Folytatódik a Képzett Társítások – AEGON-estek a Nemzetiben sorozat. 2010. január 28-án, csütörtökön 19 órától a Gobbi Hilda Színpadon Alföldi Róbert vendége Harcsa Veronika énekesnő és Lackfi János költő lesz. Az elmaradhatatlan zenei ’beszélgetőpartnerek’ ez alkalommal Gyémánt Bálint (gitár) és Mihalik Ábel (dob). A sorozatot Eszéki Erzsébet szerkeszti.
A két vendég ismeri egymás munkáit, ám személyesen még sosem találkoztak. Lackfi János költő, író, műfordító, hét verseskötete, hét gyermekkönyve, két kisregénye és egy regénye, valamint húsz műfordításkötete jelent meg. Lackfi János és Vörös István átköltésében jelent meg nemrég az Apám kakasa – ahogy a cím is sejteti: klasszikus versek átiratai (például az Anyám tyúkja) olvashatók a kötetben. 2009-ben a Móra kiadónál készült A részeg elefánt című könyve is, legújabb gyerekverseivel.
Harcsa Veronika az utóbbi évek nagy fölfedezettje: a fiatal énekes-dalszerző 2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dszessz tanszékén, három lemezéből kettő aranylemez lett Magyarországon, az egyik az év hazai dzsesszalbuma, Japánban a vokális dzsessz eladási lista vezetője. Zenekarával a saját szerzeményeit játsszák, emellett többféle produkcióban is hallható.
A sorozat 2006-os indulása óta a beszélgetés mellett mindig hangsúlyos az irodalom, a felolvasás, valamint a minderre reagáló, ott születő zene is: a két vendég alkotásainak világához választott dzsesszisták kreatív módon egészítettek ki egy-egy hangulatot. Erre most két kiváló fiatal zenésznek, Gyémánt Bálint gitárosnak és Mihalik Ábel dobosnak van lehetősége.
Lackfi János 1971-ben született Budapesten. József Attila-, Illyés Gyula-, Déry Tibor- és Salvatore Quasimodo-díjas. Hét verseskötete jelent meg, az elsőt 1992-ben az év legjobb első kötetéért járó díjjal jutalmazták, a legutóbbi 2005-ben látott napvilágot Hőveszteség címmel. Hat gyerekvers-kötete közül az első (A buta felnőtt) 2004-ben, egyik meseregénye (Kövér Lajos aranykeze) pedig 2008-ban nyerte el az IBBY zsűrijétől az Év gyerekkönyve-díjat.
1996 óta tanít a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen francia és magyar irodalmat, világirodalmat, szépírást, műfordítást. Húsz műfordításkötetet publikált francia és belga szerzőktől, 1999 óta az 1956-ban alapított Nagyvilág világirodalmi folyóirat szerkesztője.
Műveit eddig 14 nyelvre fordították le. Verseit 2007-ben Heidl György zenésítette meg, a CD a Hangzó Helikon sorozatban jelent meg, a dalokat Lovasi András énekli, a lemez anyagából országszerte tucatnyi koncertet tartottak a költő részvételével. Honlapja itt.
Harcsa Veronika dzsesszénekesnő 2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. 2005-ben alapította saját dzsessz zenekarát, mellyel ugyanabban az évben elkészítették Speak Low című lemezüket. A Speak Low 2007 júliusában jelent meg Japánban, a Nature Bliss kiadónál, majd rögtön a legnagyobb japán lemezbolthálózat, a Tower Records vokális dzsessz eladási listájának az élére ugrott.
You Don’t Know It’s You című, 2008-as albumukon 13 saját dal hallható. A lemez 2008 áprilisában Japánban is megjelent, szintén listavezető lett. Május elején indult japán turnéjuk is nagy sikert aratott. 2008 novemberében az A38 Hajón teltház előtt mutatták be az énekesnő legújabb szerzeményeit tartalmazó Red Baggage című lemezt.
Harcsa Veronika kortárs művészeti és elektronikus zenei produkciók aktív résztvevője. Az Erik Sumo Band énekese, énekel az Off Társulat két – Fészek és Szomjas vagyok című – előadásán. Puskás Tamás rendezésében a Centrál Színház Shakespeare: A velencei kalmár című produkciójának zeneszerzője, zenekarával az előadások élő kísérője. Vendégként olyan zenekarokkal dolgozott együtt, mint a Nicola Conte Jazz Combo, a Thomas Siffling Trio, a Pannonia Allstars Ska Orchestra, a Korai Öröm, a Freestyle Chamber Orchestra, a Budapest Jazz Orchestra, a Fugato Orchestra és a Colorstar, s énekelt László Attila 2009-es, Babel című lemezén is. Honlapja itt.
Gyémánt Bálint 1983-ban született Budapesten. Klasszikus zenét tanult, de érdeklődött a dzsessz iránt is, ezért megkereste a Postás Zeneiskolában Juhász Gábort, akinek két évig volt a növendéke. Az érettségi után a Kőbányai Zenei Stúdió két éve következett, majd 2004-ben fölvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) dzsessz tanszékére. 2007 szeptemberében ösztöndíjat nyert az oslói Norwegian Academy Of Music intézményébe, a Norvég Zeneakadémia első magyar hallgatójaként. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen 2008-ban kapta meg a diplomáját. Gyémánt Bálint hazai és nemzetközi koncertek fesztiválok, klubok rendszeres fellépője. További információk itt.
Mihalik Ábel 1987-ben született Vácott. Tanulmányait a Váci Bartók Béla Zeneiskolában kezdte meg klasszikus ütő szakon, ahol hat évet töltött az ütőhangszer rejtelmeit kutatva - de már akkor is a dobfelszerelés érdekelte. Tizenegy éves kora óta folyamatosan koncertezik különböző zenekarokkal. Tizenkét éves korában kezdett dzsesszdobot tanulni az újpesti Erkel Gyula Zeneiskolában, Nesztor Ivánnál. Tizenöt évesen, a legfiatalabb döntősként a Magyar Rádió Kovács Gyula jazz-dob versenyén 5. helyezést ért el. A Next Generation nevű dzsesszformációban hasonkorú tehetségekkel játszhatott, velük sikerült kijutnia a Getxo-i Jazz-Fesztiválra (Bilbao), ahol negyedik helyezést értek el. A középiskola után a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem dzsessz tanszakán tanult, ezt tavaly elvégezte (már csak a szakdolgozat van hátra). 2007-ben kezdett dobolni a Kispál és Borz zenekarban, 2008 elején a Kiscsillagban, de játszik különböző dzsesszformációkban is.