Interjú Léh Adriennel és Csetneki Csillával
Királynők, akik mástól szebbek. Különlegesek. Másként bánnak szépségükkel, máshogy a szavakkal. Hallássérültek.
Néha nem csak magukért küzdenek, hanem a többiekért is, akik olyanok, mint ők. Halljuk meg őket, figyeljünk rájuk!
Div@tiCa rovatban ma is szépségek!
Interjú Léh Adriennel, 2009 Miss Deaf
Mindig győzött?
Ha nem győztem, akkor újra és újra próbálkoztam, amíg nem sikerült. Mindössze egy vereségem van, amit máig nem hevertem ki. Felvettek az Állatorvosi Egyetemre, az alkalmassági vizsgán azonban a doktornő, aki a rátermettséget vizsgálta, megalázó, embertelen módon bánt velem. A hallássérülésem miatt alkalmatlannak nyilvánított. A mai napig bennem él ennek a procedúrának a kíméletlensége, kegyetlensége, és ez még mindig bánt. Tudok olyan végzős diákról, akinek ugyanolyan fokú hallássérülése van, mint nekem ő mégis alkalmas lett. Persze sokan mondják, miért nem fordultam bírósághoz. Egész egyszerűen azért, mert ez a procedúra több évig is eltarthatott volna. Én pedig már jártam a Károly Róbert főiskolára, és jól érzetem magam ott, inkább a tanulásra koncentráltam. Az ombudsmani hivatalnál megtettem a lépést, de eredmény nincs, nem ér az egész semmit. Az orvosi kamara figyelmeztetésben részesítette az orvost a vizsgálati módszere miatt, ellenben egy 1979 évi rendeletre hivatkoztak, s nem változtatták meg az eredményt – pedig az óta egy kicsit fejlődött a világ és a technika. Ez az orvos mondta nekem, hogy menjek virágkötőnek. Arra alkalmas vagyok.
Nem fogadta meg a tanácsot, vadgazdaságtant hallgat. Sok nehézséggel kellett megküzdenie?
Az általános iskolában nagyon jó tanáraim voltak, így ott csak a tanulással kellett megküzdenem, nekem kétszer annyit kellett otthon tanulnom, mint a jól hallóknak. A középiskolai tanulmányaimat 3 iskolában végeztem el. Az első a már nem létező Petőfi Sándor középiskola, ahol a gyerekek bántottak a hallássérülésem miatt, nem fogadtak be. Én voltam a tréfák célpontja; előfordult, hogy az utcán megtámadtak, és a tanárok nem foglalkoztak vele. A második a II. Rákóczi Ferenc volt, ott az osztályfőnököm nem akart befogadni – problémás gyerek neki nem kell – ,és ellenem fordította az osztálytársaimat. Kiközösítettek, innen mentem át a Neumannba, ott érettségiztem. A Károly Róbert Főiskolán végzős vagyok Vadgazda Mérnöki Szakon. A felsőoktatás egy más világ, itt jó kapcsolatom volt az osztálytársaimmal, és a tanárok nagyon segítőkészek és rendesek. A vizsgákon nem tettek köztem és az osztálytársaim között különbséget, a követelmény ugyan az. Itt is sokszor többet kellett készülnöm, hisz az órai előadásokat nehezebben értettem meg, még adó-vevővel is. A főiskolát nagyon szerettem, egy nagyon klassz társaság jött össze, és a tanárok nagyon jók voltak.
Mi segítette túl egy-egy nehéz helyzeten?
A neveltetésem, és az, hogy az ember megedződik az évek során kapott pofonoktól, s mint egy keljfeljancsi, mindig feláll. A szüleim és a barátaim mindig mellettem álltak, és egy-egy nehéz helyzetben fogták a kezem.
Mióta létezik Magyarországon a Miss Deaf szépségverseny?
Az első 2004-ben volt, majd pénz és szponzorhiány miatt nem rendeztek többet 2009-ig. A 2009-es versenyt megnyertem, és ezzel kijutottam a prágai világversenyre. 2010-ben sajnos megint közbeszóltak az anyagiak, én azonban meghívást kaptam két világversenyre. Az egyik Grúziában volt, ez a Miss Deaf World, a másik Las Vegasban, ez a Miss Deaf International. Támogatók és szponzorok nélkül nagyon nehéz volt felkészülni a két versenyre, de a Héja Szalontól és Szabó Gergő (hallássérült) divattervezőtől kaptam estélyi ruhákat. A Las Vegas-i versenyen egy olasz divattervező három másik lánnyal kiválasztott, és idén szeptemberben, Olaszországban lépünk fel egy divatbemutatóval egybekötött versenyen. Sajnos helyezést egyik nemzetközi versenyen sem értem el.
Milyen tapasztalatokat szerzett a világversenyen?
Rengeteg barátot szereztem, és rá kellett jönnöm, hogy más országokban sokkal jobban támogatják, sokkal több figyelemben részesítik az ilyen jellegű versenyeket. A nemzetközi versenyre kijutott versenyzőket sokkal jobban segítették, mind erkölcsiekben, mind anyagiakban, sőt, a felkészülésben is. Számomra ez elérhetetlen volt. Ez a helyezéseken is meglátszott.
Hallókészülékkel hall?
Ez egy igen nehéz kérdés. A hallókészülék nem olyan, mint a szemüveg, nem úgy működik, hogy felveszem, és mindent hallok. Úgy fogalmaznám meg, hogy nincs teljes csend, hallok zajokat, felismerem az emberi beszédet, s megértem, ha nincs nagy külső zaj. Ha már ismerem a beszélőt, akkor jól megértem, de ha először beszélek valakivel, akkor nagyon koncentrálnom kell, és mindig egymással szemben kell, hogy legyünk. Sokan azt hiszik, ha hangosan beszélnek hozzánk, esetleg kiabálnak, jobban megértjük, de ez nem igaz. Inkább tagoltan – nem szótagolva–, lassan beszéljenek, formázva a szavakat, nem hadarva.
Hallássérültként született?
Igen, hallóideg-sérüléssel, 1987-ben. Senki nem tudja, miért. A családban csak én vagyok hallássérült.
Mit jelentenek Önnek a szavak, a kommunikáció?
A szavak megértése nehézséget minden pillanatban egy legyőzendő akadályt jelent, nagy oda-figyelést koncentrációt és a drukkot, hogy ne értsem félre. Az emberek közötti információcsere általánosan elfogadott formája a hanggal való kommunikáció, és nekem ezt egész életemben tanulnom, fejlesztenem kell, hogy megértessem magam másokkal, a széles társadalommal. Ennek ellenére mégis a kommunikáció és a média segítségével szeretném felhívni a társadalom figyelmét a problémáinkra, szeretném a sorstársaimat széles körben elfogadtatni, beilleszkedésüket segíteni, hogy ne nézzenek rájuk úgy, mint egy fura bogárra. Szeretném előttük megnyitni az utat a tágabb szélesebb világra, érvényesülésre.
Interjú Csetneki Csillával 2011 Miss Deaf
Mitől szép valaki?
A szépség szerintem belülről fakad, és elsősorban a kisugárzása miatt mondható valaki szépnek.
Három éves korában vesztette el a hallását.
Az influenza ráhúzódott a fülemre és a hallóidegeim károsodtak.
Hogy dolgozta fel ezt a traumát?
Mivel semmi hátrányom nem származott belőle, jól dolgoztam fel, szerencsés vagyok, mert soha nem csúfoltak , így nem éreztem magam másnak.
Miért jelentkezett a szépségversenyre?
Egy ismerősöm hívott, és természetesen a fődíj sem volt elhanyagolható.
Főiskolai hallgató. Annak ellenére, hogy siket több nyelven beszél. Ez aztán akaraterő a javából! Hogy tanul nyelveket?
Angolul beszélek, a németet most tanulom. A nyelveket ugyan úgy sajátítom el, mint bármely halló ember, csak a magnóhallgatás okoz problémát, azokat a modulokat pedig felolvasás alapján csinálom meg.
Miss Deaf másként szép, mint Miss Hungary?
Nem azt mondanám, hogy máshogy szép, hiszen külsőre mindkettő ugyanolyan szép, csak Miss Deafnek a 10 ujjával, két kezével kell kifejeznie mindent, így teljes körű szemkontaktust kíván. Szerintem így sokkal jobban megismerhető a belső énje, mint egy átlagos halló embernek.
Mesélne egy kicsit a siketek világáról?
Én nem nagyon mozogtam a verseny előtt a siketek világában, mivel hallók között éltem, most ismerem meg igazán, hogy milyen az a világ. Szerintem ebben a világban az emberek sokkal jobban odafigyelnek a másikra.
Milyen tervei vannak a jövővel kapcsolatban?
Szeretném felhívni az egészséges emberek figyelmét a siketek és nagyothallók társadalmára. Ehhez egyedül kicsi vagyok, így ha megkeresnének, hogy támogassam őket,és kampányoljak az ügy érdekében, örömmel vállalnám el.
Németh Ványi Klári