Mi miatt veszítik el a valóságérzékelésüket a sztárok, miért rohannak néhányan morális vesztükbe? Ilyenkor látszik, kik is ők valójában vagy egy rájuk mért szerephez igazodnak? 18 772 felnőttet kérdezett meg a témáról a Reuters számára készített felmérésében az Ipsos: a megkérdezettek 54 %-a egyetértett abban, hogy az ismert emberek esetenként önpusztító viselkedése a mélyben lappangó rosszabbik énjüket tükrözi. Országok szerint két kiemelkedően eltérő nézőpont: a franciák úgy gondolják, a hatalmi pozíció vezet ilyen viselkedéshez (80%), Magyarországon viszont a megkérdezettek 78%-a szerint nem a pozíciójukból eredően tesznek elítélendőt, hanem ilyenkor igazán önmaguk a sztárok.
Mély-én vagy hatalmi mámor?
A válaszadók fele (54%) úgy véli, hogy a sztárok őszintén hisznek saját büntethetetlenségükben, s nem a hatalmuk, a befolyásuk és az egoizmusuk az oka a helytelen viselkedésüknek. A téma megítélésének nemzetközi megosztottsága ellenére, a franciáknál ötből négyen (80%) vélik úgy, hogy a hatalom és a befolyás visz tévútra. Őket a belgák (64%), a németek (62%), a kínaiak (57%) és a dél-afrikaik követik ebben.
A másik markáns álláspont mellett is lándzsát törnek egyes országok. Ötből négyen (78%) vélik úgy a magyarok, hogy a sztárok azért cselekszenek így, mert ilyenek valójában. Tízből heten (68%) osztják ezt az álláspontot a japánok, akiket a lengyelek (63%), az oroszok (62%), a britek (61%) és az indonézek (60%) követnek.
Te toleráns lennél?
Nem csak abban megosztott a világ válaszadóinak véleménye, mi okozza az erkölcstelen tetteket. Arról is megkérdezték a válaszadókat, mit éreznek, ha az országuk egy politikusáról kiderül, hogy valami helytelent, de azért nem bűncselekményt követett el.
A válaszadók fele (56%) gondolja, hogy nem lenne toleráns és megbocsájtó. A másik 44 %-nyi tábor toleráns és megbocsájtó lenne. A világ ugyan megosztott, de a kevéssé toleráns tábor vélekedésének intenzitása erősebb.
Japánban (72%) a legmarkánsabb a negatív vélekedés. A rangsor következő országai: Magyarország (69%), Dél-Korea (69%), Indonézia (68%) és Franciaország (66%). A legmegbocsájtóbb nemzetek: Mexikó (57%), Belgium (55%), Argentína (54%), Ausztrália (53%) és Spanyolország (52%). A felmérés szerint a vállalkozók (49%), s a döntéshozók (49%) toleránsabbak, mint azok, akik nem üzletemberek (43%), s nem bírnak befolyással (43%).
Több férfi mint nő?
Arra is kíváncsiak voltak a kérdezők, vajon a megkérdezettek szerint a férfiakra vagy a nőkre jellemzőbbek-e ezek a kilengések? Nemzetközi szinten nincs döntés, a válaszadók fele (51%) véli úgy, hogy éppen annyi közszereplő nő erkölcstelen, mint férfi, csak őket nem érik tetten, s nem adnak hírt róluk.
Leginkább Oroszországban (73%) tartják így. Őket Németország (63%), Argentína (61%), Magyarország (59%), Kína (58%) és Dél-Afrika (58%) követi. Azt, hogy több férfi lép tévútra, Indonéziában (63%), Svédországban (61%), Franciaországban (58%), Spanyolországban (56%) és Japánban (56%) gondolják.
Inkább az erősebb (55%), mintsem a gyengébb nem (47%) véli úgy, hogy éppen annyi nő, mint férfi érintett az ilyen cselekedetekben. S inkább a nők (53%), mint a férfiak (45%) gondolják azt, hogy a férfiaknak több a takargatnivalójuk.
(A felmérésben részt vevő országok (18 és 64 év közötti felnőtteket kérdeztek): Argentína, Ausztrália, Belgium, Brazília, Dél-Afrika, Dél-Korea, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Lengyelország, Magyarország, Mexikó, Németország, Nagy Britannia, Olaszország, Oroszország, Spanyolország, Svédország, Szaud-Arábia, Törökország, és az USA.)