Bódvalenkén, egy kis faluban, hol a lakosság több mint 90%-a roma és mélyszegénységben él, csodálatos freskókat festenek a házak falára, hogy így kerüljön bele a falu a turizmus vérkeringésébe, ezzel lehetőséget teremtve az ott élők életszínvonalának emelésére. Monostori Katalin, az Egyenlő Esélyekért! Alapítvány munkatárásnak levelét közöljük a Bódvalenkén folyó munkáról és az ehhez kapcsolódó segítségkérésről.
Bódvalenkéről
Bódvalenke festői szépségű törpefalu Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, az edelényi kistérségben, Miskolctól 57, Aggtelektől 10 km-re. A települést 1283-ban említik először, Nenkefolua néven. Jelenleg 210 lakosa van, 90%-ban romák. A falu az edelényi kistérségben található, a hidvégardói körjegyzőséghez tartozik. A falu polgármestere a szomszéd faluban lakik; ötfős képviselőtestületének csak egy tagja roma. A falu éves költségvetése 30 millió forint, amit nagyrészt segélyezésre, a polgármesteri hivatal fenntartására, illetve a közmunkaprogramokhoz szükséges önerő biztosítására fordítanak. Fejlesztésre nem jut pénz. A faluban – némi közmunkán kívül – semmilyen munkalehetőség és semmilyen közintézmény nincs. Jelenleg a faluban egyetlen kis vegyesbolt működik, félnapi nyitva tartással. Az a néhány család, ahol van “rendes” munkahellyel rendelkező családtag (összesen 4 fő), tisztes szegénységben él, a nagy többségre viszont a halmozott depriváció jellemző. A falu mintegy 70 házának 20%-ában nincs víz; csatorna sehol sincs. A falu közepén feltörő forrás vízelvezetése nincs megoldva – a víznek nincs lefolyása –, így az a falu végén szétterül, és a falut körülvevő lápot táplálva azt a házak közvetlen közeléig kiterjesztette. Itt a talajvíz magas szintje miatt még árnyékszéket sem lehet létesíteni. Rendszeresen fordulnak elő hepatítisz- és vérhasjárványok. A falu lakosságának képzettsége megfelel a körülményeknek: felsőfokú végzettsége senkinek nincs; a felnőtt lakosság jellemzően a 8 osztályt sem végezte el, sok a funkcionális analfabéta, és van néhány felnőtt, akik egyáltalán nem tudnak írni-olvasni. A fiatalok körében a helyzet sokkal kedvezőbb: van két középfokú informatikus végzettségű fiatalember, és jelenleg 7 középiskolás diák. Ketten beszélnek angolul, ketten németül és egy fő olaszul. OKJ-szakvizsgája csak az informatikusoknak, valamint egy asztalos ikerpárnak van, viszont van a faluban néhány ezermester, akik (egy kicsit) mindenhez értenek.
Monostori Katalin levele:
Kedves Kollégák, Érdeklődők!
Magyarországon van egy egyedülálló kezdeményezés. Talán már sokan hallottak róla.
Bódvalenkén, egy kis faluban, hol a lakosság több mint 90%-a roma és mélyszegénységben él, csodálatos freskókat festenek a házak falára, hogy így kerüljön bele a falu a turizmus vérkeringésébe, ezzel lehetőséget teremtve az ott élők életszínvonalának emelésére.
A projekt ennél persze sokkal sokrétűbb - erről a lenti linkeken lehet tájékozódni. A projekt keretében szeretnénk munkalehetőséget teremteni, és felkészíteni a lakókat az érdeklődők fogadására.
Volt szerencsém személyesen találkozni és beszélgetni Pásztor Eszterrel, a projekt vezetőjével, aki elmondta, hogy a pályázaton nyert pénzeket jelenleg kizárólag csak a festésre fordíthatják, de nagyon nagy szükség lenne egyéb dolgokra.
Ilyenek például:
- önkéntesek, akik személyesen is segítenek a projekt megvalósításában
- nagyon szeretnék, ha lennének olyanok, akik önkéntesen lemennének és kézműves és egyéb mesterségre tanítanák a lakókat (pl. ékszerkészítés, zenészek...)
- nagyon nagy szükség lenne egy tanítóra, aki ha nem is odaköltözve, de segítene tanítani írni-olvasni a lakókat. Erre egyre nagyobb az igény is - sok gyermek van, és a gyermekek, valamint a felnőttek nagy része is nagyon sokszor betegeskedik az alultápláltság miatt. Gyümölcsöt szinte egyáltalán nem látnak, de zöldséget sem nagyon. Sokszor hó végén éheznek már. A felírt gyógyszereket természetesen nem tudják fizetni.
- nagyon szeretnék a projekt vezetői, ha tudna nekik segíteni önkéntes, aki ért a mezőgazdasághoz és meg tudja mutatni a helybelieknek, hogyan és mit tehetnek a saját földjeiken
- egyik legnagyobb álmuk, hogy kimenne szűrni egy orvosi mobil labor, mivel ugyan van háziorvosi ellátás, de a megfelelő szűrésekre nincsen lehetőség
- a gyermekek fejlesztéséhez szintén szakember segítségére lenne szükség, illetve fejlesztő eszközökre is. De egyelőre a legegyszerűbb dolgoknak, mint pl. színesceruzák, tollak, filcek, papírok... is nagyon örülnének.
Ha valakinek van ötlete mindezekhez, kérem, keresse Pásztor Esztert. A legutolsó linkben megtalálható az elérhetősége. Lehet az én nevemre hivatkozni. Az is nagy segítség, ha terjesztik ennek a nagyszerű kezdeményezésnek a hírét.
LINKEK:
A programról az MMSZKE honlapon
Az Építészfórumon
A Figyelőneten
A Bódvalenkei program honlapja
Monostori Katalin
Egyenlő Esélyekért! Alapítvány
Nappali Gondozó
Intézményvezető