Április 14-én este héttől a Klauzál 13. Könyvebolt és Galériában (Klauzál tér 13.)kerül sor a RETIKÜL – Női irodalmi "turkáló" című sorozat első alkalmára. A Retikül „kisszínházi” estekkel van tele, ismert és kevésbé ismert írónők regényeiből mem csak hölgyeknek, élőzenével és gasztronómiával. Most Ljudmila Ulickaja történeteiből válogattak egy retikülre valót.
"A kiválasztott és bemutatásra kerülő szerzők életükkel, műveikkel kiemelkedő alakjai voltak a 20. századnak. Olyan nőkről van szó, akik az adott társadalmi konvenciók, elvárások ellenére is bátran és büszkén akarták élni életüket és megfogalmazni gondolataikat, érzéseiket.
Átlépték a nők számára szabott határokat, műveltek voltak, szót emeltek a társadalmi igazságtalanságok ellen. Írásaikkal új hangot hoznak az adott kor irodalmába. Mindegyikük kiemelkedő egyéniség, kalandos életük, alkotásaik a filmművészetet is megihlették. Minden körülmények között, tetteikben és érzéseikben mindenek fölött nők.
Április estünkön Ljudmila Ulickaja írónő lebilincselő történetiből mesélünk
„Ulickajánál mégis jó a világ, a személyes jóságtól, a tisztességtől, együttérzéstől, egymás megsegítésétől. Átadja az olvasónak rendíthetetlen hitét abban, hogy ítélkezni nem helyes, viszont sok kicsi, józan és segítőkész cselekvésből állhat össze az, hogy világunk mégse az őrület, a durvaság, az agresszió és a kirekesztés felé menjen tovább.”
(Lángh Júlia)
„...és az a finom irónia”
Ljudmila Ulickaja (Oroszország, 1943 - )
Kortárs orosz írónő, műveit több rangos irodalmi díjjal tüntették ki. 1979 és 1982 között a moszkvai Zsidó Zenés Színház helyettes vezetője volt, utána „szabadúszó” lett. Az igazi sikert külföldön a Franciaországban 1995-ben kiadott Szonyecska című kisregény hozta meg számára. Számos rangos irodalmi díjjal tüntették ki, többek között megkapta a Booker-díjat is.
Az estet előadja és összeállította: Takáts Andrea színésznő
Közreműködnek: David Yengibarian tangóharmonika; Fűszeres Eszter gasztronómia.
Belépőjegy (kóstolóval): 800 forint
A sorozatot a tervek szerint 2010 őszétől négy magyar írónő bemutatásával folytatják.