Azokról a látogatásokról, amelyeket jóbarátainknál teszünk, ezen a helyen ne essék szó. Itt csak azokról akarunk beszélni, amelyeket az illendőség ír elő. Mikor kell látogatásokat tenni?
Elsősorban bemutatkozás alkalmával.
396. § Ha a fiatal leányt bevezetik a társaságba, édesanyja kíséretében mindazoknál a családoknál, amelyekkel szülei közlekednek, bemutatkozó látogatást tesz.
397. § Így cselekszik a fiatalember is, őt azonban ezekre a látogatásokra természetesen nem kíséri el édesmamája.
398. § Apák bemutatkozó látogatásokra nem szokták elkísérni gyermekeiket.
A bemutatkozó látogatások sajátos fajtája az úgynevezett első látogatás, az „antrittsvizit”.
399. § Első látogatást az tesz, aki valamely hivatalt elfoglalt, vagy akit új állomáshelyre helyeztek át.
400. § A más városból áthelyezett házaspár mindazokat a családokat meglátogatja, amelyekkel ismertséget óhajt kötni, vagy kell kötnie.
401. § Nőtlen embernél csak a férfi tesz látogatást.
402. § Az áthelyezett nőtisztviselő, tanárnő stb. magános férfit csak hivatalos ügyben és hivatalában látogathat meg.
403. § A bemutatkozó látogatásokat csak akkor kezdjük meg, ha már mi magunk be vagyunk rendezkedve a nálunk teendő látogatások fogadására.
404. § Különbséget kell tenni a szolgálati és a társasági antrittsvizit között. Ha valahova elhelyeztek, szolgálati kötelességed, hogy hivatalod elfoglalása előtt főnöködnél, annak hivatalában, tisztelegj. Ennek a jelentkezésnek azonban a társasági érintkezéshez semmi köze sincs. Szolgálati jelentkezésedet bemutatkozó látogatásnak kell követnie főnököd családjánál. Hogy lesz-e folytatása ennek a bemutatkozó látogatásodnak, az természetesen nem tőled függ, hanem elöljáródtól. Kifejezett felszólítás, illetve meghívás nélkül látogatásodat megismételned nem szabad.
405. § Sem megismerkedéskor, sem bemutatkozó látogatás alkalmával ne érdeklődj új ismerősöd vagyona, jövedelme, konyhapénze, szabószámlája, várható öröksége stb. iránt.
406. § Az első látogatás csak arra szolgál, hogy létrehozza az ismertséget. Erősebb szálakat ilyen bemutatkozó látogatásokon szőni nem lehet. Épp ezért újabban a bemutatkozót megkínálni sem kínálják meg semmivel sem. Az összeismerkedésre viszont negyedóra bőven elég.
407. § Bemutatkozó látogatásnál a marasztalást ne vedd komolyan. Nem egyéb az, mint udvariaskodás. Győzzed tehát le félénkségedet és a megfelelő pillanatban szedd össze magad, búcsúzz el és távozz.
408. § A bemutatkozó, illetve antrittsvizitet vissza kell adni. Udvarias ember néhány napon belül vissza is adja.
409. § Általában az a szabály, hogy a látogatást nyolc napon belül viszonozni illik.
410. § Ha látogatásodat hosszabb időn át nem adták vissza, ebből esetleg arra is következtethetsz, hogy az illetők a társasági érintkezést nem akarják veled fenntartani. Mielőtt azonban késlekedésükből levonnád ezt a következtetést, jól nézzed meg: kikkel van dolgod. Könnyen megeshet ugyanis, hogy az illetők részéről a látogatás visszaadásának halogatása nem jelent semmit: az illetők jóhiszemű, de kényelmes emberek, akik túlteszik magukat az illemkódex előírásain.
411. § Idősebb emberek, akik társadalmi állás tekintetében magasan feletted állanak, megengedhetik maguknak, hogy ahelyett, hogy látogatásodat viszaadnák, meghívjanak magukhoz.
412. § Mielőtt új állomáshelyedre vagy lakóhelyedre elutaznál, el kell búcsúznod mindazoktól a családoktól, amelyekkel régi lakóhelyeden érintkeztél. Természetesen volt elöljáróidtól is.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •