Irodalmi Centrifuga
Közhasznúsági jelentés 2009(pdf)
Az Irodalmi Centrifuga két fontos társadalmi jelenség találkozásából született. Az egyik a Centrál Kávéház törekvése volt arra, hogy a hagyományos budapesti „kávéházi szellemet“ újraélessze és a patinás Centrálban szélesen értelmezett irodalmi rendezvényeknek adjon helyet. A Centrál Kávéház kezdeményezése nem kisebb hagyományokat ápolt ezzel, mint hogy 1906-ban a Centrál karzatán írta Molnár Ferenc a Pál utcai fiúkat, „Nagy Könyvünket” és ugyancsak a Centrálban tartotta összejöveteleit a Kaffka Margit Társaság.
Ez a kezdeményezés találkozott a nőirodalom és a nőírók törekvésével, hogy új megjelenési formát, lehetőséget és fórumot találjanak, az irodalmi életben és a társadalomban egyaránt. Gordon Agáta és Bódis Kriszta nőirodalmi rádióműsoruk után élő esteket szerettek volna tartani, és szerencséjükre Ránki Júliának összekapcsolta őket Centrál kávéházzal. 2005 márciusában az irodalom és művészet decentralizációjának, kulturális sokszínűségének jegyében pörögni kezdett a Centrál Kávéházban az Irodalmi Centrifuga.
Az Irodalmi Centrifuga estekből rengeteget tanultunk, a közönség aktív részvételéből és reagálásából az is kiderült, hogy az olvasók és kultúrafogyasztók igénylik ezt az eddig hiányzó gender-tudatos, alternativitást és autonómiát hirdető független értelmiségi női szemléletet. Estjeink egyre szélesebb körű közönséget vonzanak és a média figyelmét is magukra vonták.
Az Centrifuga Alapítvány eddigi öt esztendős működését a MASZRE, az NKA, a Centrál Kávéház, a Merlin Színház, a Nyitott Műhely, a Pilvax kávéház, az OSI és magánemberek támogatása tette lehetővé.
Közhasznúsági jelentés 2009(pdf)
Beszámoló 2008
http://centrifuga.blog.hu/2013/04/15/ica_2008_evi_beszamoloja