Jemeni és indiai gyermekfeleségek, az iráni nyilvános kivégzés női közönsége, gyermekeket és anyákat is sújtó vérfürdő Acapulcoban. Csodás felvételekkel jelentkező természetfotós nők és nőkről készült varázslatos portrék - villanások a mai fénykínálatból. 350 képet választott ki az idén a nemzetközi zsűri a World Press Photo megmérettetésre érkezett 5147 fényképész 101.254 képe közül. Számos díjazottat mutattak már meg a hazai hírek is. Mi most azok közül válogattunk, amelyek valamilyen szempontból a nőkhöz, női témákhoz kötődnek - sorozatunk második részét láthatod. (Valamennyi kép és sorozat megtalálható a World Press Photo oldalán.)
A portré kategória első helyezettje első pillantásra is reális választás - a 27 éves iráni születésű, Dániában felnőtt színésznő, Mellica Mehraban 2011-ben Iránban mutatkozott be színésznőként. Egy kémdrámában alakított szerepében szülőföldje kultúrája szerint elfedett arccal játszott, s úgy mutatta meg játékában érzelmeit, hogy se nem szólt a férfihez, se nem érintette őt. Most fedetlen arcát is megmutatja Laerke Posselt képén (fent).
A portré kategória második helyezettje, a francia Guillaume Herbaut Inna Shevcsenkóról készített felvétele lett: a 21 éves lány egyike a Femen nevű ukrán feminista szervezet vezetőinek, akik topless tüntetéseket szerveznek, hogy felhívják a figyelmet a szexturizmus, a szexizmus és a társadalmi problémák hatásaira.
A francia Denis Rouvre képe, a portré kategória harmadik helyezettje Toku Konnot mutatja: a hölgy a 2011 március 11-i japán cunami egyik tűlélője, aki ideiglenes plasztikházban talált menedéket a Tokió északi részén lévő Sendai területén.
(A portré kategória - sorozat első és második helyezett képeinek megtekintését csak erősebb idegzetűeknek ajánljuk, a harmadik helyzett viszont egy kedves tiszteletadás - utóbbi ide kattintva látható.)
Művészet és szórakozás - sorozat kategóriában a Szocsiban fellépő énekesekről Rob Hornstra által készített sorozat időutazásnak hat. A kategória második helyezettje Emiliano Larizza, aki Haitin az egyik legfontosabb zarándokhelyen tartott ünnepséget örökítette meg felvételein (teljes sor itt).
Huimin Kutang a kategóriában harmadik díjjal honorált sorozata Mao Ce Tung továbbélését és mai hatását mutatja felvételeivel, melyek között a Lenin-szobor elcipelésére emlékezetető felvétel éppúgy helyet kapott, mint az újabb Mao-emlékműveket bemutató fotók (sorozat itt).
A természet kategória egyedi felvételeinek sorában az első és a második helyet is fotográfusnő felvétele szerezte meg - Jenny E Ross képeiről külön fogunk szólni a napokban, Joan Costa második díjat érő felvételét egy heteropodáról pedig itt is láthatjátok.
A természet kategória sorozatai között egy, az orrszarvú-vadászattal és orrszarvú-védelemmel foglalkozó sorozat nyert, a második helyezett a világ legnagyobb barlangjában, Vietnamban, Hang Ken barlangban készült felvételeket mutatja be.
A harmadik helyezett Paul Hilton sorozata arra hívja fel a figyelmet, hogy a cápauszony-leves fogyasztás következtében elpusztult a világtengerek cápaállományának közel 90(!) százaléka.
A korunk kérdései sorozat díjnyertese Brent Stirton felvétele Mariáról, a drogfüggő ukrán szexmunkásról készült.
A harmadik helyezett olasz Simona Ghizzoni képe a 40 éves Jamiláról készült, aki egy bombatámadás során szerzett sérülés eredményeként folyamatos ápolásra szoruló mozgáskorlátozott (kép itt).
A Korunk kérdései kategória sorozatai között első díjas amerikai Stephanie Sinclair a jemeni gyerekarákat mutatja be: a sorozat indító képén Tahani (rózsaszínben), aki hat évesen ment hozzá 25 éves férjéhez, épp osztálytársával, Ghadával áll a kamerák elé nem messze szülőfalujuktól. Jemenben a nők közel fele gyermekként köt házasságot. A gyermekházasság, bár számos országban tiltott és a nemzetközi jogi egyezmények sem ismerik el, ettől még kultúrákon, kontinenseken és vallásokon átívelő szokás maradt.
A sorozat egy másik képén a 15 éves, észak-indiai Sarita arca látható, mielőtt új otthonába indulna - egy nappal korábban ő és nyolcéves húga egy jelentős hindu ünnepen keltek egybe jövendőbelijeikkel.
A Korunk kérdései - sorozat kategória második helyezettje Ebrahim Noroozi képsorozata, mely iráni nyilvános kivégzések során készült képeket fog egybe (teljes sor). Bár a kivégzettek és a nézők jelentős része is férfi, az első felvételen a kivégézést néző asszonyokat is látunk. Oka van a jelenlétüknek. A Teherántól 110 kilométerre nyugatra végrehajtott nyilvános ítélet egyik kivégzettje Mehdi Farahi, 'A halál sofőrje', aki öt nőt erőszakolt és gyilkolt meg. Az iszlám büntetés-kiszabásban a halálbüntetés az erőszak, a gyilkosság és esetenként a csalás büntetése is. Nincs hivatalos statisztika a kivégzések számát illetően, de tudható, hogy Kína után a legnagyobb számban Iránban végeznek ki embereket.
A harmadik helyezett Pedro Pardo a mexikói Acapulco egykorvolt turistaparadicsomának helyén kialakult harcmezőkre kalauzol: a drogkartellek összetűzései senki számára nem teszik biztonságossá az ottani életet.
Amit csak ajánlani tudunk: akinek ideje engedi, érdemes végignéznie mind a 350 díjnyertes felvételt.
-ygga