Azokról a látogatásokról, amelyeket jóbarátainknál teszünk, ezen a helyen ne essék szó. Itt csak azokról akarunk beszélni, amelyeket az illendőség ír elő.
413. § Van látogatás, amelynek jókívánságok tolmácsolása a célja. A jó hír vétele után legkésőbben nyolc nappal tégy eleget ilyenféle látogatási kötelezettségednek. Leghelyesebben akkor cselekszel, ha az első ünnepnap délelőttjét használod fel arra, hogy gratulálj.
414. § Beteg ismerőseinket is meg szoktuk látogatni.
415. § A beteglátogatás alapelve: ne időzz soká.
416. § Néhány derűs szóval köszöntsd a beteget, de ne légy se izgatott, se viharzó.
417. § Ne ülj túl közel az ágyhoz, – de túl messze se ülj tőle.
418. § Ne beszélj olyasmiről, ami a beteget fölizgatná:
419. § Mielőtt átlépnéd a betegszoba küszöbét, készülj föl lelkileg a találkozásra, nehogy valahogyan meg lehessen látni rajtad: mennyire megdöbbentett a beteg külsejének leromlása.
420. § Ha a beteg szenvedésének, gyötrelmeinek elbeszélésébe kezd, hallgasd meg türelmesen. Azután ügyesen kíséreld meg, hogy gondolatait erről a keserves tárgyról eltereljed.
421. § A betegnek nem szabad azt hinnie, hogy betegségét nem veszed komolyan, sem azt, hogy állapotát aggasztónak ítéled. Látogatásod a betegre csak akkor lesz üdítő hatással, ha mindazt, amit fentebb elmondottunk, figyelembe tudod venni.
422. § Kevés ember alkalmas arra, hogy beteget látogasson. De még sokkal kevesebb arra, hogy részvétlátogatást tegyen. Érettség, az érzés és a tapintat nem mindennapi finomsága szükséges ahhoz, hogy látogatásoddal enyhíteni tudjad a szerencsétlenek fájdalmát. Épp ezért mindenki érdeke, hogy a részvétlátogatások kimenjenek a divatból, vagy hogy részvétlátogatást a gyászolóknak csak legjobb barátai tegyenek.
423. § Inkább írásban fejezd ki részvéted, mint látogatás formájában. A kondoleáló levelet azonban a gyászhír vétele után tüstént küldjed el, hogy az, akinek szól, megkapja, még mielőtt a véletlen valamilyen nyilvános helyen összehozhatná őt veled.
A napnak mely órája alkalmas a látogatásra?
Erre a kérdésre csak a helyi viszonyok figyelembevételével lehet kielégítő választ adni. Általában el lehet mondani, hogy kisvárosban a látogatások órája koraibb, mint a nagyvárosban. És az is biztos, hogy kisvárosban a legmegfelelőbb időpont a bemutatkozó, első látogatás számára: ebéd előtt egy órával. A te dolgod, hogy kiderítsd: mikor ebédel az a család, amelyet fel akarsz keresni.
425. § Tizenegy óra előtt és fél kettő után hivatalos, bemutatkozó délelőtti látogatást ne tégy.
426. § Halottak napján, nagypénteken az ember nem megy látogatóba.
427. § Nemcsak délelőtt, hanem délután is lehet látogatóba menni, sőt: nagyvárosokban a délelőtti látogatások már sokhelyt kimentek a divatból. Külföldön pl. a délelőtti látogatás ismeretlen fogalom, s óva intelek attól, hogy valakinek a lakásába, délután 5 óra előtt, meghívás nélkül beállíts.
428. § A külföldről jött az a szokás is mindinkább meghonosodik nálunk, hogy a látogatás napját és idejét előzetesen és közösen megállapítjuk azzal, akit fel akarunk keresni lakásán. Ha egy család bármilyen módon azt közli veled, hogy a hét egy bizonyos délutánján fogad, akkor oda más napon és időben elmenned neveletlenség.
430. § A hétköznapoknak csak délutánjait használhatjuk fel látogatás céljára. Télen 5–7-ig, nyáron 6–8-ig.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •