A londoni és a francia kritikusok véleménye megoszlik. A férfi főszereplő az Ezüst medve boldog birtokosa. Sztereotípiák egymásra dobált gyűjteménye vagy élvezhető és reménykeltő látlelet a bombatámadások utáni multietnikus Londonról? Te mit gondolsz?
Bár az első tíz jelentkezőnek járó ingyenes jegy már elkelt, még vannak szabad helyek az ICA Filmklub idei első vetítésére. November 7-én vasárnap délután 5 órakor találkozunk a Vörösmarty moziban, ahol a Helyzetek és gyakorlatok - filmek a toleranciáért sorozat keretében Rachid Bouchareb rendező London River című filmjét vetítjük. Jelentkezz Te is! :o) A filmet beszélgetés követi. Az érdeklődők e-mailben vagy a helyszínen jelentkezhetnek, de aki teheti, kérjük, írjon egy "filmklub" tárgyú e-mailt az irodalmicentrifuga@gmail.com címre.
Rachid Bouchareb 1959. szeptember 1-én Párizsban született algériai származású francia filmrendező. 1977-től 1983-ig a francia állami televízió produkciós cégénél dolgozott rendezőasszisztensként, majd további televíziós társaságokhoz került. 1988-ban saját produkciós céget alapított 3B néven. Az 1980-as évektől készít kisfilmeket. 1985-ben a Baton Rouge című filkerült a figyelem előterébe. 1995-ben az Élet szemete című filmmel a legjobb külföldi film kategóriában a Filmakadémia díjára jelölték. a Kicsi Szenegál című filmjét 2001-ben a Berlini filmfesztivál versenyprogramjában mutatták be, A dicsőség napjai című filmje a 2006-os Cannes-i filmfesztiválon volt díjazott, s a legjobb idegennyelvű film kategóriában is jelölték. Hors-la-loi című filmjét 2010 májusában az Arany Pálmáért versengő filmek között láthatták Cannesban, s ez lett Algéria versenyfilmje a legjobb külföldi film kategóriában a 83. Filmakadémiai Díj-megmérettetésen.
2009-es, a filmklubunkban most játszott filmjét, a London Rivert a berlini filmfesztiválon mutatták be először. Sotigui Kouyaté, a film egyik főszereplője a filmben nyújtott alakításáért Berlinből a legjobb színésznek járó Ezüst medve díjjal térhetett haza.
A film két főhőse, a keresztény nő és a muszlim férfi utazására 2005 júliusában, a londoni bombatámadások után kerül sor, így számos fontos társadalmi probléma is megjelenik a fikcióban. A rendező a filmmel az angol többnemzetiségű társadalomban mutatkozó problémák mindennapos ábrázolásain túllépve a mélyen gyökerező előítéletek ellenére a változás lehetősége mellett teszi le voksát. A filmet Berlinben mutatták be 2009 februárjában, s Angliában és Franciaországban vetítették, vegyes fogadtatással. Az Evening Standard újságírója, Derek Malcolm 4 csillagot adott neki az ötből. Kaleem Aftab a The Independentnek írott cikkében azt állította, Berlinben erről a filmről beszéltek a legtöbbet 2009-ben, bár véleménye szerint a filmben egyedül Sotigui Kouyate alakítása volt értékelhető. A Variety újságírója, Jay Weissberg szerint a film "sokkal hangosabban kürtöli szét a politikai korrektség elvét, mint azt a történet intimitása elviselné". Ő is sztereotipnak érzi a forgatókönyv egyes elemeit.
És Te?
A filmről és a filmklubról további információk itt.