738. § Nem neveletlenség, ha vasúti fülkében útisapkádat magadon hagyod. De ha az étkezőkocsiba lépsz, vedd le!
739. § Poggyászodat úgy helyezd el, hogy senkinek se legyen alkalmatlan.
740. § Ha ki akarod nyitni az ablakot, vagy dohányozni szeretnél, kérj rá a Veled utazó hölgytől engedelmet, még akkor is, ha dohányzó fülkében ülsz.
741. § Ne tévesszed össze a vasúti kocsi fülkéjét az étteremmel, ne hidd, hogy ha a fülkében letelepedtél, tüstént elő kell venned a hazulról hozott elemózsiát és hozzá kell látnod a falatozáshoz.
742. § Nem tételezem fel rólad, hogy képes lennél zsíros papirost, szalámihajat, csontot, kenyérhajat és más ételmaradékot a fülkében hagyni, még kevésbbé, hogy ezeket a hulladékokat a földre dobod.
743. § Sem az étkezőkocsiban, sem a szállókban nem kötelező table d'hôte (tabldót)-nál a bemutatkozás. De a jelenlevők meghajlással, vagy fejhajtással való szokatlan köszöntése – igen.
744. § Milyen a megfelelő útiruházat?
Elsősorban: célszerű. Anyaga kitünő, nem világos színű és nem gyűrődik, szabása elegáns és egyszerű. Utazáshoz húzzunk sötét bőrkesztyűt. Hosszabb útra mosható szürke vagy barna szarvasbőrkesztyűből legalább két párt vigy magaddal.
745. § Még mindig akadnak Olyanok, akik, ha útra indulnak, ócska ruháikat öltik magukra, azzal a megokolással, hogy idegenben úgysem ismeri őket senki. Ennél ferdébb okoskodást keresve sem találhatnánk!
Hol adjunk külsőnkre sokat, ha nem idegenben? Hiszen ott, ahol bennünket senki sem ismer, külsőnk után fog megítélni mindenki. Meg aztan fellépésünk biztonságát, közérzésünk zavartalanságát is csak azzal biztosíthatjuk, ha érezzük, tudjuk, hogy külső megjelenésünk kifogástalan, azon kivetni valót senki sem találhat, s hogy külsőnk alapján senki sem fog bennünket az utazásban ujoncnak nézni.
A szállóban
746. § A szállóban is udvariasan viselkedj. Utas ember határozottságával, nyugalmával és udvariasságával tesz tanuságot műveltségéről.
747. § Tartózkodj a nagyhangú kritikától és ne keress kákán csomót. Ha megfogadod ezt a tanácsomat, meglátod, hogy jogos és alapos bírálatodnak viszont lesz foganatja.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •