A Guardian az idei nőnap alkalmából közzétett egy százas listát, melyre a világ 100 leginspirálóbb asszonya került föl. A lap célja az volt, hogy a világ minden részéről, minden életterületről válogatva állhasson össze a lista, amely olyan nőket vonultat fel, akik nem csupán kiemelkedő teljesítményt nyújtottak valamilyen területen, de ezzel nők ezreit inspirálták. Mert ahogy a lap Madeleine Albright-ot idézi, „Külön hely van a pokolban azon nők számára, akik nem segítik a többi nőt.”
Mivel a több, mint 3000 olvasó szavazatai alapján egy rendkívül színes választék állt össze, a zsűri nem növekvő számsorrendű listát hozott létre, hanem egyszerűen tíz kategóriába - aktivisták, művészek, üzletasszonyok, jogvégők, politikusok, tudósok vagy orvosok, sportolók, a technológia területén tevékenykedők, tévés személyiségek illetve írók és akadémikusok - rendezte a legtöbb szavazatot kapott nőket.
Az aktivisták csoportjában találjuk pl.
Shirin Ebadit, az első iszlám nőt, aki Nobel-békedíjat kapott (könyve, a Mrs. Irán magyarul is olvasható),
Lubna Huszlin szudáni újságírónőt, akit 40 korbácsütésre ítéltek csupán azért, mert nadrágot húzott,
Somaly Mam kambodzsai emberjogi harcost, aki mintegy 4000 prostitúcióra kényszerített lány szabadulását segítette elő, vagy
Nawall El Saadarit, a 79 éves egyiptomi pszichiátert és harcos feministát.
A képzőművészet-film-zene-divat kategóriában már több ismerős nevet felfedezünk, nyilván nem véletlenül – ez a celebkategória is. Itt van Madonna, és örököse, Lady Gaga, Kathryn Bigelow, aki A bombák földjén című filmjével vitte el az Oscart, s ezzel megtörte végre a férfiuralmat Hollywoodban. Itt van Cindy Sherman fotós, valamint a kínai rádiós, Xinran, aki ’89-ben elsőként indított Okos Kata-sorozatot. Az éjszakai programban a nők végre valóban hangot kaptak Kínában, és olyan női tapasztalatokról beszéltek, amelyről addig hallgatniuk kellett.
A jogvédők kategóriájában helyet kapott
Jayshree Satpute, aki a legtöbbet tett azért, hogy Indiában a szegény nők ne haljanak bele a szülésbe. A tudomány és orvoslás kategóriában találjuk
Jane Godall csimpánzkutatót;
és Susan Wicklund is felkerült a listára, mert orvosként egész életében azért harcolt, hogy az abortuszt elszenvedő nők emberséges bánásmódban részesüljenek.
A sportolók között Martina Navratilova és Venus Williams mellett szerepel Tanni Grey-Thomson, Nagy-Britannia leghíresebb paraolimpikonja is. A tévés kategóriából persze nem maradhatott ki Oprah Winfrey neve, de itt van Miriam O’ Reilly is, aki – ötvenes nők figyelem! – pert nyert a BBC ellen, mert sikerült bebizonyítania, hogy őt és kolleganőit életkoruk miatt bocsátotta el a csatorna.
ICA legtöbb ismerősét az irodalom és tudományok kategóriában találjuk: itt van
Maya Angelou és
Alice Walker,
Judith Butler filozófus, a queer-elmélet központi figurája,
Margaret Atwood kanadai írónő és irodalomtörténész,
Carol Ann Duffy skót költőnő,
Eve Ensler és igen, végre! a magyar származású
Susanne Faludi is, aki 2008-ban az Irodalmi Centrifuga vendége volt a Centrál kávéházban.
J.K. Rowlingot senkinek sem kell bemutatni, és felkerült a listára
Marjane Satrapi is, iráni gyermekkoráról írott képregényeivel.
A következő hetekben ICA részletesen is bemutat néhány nőt a százas listáról.
S várjuk a szavazatokat: kikből állítanátok össze a magyar nők listáját?