Május 14-és és 15-én a Kossuth Klubban ötödik alkalommal rendezik meg a Szimbiózis Napok kulturális antropológiai fesztivált. A rendezvény a szélesebb közönség számára is betekintést enged a világ népeinek sokarcú kultúrájába. A két nap folyamán több helyszínen párhuzamosan is zajló programok sorában szó lesz emlékhelyekről, kultuszokról, narratívákról, a turizmus és zarándoklat jelenségeiről, tematizált helyekről, performanszokról, helyi értékről és a Balkán világáról egyaránt. Kiderül, mi és miért számít szépnek a különböző kultúrákban. Cikkünkben az eseményről olvashatsz és ,megtalálod a letölthető programfüzetet is.
Egy elfelejtett laoszi törzzsel, a hmongokkal is ismerkedhet, aki ellátogat a Kossuth Klubba, de egy mexikói rituális étel (a mole) elkészítésének titkait is kifigyelheti. A vendégek között ott lesz Magyari Béla kiképzett űrhajós, valamint pilóták és modellezők, akik bevezetnek a repülés és a kultúra, az ember és a technika sokrétű viszonyába.
Az érdeklődők a fesztivál két napja alatt változatos programokon keresztül ismerkedhetnek meg távoli népek és közelünkben élő közösségek tárgyi és szellemi kultúrájával de sok előadás, kerekasztal-beszélgetés, kézműves programok, fotókiállítás, dokumentumfilm, indiai és indonéz táncbemutató, tánctanulás, észt, finn, hóra és ír táncház is várja az érdeklődőket. A kisebb gyermekek számára játszóház, a nagyobbak táblás, stratégiai játékokban is részt vehetnek. Szombaton Boglár Lajos antropológus professzorra emlékeznek a szervezők: életművének egy kis darabját a trópusi indiánok körében végzett gyűjtéséből rendezett kamarakiállításon mutatják be.
A rendezvény az ismeretterjesztésen túl célul tűzi ki, hogy a jelenkori társadalmi, kulturális környezet jelenségeire és eseményeire reflektáljon, azokról értelmező módon beszéljen. Különös figyelemmel fordul a változások, az új jelenségek feltérképezése, értelmezése felé. A "Szegénység és kirekesztés elleni küzdelem" európai évéhez kapcsolódva tematikus fotókiállításokat, tárlatvezetéseket szerveznek, valamint "Szegénység és adaptáció" címmel egy szekciót, ahol a hazai és távolabbi népek (manilai badjaók, totonák indiánok, kelet-afrikai társadalmak) tapasztalataival ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Az UNESCO döntése nyomán 2010 a "Kultúrák közeledésének nemzetközi éve" is. Ehhez illeszkedik a fesztivál több programja: a Lettre-kerekasztal az interkulturális dialógusról, a Néprajzi Múzeum (M)ilyenek a finnek? című kiállításához és Kontaktzóna programjához kapcsolódó interaktív műhely a sztereotípiákról, a DemNet Alapítvány kerekasztal-beszélgetése, ahol a résztvevők egyazon terepről, Afganisztánról beszélnek, ám különböző nézőpontokból és szerepekből (egy fejlesztési szakértő, egy TV riporter, egy katona és egy kulturális antropológus szemszögéből).
A különböző témák körüljárásához a fesztivál - szervezőinek szándéka szerint, illetve a felvetett témákból adódóan szinte természetes módon - bevonja a határ- és rokon tudományterületek, valamint a civil szféra képviselőit is, bízva abban, hogy találkozásukból, a különböző megközelítések bemutatásával, az azokra való reflektálással valami több születhet meg. A résztvevők között találjuk az MTA, az ELTE, a Károli és a Pázmány Péter Egyetem, a Pécsi és a Szegedi Tudományegyetem, a MOME és a Képzőművészeti Egyetem hallgatóit, oktatóit, kulturális antropológusokat, szociológusokat, múzeumi szakembereket, szerkesztőket, filmeseket, a nemzetközi fejlesztésben munkálkodó civil aktivistákat.
A Szimbiózis napok május 14-i pénteki programja innen letölthető
A Szombati program innen tölthető le
Néhány programot külön is ajánlunk:
Péntek 15:45-17:30 – földszinti nagyterem
„Utak felső és alsó világokba” – Turisták és zarándokok
A szekció szervezője és moderátora: Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor (MOME, MTA)
Meghívott előadók:
1. Kapitány Ágnes – Kapitány Gábor: Utazás a szociális térben
(Az utazás mint szociális helyzetváltoztatás típusai és szimbolikus jelei)
2. Schiller Katalin: A Qoyllur R'ity ünnepe (Peru) – Zarándoklat szimbólumokkal
3. Feischmidt Margit – Ilyés Zoltán: Turizmus és zarándoklat mint nemzeti performansz
(A csíksomlyói búcsúról)
4. Mátyus Zsuzsanna: Török zarándoklat Mekkába
5. Szalai Veronika (a MOME hallgatója): Expedíciós alpesi barlangkutatás
Kapcsolódó program:
Turisták, helyek, performanszok – A turizmuskutatás modernista paradigmája.
– kerekasztal és könyvbemutató 18:00 órától a nagyteremből nyíló teremben
Péntek 15:45-16:45 – Mozaik terem (földszint)
Lettre-kerekasztal
Kali Kinga erdélyi örménykutató író-antropológussal az albán hegyi népek szokásait feltáró „Örökszűz” című írása kapcsán. (Az írás a fesztivál honlapján elérhető.)
A beszélgetést vezeti: Karádi Éva (a Magyar Lettre Internationale főszerkesztője)
Péntek 16:45-17:45 – Hadik terem (emeleti előadóterem)
Indonéz táncbemutató és tánctanítás
Közreműködik Bárdos Yvette táncos és az Arum Melati tánccsoport
Indonéz táncbemutató eredeti kosztümökben 16:45 órától Bárdos Yvette, majd pedig az Arum Melati Indonéz Tánccsoport előadásában. Ezt követi az indonéz tánctanítás kicsiknek, nagyoknak 17:15-től Bárdos Yvette, Darmasiswa ösztöndíjas táncos vezetésével. „Megismerkedhetsz az indonéz táncok alapmozdulataival, a jávai sampurokkal, néhány mudra jelentésével, és kipróbálhatod a balinéz tánclegyezőket.” (Bárdos Yvette) Az érdeklődők megtekinthetik az „Ezerarcú Indonézia” c. fotókiállítást Bárdos Yvette képeiből.