A társasjáték legelterjedtebbike a kártya. Kevés társaság van manapság, melyben ne kártyáznának. A kártya, mint szórakozás ellen senki sem emelhet kifogást.
Ha nagy társas összejöveteleken sok olyan ember kerül együvé, aki sohasem látta egymást s nem tud egymással mit kezdeni, gyakran a kártya az, ami megmenti a helyzetet. Néhány bridgeasztallal egy tucat ember jóérzését s kellemes hangulatát lehet biztosítani.
623. § De mérséklettel kártyázzunk s a játékból kapcsoljunk ki minden szenvedélyt.
624. § Ami a szerencsejátékot illeti: úri ember, úri nő nem ül le a bakk-asztalhoz s nem tűri, hogy házában hazárdjáték folyjon.
Nem mondjuk ezzel azt, hogy ha valaki elvetődik Monte Carlóba, ne kockáztasson meg egy-két aranyat a rulettasztalon. Ha azonban ízléses ember az illető s nyitott szemmel járja a világot, csakhamar meg fog undorodni attól, amit lát s menekülésszerűen fogja elhagyni a híres Casinót. Szerencsejáték folytatása erkölcsi kihágás s nem tudunk elképzelni olyan úri társaságot, ahol vacsora után leülnének, például huszonegyezni.
Kártyajáték alatt mi itt kizárólag az úgynevezett kommersz-játékokat értjük, melyekben nem a vak szerencse, hanem a logika, a szellemi elevenség, kombinálóképesség játsszák a fő szerepet.
Vannak pályák, amelyeken néhány elterjedtebb kártyajáték ismerete úgyszólván a mesterséghez tartozik. Ilyen pálya például a diplomácia. 625. § Ha azonban nem tartozol ehhez a céhhez, nem kell restelkedned amiatt, hogy nem tudsz kártyázni, vagy azt, hogy nem kártyázol, mert a játék untat és szívesebben elbeszélgetsz valakivel, semmint leülsz a zöld asztalhoz „lapot lesni”.
626. § Ha olyanok hívnak kártyázni, akiket éppen hogy megismertél s a nehezebb játékok valamelyikéről van szó (bridge, tarokk), mondd meg előre, hogy milyen játékos vagy: erős, közepes, vagy gyenge, s kérdezd meg, hogy milyen alapon játszanak.
627. § Ha kezdőjátékos létedre leülsz egy erős partiba, állandó bosszúsága leszel azoknak, akikkel játszol, elrontod szórakozásukat anélkül, hogy magadnak örömöd, vagy hasznod lenne belőle és partnered a pokolba fog kívánni.
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •