2009. december 11-től 19-ig kerül sor a Negyed6 Negyed7 fesztiválra a MAROM Egyesület szervezésében a történelmi zsidó negyedben. A terület kulturális és rendezvényhelyszíneit összefogó kezdeményezésben számos színházi előadás, beszélgetés, gyerekprogram, koncert, kulináris esemény kap helyet, egyúttal a történelmi zsidó negyed jobb emgismerését szolgáló programokra is várják az érdeklődőket, akiket a terület jó ismerői vezetnek itt körbe napi sétáikon.
„Pest régi zsidónegyede a főváros egyik legrégebbi, legizgalmasabb és leghangulatosabb városrésze, egyben egyetlen tradicionális zsidó-kereskedő negyede, mely minden tekintetben különbözik Budapest más városrészeitől, de Európa nagyvárosainak zsidónegyedei között is sajátos, egyedülálló helyet foglal el. Pest belvárosán kívül egyedül itt található meg még nagyobb területen összefüggően is a XVIII. századi spontán városfejlődés során alakult organikus utcahálózat és a régi XIX. századi Pest klasszicista-romantikus kisvárosias beépítése. A XIX. század közepe óta ez a negyed lett a tradicionális lakóhelye az európai nagyvárosok zsidó negyedei között az egyik legnagyobb zsidó közösségnek, mely adottság minden történelmi változás, tragédia és megfogyatkozás ellenére a mai napig is megmaradt. Itt sűrűsödtek és ma is itt találhatók a magyarországi és fővárosi zsidó hitélet legfontosabb intézményei, zsinagógái, kulturális és adminisztratív épülete” (Perczel Anna, építész, az Óvás egyesület elnöke, a Védtelen Örökség c. könyv szerzője).
A régi zsidó negyed ma is a magyarországi zsidóság szimbolikus tere, mára a többi európai nagyvárossal összehasonlításban is figyelemreméltó kulturális és szórakoztató központ. Hanuka nyolc napján összehozzák ezeket a történelmi és jelenbeli értékeket és ebben a negyedben a helyek által is kialakított tereket használva, közösen szerveznek egy fesztivált, olyan európai mintákra tekintettel, mint például a Krakkói Zsidó Fesztivál. A Marom Egyesület koordinálásával, a JDC (American Jewish Joint Distribution Committee) támogatásával rendezett fesztivál Budapest 6. és 7. kerületében, az itt található szórakozóhelyek, kulturális intézmények, zsinagógák, éttermek részvételével szerveződik. A 32 helyszín közösen és összehangoltan szervezi a nyolc napon keresztül tartó nagyszabású, összművészeti rendezvényt. Ilyen jellegű összefogásra, összetartásra és összhangra eddig még nem volt példa egy városnegyedben - írják a szervezők. Friss, provokatív, a hagyományokra reflektáló fesztivált szeretnének létrehozni, ahol sokféle programon keresztül a zsidó kultúrát kívánják jobban megismertetni: koncertek, kiállítások, beszélgetések, színházi előadások, gyerekprogramok, gasztro-programok, performanszok és egyéb különlegességek várják a közönséget a Negyed-be, ahol egyébként évek óta, egymástól függetlenül működnek a külföldiek által is kedvelt alternatív szórakozó és kulturális jellegű helyek és üzletek. A rendezvényhelyszínek nyitottságával és lelkesedésével jön létre ez a fesztivál. "Ez az összefogás egy bizonyos cél érdekében önmagában is egy csoda, ezért különösen illik a Hanuka ünnepéhez (más néven a Fény ünnepe), az egyik legismertebb zsidó ünnephez. A Hanuka a csodák ünnepe, hiszen ilyenkor két csodára emlékeznek a zsidók, egyrészt, hogy egy kis csapat győzelmet aratott a görögök felett, másrészt arra, hogy a csak egy napra elég olajjal nyolc napig égett egy mécses, ezzel időt adva a zsidóknak templomuk felszentelésére. A Hanuka ezért a hit, a várakozás és a bizalom ünnepe is egyben, egyik legfőbb kelléke a nyolcágú gyertyatartó, amelyben mindennap egy újabb gyertyát, egy újabb lángot fogunk gyújtani: minden este 20.30-kor várunk mindenkit erre a programra, a Sirályba (VI. Király u. 50)." - írják a szervezők.
A fesztivál a figyelmet Pest régi zsidó negyedének jelentőségére szeretné irányítani. Minden helyszínen kihelyeznek egy könyvet, melyben bemutatják az itt élt és a ma is itt élő embereket, tradícióikat. Hely-, ill. várostörténeti gyűjtési akciót is hirdetnek, további történeteket, történéseket is várnak, amelyek hozzájárulnak a negyed sajátos karakteréhez, titokzatos hangulatához. Ezeket a helyszíneken lehet leadni. Az akciót a fesztivállal indítják el, de hosszabb távon fenn szeretnék tartani, azaz a könyvek attól kezdve mindig megtalálhatók a helyszíneken. A fesztivál keretén belül a Szociális Akciócsoport ruha és ételosztást szervez a Sirályban.
A fesztiválon részt vevő helyszínek: Bálint Ház, Bar Ladino, Boulevard és Brezsnyev galéria, Carmel Étterem, Castro Bisztró, Dohány utca zsinagóga, Dupla, Ellátó, Fröhlich Cukrászda, Hanna Étterem, Humusz Bár, Kádár Étkezde, Klauzál Étterem, Klauzál13 Vince Könyvesbolt és Galéria, Kőleves, Kuplung, Lámpás, M Étterem, Mozaik Teaház és Kávéház, Mumus, Orthodox Zsinagóga, Rs9 színház, Rumbach utcai zsinagóga, Sasz Chevra (Lubavicsi), Sirály, Spinoza Ház, Szimpla, SzimplaKert, Szóda, Take5, Tűzraktér, Zsidó Múzeum.
A fellépő és résztvevő művészek, együttesek (ez csak egy válogatás, részletek, időpontok, helyszínek később): Alma zenekar, Akkezdet Phiai Slam Show, Anachronik, Bächer Iván, Balázs Gábor, Chalaban, Csizek Petra, Dettre Gábor, DJ Miki, Döme Gábor, Drums, Ephraim Kishon írásai alapján: A színház kész kabaré, Fábri Zoltán: Ötödik pecsét, Firenest tűzzsonglőr csoport, Für Emil, Fűszeres Eszter főzőshow, Gypsy Flamenco, Hagesher, Indoor streetart, Iványi Gábor- Darvas István előadása, Kardos Dani és Váczi Eszter, Kardos Négyes, Kósa Gergely, Lamm Trió, Lichtmann Tamás, MTRSZ1 (Ágoston Béla, Ernőminimál, Mr. Masterz, Dj Snare), Nigun, Popper Péter, Radvánszky Péter, Rotfront és Péterfy Bori (GER), Sheket, Skayah, Suaid és Vázsonyi trió, Szirtes András, Szombat.org, TÁP Színház - Alatta, felette…, The Jerusalem Experience - LájvektKedd Special, Tövis Bár, Triton Eclectic Octopus, Verő Bán Linda, Villányi András, Vinylstrings Duo, Vodku, Zusammen.
A programokra a jegyeket az egyes helyszíneken lehet kapni. A programok többsége ingyenes. Fesztiváljegy nincs.
A fesztivál alatt minden nap várostörténeti túrák indulnak Perczel Anna és Jávor István vezetésével.
Az ötletgazda és koordinátor a Marom Klub Egyesület, egy nonprofit kulturális szervezet, mely fiatalok kezdeményezésére alakult a zsidó kultúra és hagyományok felfedezése, újraértelmezése és aktualizálása céljából. A Marom fő tevékenysége olyan kulturális és oktatási programok (ezen belül koncertek, színházi előadások, kiállítások, filmvetítések, kerekasztal beszélgetések, szemináriumok, és workshopok) szervezése, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a zsidósághoz. A Marom olyan társadalmi ügyeket is támogat, mint a környezetvédelem és városvédelem, továbbá jótékonysági akcióikat rendez (ruhagyűjtés, ételosztás) a szegényekért, hajléktalanokért, idősökért. A Marom hét éve rendez Hanuka ünnepén kisebb fesztiválokat, de az egyesület szervezésében jött létre idén nyáron először a nagysikerű Bánki Tó Fesztivál. Elnök: Bende Gábor, igazgató: Schönberger Ádám.
Dec. 11-én 11 órakor kerül sor a programmal egybekötött sajtó-nyilvános megnyitóra a Zsidó Múzeumban (Budapest, VII. ker. Dohány u. 2.).
Dec. 12-én 22 órakor lesz a fesztivál hivatalos nyitó-bulija, egy Rotfront koncert Péterfy Borival a Take5-ban (Budapest, VI. ker. Paulay Ede u. 2.)