Mai Diva@tICA rovatunkban:
"Ez vagyok én, Wild Judit/vadjutka. Ez pedig a szájtom: jelenlegi és múltbeli életemnek különböző részei." - olvashatjuk a vadjutka pont hu oldalon. Hú Jutka, ez nagyon jó! Nemcsak a múltad meg a különböző részek, hanem az egész.
Wild Judit amolyan vicces vadorzó, döbbentem rá, amikor az Andrássy úton velem szembe jött. Jól illett a hulló, sárga falevelek, és a késő esti lámpa fények tompa ragyogásába.
Mindig bütykölt. Kislánykorában ellátta az osztálytársait merész fülbevalókkal. Az Iparművészeti Egyetemre szeretett volna jelentkezni, helyette fotóriporter lett, aztán újságíró, és szociológus. A jó tollak közül való. HVG, Judapest, Manager Magazin. Hála Orbán Viktornak és Medgyessynek, mert az ő emlékezetes vitájuk alatt dobta össze Judit az első nyakláncát.
Aztán még vagy harmincat, ezek a Nyitott Műhelyben, Finta Laci vitrinjében landoltak. Gyorsan rákaptak a nők. Mindez 2002-ben történt. Azóta nyolc év telt el. Ebbe a nyolc évbe sok minden belefért: volt rogyasztott üveg technika, különböző gyöngyformációk, színek, alakzatok, merészség és szokatlanság. A merészség megmaradt, az ékszerek változtak.
Jutkával Németh Ványi Klári készített interjút.
Az ékszereid alapanyagaiban benne van a fél világ.
Járom a világot. Ilyenkor első utam mindig a bolhapiacokra, helyi gyöngyboltokba, régiségkereskedőkhöz vezet. Ez különösen klassz, mivel a turisták csak az útikönyvek tanácsait követve fedezik fel a városokat, ellenben velem, aki ékszer-alkatrészekre vadászom, és közben a legkülönlegesebb zugokba jutok el. Nem csak anyagokat, motívumokat, különböző kütyüket hozok haza magammal, hanem hangulatokat is.
Melyik városban van a legjobb lelőhely?
Párizsban. Az egy kincsesbánya.
Matrjoska babákat elevenítesz fel egy sorozatodban gyűrűkön és medálokon. A magyar népművészet díszítő motívumait is alkalmazod, többek között a kalocsai hímzést. Milyen a magyar nő? Bevállal egy vadjutka ékszert?
Külföldön hatalmas, feltűnő ékszereket viselnek. Nálunk pár évvel ezelőtt még vékony láncokat hordtak kis medálokkal, de mára már változott a helyzet. A vevőim bevállalnak. Az ékszerkészítésnek az általam képviselt formája ahhoz az irányzathoz tartozik, ami újrahasznosít, akár régi gombokat, antik bizsukat, gyöngyöket, csipkét, kézzel készült, egyénre szabott termékeket kínál. Sokan nyitottak az újra, keresik a különleges dolgokat.
A nyakláncaid egyáltalán nem öltözékkiegészítők, inkább markáns darabok. Diktálják, mit vegyünk fel melléjük.
Sokszor én is az adott lánchoz öltözöm. Vannak ékszereim, amik tökéletesen passzolnak például a Pipetta ruhákhoz. Igen, egy fülbevaló vagy lánc meghatározhatja a napi viseletet. Egyszerű ruhákat nagyon jól feldobnak. Lazává, bohémmá, elegánssá tesznek. Attól függ milyenek akarunk lenni aznap. A vevőim 22 és 50 év közöttiek.
Kis vadorzásra vágyó nőcskék? Amerikaiak? Tódulnak az Etsy-ről? (hely a világhálón, ahol kézműves dolgokat adnak-vesznek)(szerk.)
Vannak amerikaiak, de sok magyar is megkeres, vásárol tőlem. Romantikusak és színesek. Az egyik érdekes vevőm egy kuvaiti férfi volt, aki feleségeinek rendelt nyakláncokat, a négyes utcába, a hármas házba.
Vadjutka csador alatt is ékesít. Az Etsy a globalizáció egyik térhódítása. Milyen a légkör ezen a nyüzsgő, világot átszövő virtuális kézműves piacon?
Állandó téma a globalizáció kulturális áramlása. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy mára már egyre nagyobb jelentősége van a helyi értékeknek. Egyfajta különleges feladatnak számít, hogy mit tudok beemelni az engem körülvevő kultúrából, hagyományokból, mit tudok megmutatni a sajátomból. Az Etsyn találkozhatunk olyan kézművessel, aki indián ékszereket készít. A helyi termékek Amerikában meghatározó szerepet játszanak.
Amit én csinálok, ez a miénk, a mi lenyomatunk, bennünket képvisel, a mi értékeinkből formálódott. Az Etsyn szembesültem az amerikaiak mentalitásával is. Nekik minden fantasztikus. Egyáltalán nem azért, mert nincs ízlésük és a tré dolgokra is rámondják, hogy nagyszerű, hanem degradáló, földbe döngölő kritika helyett bátorítani akarnak azzal, hogy dicsérnek. A dicséret egyfajta hajtóerő, hogy csináld csak, ügyes vagy. Ennek általában mindig jó vége lesz. Nálunk ez a fajta mentalitás sokszor hiányzik az emberekből. Az Etsy közösség tagjai segítenek egymásnak, tanácsokat adnak, megvitatják a különböző kérdéseiket, árakról, anyagiakról, technikai és praktikus dolgokról, cserébe nem várnak el egymástól semmit. Tudják, hogy egy közösséghez tartoznak és támogatják egymást.
Németh Ványi Klári
web: vadjutka.hu
shop: vadjutka.etsy.com
facebook: vadjutka.design