A kolozsvári Tranzit házban zajlott egyhetes művészeti alkotótáborról, az osztályteremben tapasztalható magatartásmintákról és a 100 leggazdagabb magyar kiadvány mintájára létrehozott 100 legszegényebb című kiadványról is szó volt az elmúlt napokban a sajtóban - a transindex.ro, a népszava online és a nol.hu cikkeit ajánljuk.
Harmincan az egységért
"Immár hagyományossá váló Multikulturális Művészeti Alkotótábor zajlott múlt héten Plájás Zonga és Orosz Annabella vezetésével a kolozsvári Tranzit házban. A hetedik alkalommal megrendezett tábor során a gyerekeknek (10 cigány, 10 magyar, 10 román) a tábor ideje alatt hozzáértő pedagógusok és művészek irányításával alkalma nyílt betekintést nyerni a hagyományos és a kortárs művészetek világába. A zsonglőrködés, kontakt tánc, gyurma, textil, fotó/videó, számítógépes animáció voltak terítéken." - írja a Transindex, akik a táborban készült gyurmás animációs kisfilmekből is bőséges válogatást adnak cikkükben.
Parkettatüzek
avagy "Nehogy má a lusta cigányok segélyeit finanszírozzuk!"
"Rögvest a cigány-magyar viszonyról, annak a középiskolásokat érintő vonatkozásairól lesz szó. Előbb azonban csipetnyi öndicséret. Tanítványaim és azok szülei valósággal elkényeztetnek szeretetükkel, tiszteletükkel. Ezt az ordenáré nagyképű mondatot azért merészeltem leírni, mert a továbbiakban jobbára egy kudarcomról lesz szó. És a kudarcairól csak az beszéljen, akinek nem csak kudarcai vannak." - Ujlaky István tanár a Népszava hasábjain számol be saját iskolai tapasztalatairól. A kép ugyan nem kedvező, de a szerző cikkében példát mutat az alkalmazható technikákra vonatkozóan is. A Népszava Online Reflex rovatában szeptember 16-án megjelent cikket ajánljuk figyelmükbe.
A szegénység arcai
A 100 leggazdagabb magyarról szóló lista adta az ötletet, hogy létrehozzák ennek ellenpólusát - a "100 legszegényebb" címmel jelenik meg szeptember 19-én a díjnyertes fotósok és újságírók közreműködésével létrehozott kiadvány, melybe a saját blogon is betekinthetnek az érdeklődők, ahol a könyv megrendelhető.
Puska Tamás írt a témáról a Népszabadság online számára.
"A budapesti Gödör Klub tetején fiatalok ücsörögnek. Megszokott látvány, a belvárosi park zöldje odavonzza őket, italoznak, beszélgetnek, olvasnak, zenét hallgatnak, tanulnak, bringáznak, deszkáznak, nyújtóznak, nappal élvezik a napsütést, esténként a programokat, a kellemes időtöltéshez több se kell.
Ezúttal valami gyanús volt. Tizenvalahányan ültek a Gödör Klub bejárata fölött libasorban, ahonnan máskor lezavarnak a biztonságiak mindenkit. Egymáshoz nem szóltak. Viszont látványosan olvasták egytől egyig ugyanazt, hogy az ember szinte késztetést érzett, hogy odamenjen, és megkérdezze, mi az ami ennyire érdekes?
Nem véletlen. Ez volt a cél. Amit láttam, az a Blaha Lujza téren tett jojójátékos flash mob után egy újabb rendhagyó performansz, mely a 100 legszegényebb magyar és a könyvbemutató dicsérete némi gerillamarketing melegággyal. Kíváncsi voltam a koncepcióra, ezért megszólítottam a tériszony legkisebb veszélye nélkül elérhető tagját a sornak.
Oravecz Ágnes az előítéletek és társadalmi sztereotípiák ellen küzdő Kurt Lewin Alapítvány nál dolgozik irodavezetőként. Sokat tett azért, hogy norvég pályázati pénzből elkészülhessen a 100 legszegényebb, mely ez esetben nem egy százas lista, itt a címnek elsősorban a figyelemfelkeltés a célja." - a teljes cikket a nol.hu oldalon olvashatják.