Igazi női kiállítás Basia Bańdáé: nedves, amőbaszerű, mégis éterivé és áttetszővé szőtt testiség, pasztelles mesevilág, érzékiség valamint az önfeltárulkozás és kibeszélés gesztusa köszön vissza a hazájában nagy elismerésnek örvendő fiatal alkotó képeiről.
A Budapesti Lengyel Intézet Platán Galériájában (1061 Budapest, Andrássy út 32.) július 29-én nyílik Basia Banda kiállítása Lány a hallal címen - a kiállítás szeptember 17-ig látható, naponta 11 és 19 óra között. A megnyitót 29-én csütörtökön este héttől Rutkai Bori nyitja meg, aki koncertet is ad a Betonka Trióval. (Szerető Dániel - basszusgitár, Dudás Zsombor - dob).
A Lány a hallal című kiállítás Basia Bańda első magyarországi bemutatkozása, melyen legújabb, az általa „erdei sorozatnak” becézett munkáit láthatjuk.
Basia Bańda 1980-ban született Zielona Góraban (Lengyelország). 2006-ban diplomázott a Poznani Képzőművészeti Akadémia festő szakán, mestere Jarosław Kozłowski volt. 2005 óta folyamatosan állít ki hazájában és külföldön egyaránt. Munkái megtalálhatóak Lengyelország legfontosabb kortárs művészeti gyűjteményeiben. Jelenleg szülővárosában él és dolgozik.
Festményei, objektjei a testiség, a szexualitás, a rejtett félelmek témája köré épülnek. Lengyelországban munkái kezdetben szélsőséges reakciókat váltottak ki a nagyközönség és a szakma részéről is. Azóta a poznani székhelyű „Arteon” díjazottjának mondhatja magát – az elismerést 2008-ban ítélte oda neki az egyik legelismertebbnek számító lengyel művészeti lap. Terjedelmes tanulmányt közöltek ez alkalomból a „Veszélyes játékok az abject világában - Basia Bańda művészetének értelmezése” címmel, körüljárva a művek lehetséges interpretációit.
Friss diplomásként az úgynevezett „szörnyecskéivel” tűnt fel, melyeket autoterápiás célzattal vizuális nyelvre történő megelevenítésükkel „szelídített” meg, hiszen amit megnevezünk, kevésbé idegen, kevésbé félelmetes, s ezáltal jobban megragadható.
A gyermekkori élményekből táplálkozó „szörnyecskék” mellett, ahogyan a fiatal lányból érett nő vált, úgy jelentek meg a különféle szexuális fantáziák, köztük már-már pornográf ábrázolások. Legtöbbször tabuként kezelt, a tudat és tudatalatti határán lebegő titkos és sokszor tiltott motivációk, vágyak, érzelmek, fantáziák elevenednek meg képein, gyermekded eszköztárral és esztétikával párosítva. Bájos színek, helyenként a képbe applikált puha szőrmék jellemzik munkáit, melyek tartalmukat tekintve taszító hatásúak is lehetnek, formájukat tekintve ellenben vonzó, szép látványt nyújtanak a szemnek.
A gyermek szemével jutunk el a felnőttek világába, a súlyos tartalmakat ábrázoló könnyed formavilágon keresztül. Basia Bańda művészetében a korábbi munkáira oly jellemző rózsaszín lassan elveszti kizárólagosságát, jó példa erre a kiállításon bemutatott „erdei témakörök” sorozat. A különféle flóra és fauna ábrázolások sokkal differenciáltabbá teszik a munkák színvilágát.
A fiatal lengyel alkotó művészetét azok tudják értékelni, akik tudnak és mernek félelmeikkel, perverzióikkal konfrontálódni, és végső soron van bátorságuk szembenézni a Basia Bańda és saját maguk által kreált „szörnyekkel”. Reméljük, hogy a magyar közönség sem marad közömbös munkái iránt.