzetek Emberi Jogi Tanácsa tanácsadó bizottságának tagja.)
Ahmed Humaidan instagramon található képeiből láthatsz most néhányat.