Olvasóink még emlékeznek Az álmok városa című finom angol regényünkre, melyben egy helyütt azt mondja az író: „Az ember nem is hinné, hány olyan férfi él Londonban, akinek csak egy penny van a zsebében.”
Ezt a regényt Temple-Thurston írta, de mi is nyugodtan elmondhatjuk: az ember nem hinné, hány jól öltözött úriember jár-kél Budapesten, akiknek egyetlen pengő sincs zsebében. Nem könnyelmű, kártyás, elzüllött férfi, hanem jó családból való, diplomás, dolgozó úriember.
690. § Az önálló keresettel rendelkező nő tehát más módon viszonozza a férfi szolgálatait. Például úgy, hogy színház- és hangversenyjegyekről néhanapján ő gondoskodik.
691. § Ha nagyobb kirándulásra indulnak, akkor a leány egész nyíltan felvetheti a költségek viselésében való megosztozás kérdését. Ha ügyesen, tapintatosan adja tudomására a férfinak, hogy a költségek egy részét ő akarja viselni, a férfi ezt – megsértődés nélkül – el is fogadhatja.
692. § Ha a leányt, például, asszony-barátnője s barátnőjének férje gardírozza, megkérdezheti a férfit, hogy fizesse-e ki vacsoráját, vagy megkérheti erre azt a férfit is, aki mellette ül a vacsoránál és utólag elszámolhat velük. Ez a legjobb társaságban is elfogadott szokás. A férfiaknak nem kell ellene tiltakozniuk.
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •