Ha kikerülsz az iskolából, életed új színtere valószínűleg iroda vagy hivatal lesz. Amit az iskolával kapcsolatban mondtunk, az majdnem teljes egészében a hivatalra is áll. 652. § Művelt ember magától értetődőnek tartja, hogy kötelességét lelkiismeretesen kell teljesítenie,
653. § szorgalmasnak kell lennie, pontosnak, rendesnek és megbízhatónak;
654. § szigorúnak önmaga iránt és tapintatosnak,
655. § kíméletesnek másokkal szemben.
656. § Mi itt nem erről akarunk beszélni, hanem azokról a kérdésekről, amelyek a hivatalban való magatartással felvetődnek.
Ilyen kérdés: a férfi azzal a leánnyal, akivel együtt dolgozik, úgy bánjon-e, mint társaságbeli hölggyel, vagy úgy-e, mint kollégával?
Az érdekeltek véleménye ebben a kérdésben megoszlik. A nők igényt tartanak rá, hogy úgy bánjanak velük, mint társaságbeli hölgyekkel és gyakran felpanaszolják, hogy a férfiak magatartása a hivatalban nem lovagias. A férfiak ezzel szemben a hivatalnoknőkben magukkal egyenrangú kartársat látnak s nem akarják elismerni, hogy ennek a női kartársnak megkülönböztető bánásmódra lehet igénye.
Melyiküknek van igaza?
Manapság nincs olyan tásadalmi osztály, amelynek nőtagjai ne vennének részt közéletben, politikában, ne dolgoznának közhivatalokban, magánvállalatokban, vagy gazdaságban. A nő egész sor olyan állást tölt be, amelyre egy-két évtizeddel ezelőtt még csak férfit alkalmaztak és van olyan foglalkozási ág is nem egy, amelyből a nők kezdik kiszorítani, vagy már teljesen ki is szorították a férfit.
A nők a férfiakkal egyenjogúaknak érzik magukat s egyenjogúságukat a két nem munkájának és eredményeinek egyformaságára, azonosságára alapítják.
Ezeket az eredményeket manapság már a férfiak sem vonják kétségbe, viszont így okoskodnak: Egyenlő jogokkal egyenlő kötelességekkel járnak. ...
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •