A levélírás technikája
833. § Ha levelet írsz, ne siesd el a dolgot. Először gondold át, mégpedig alaposan, hogy mit is akarsz írni. Jusson eszedbe régi közmondás: a kimondott szó elszáll, de a leírt megmarad. S tanulságot tesz melletted vagy ellened még akkor is, amikor te már régesrég megfeledkeztél róla.
834. § Épp ezért: sohase írj első fellobbanásodban. Amit ily állapotban leírnál, azt másnap bizonyosan megbánnád és szívesen enyhítenél is rajta, ha lehetne. DE nem lehet! S a címzett éles és kemény szavaidat talán éppen akkor olvassa, amikor haragod elpárologván, te talán már meg is bocsájtottál neki. Nem egy szíves baráti viszonyt bontottak fel ilyen, elhamarkodottan papírra vetett sorok.
835. § Akkor se írj levelet, ha levert vagy, vagy fáradt. Az ilyen állapotban írt levelek kijózanítóan hatnak, hiányzik belőlük a lendület és nem okoznak örömet.
836. § Nem tudod mit írj? Végy egy darab papírt és jegyezd fel, hogy mi érdekelheti a címzettet, mit kell tőle megkérdezned, s mire vár ő tőled választ.
837. § Mondanivalódat áttekinthetően rendezd el.
838. § Ha nem vagy gyakorlott levélíró, először fogalmazd meg a levelet. Nézd át gondosan, mindenre kiterjedő figyelemmel a fogalmazványt s leírásakor ügyelj arra, hogy ne csússzon bele másolási hiba.
839. § Milyen a jó stílus? Egyszerű, kifejező, tömör. Szóvirágokat ne használj, a hasonlatokkal, képekkel óvatosan, gazdaságosan bánj. Rövid mondatokban írj. Ne halmozd az írásjeleket. Ne légy szertartásos.
A megszólítás
Hogy hozzátartozóidat, barátaidat, rokonaidat hogyan szólítsd: bizonyára tudod.
841. § Erre vonatkozóan csak azt tanácsolom, hogy ne halmozzad a jelzőket – kedves, drága, jó, édes – és ne igyekezz költői lenni.
842. § Egyáltalán nem sértő, lekicsinylő, vagy keveset mondó, ha megszólításnak ezt írod: Tisztelt Uram! Nagyságos Asszonyom! Nagyméltóságú Miniszter Úr! És leveledet azzal zárod, hogy: tisztelettel. Annak hogy: kiváló tisztelettel vagy kitűnő tisztelettel stb. nem mindig van értelme.
843. § A megszólítás után régebben felkiáltójelet tettek. ( Kedves Barátom!) Újabban a felkiáltójel helyett divatba jött a vessző. Így:
„Kedves néni,
nagy örömömre szolgált az a közlése, hogy..."
Ezzel a szóval: én, nem kezdünk se mondatot, se levelet. Az angol az én szót: I írja nagy betűvel. Mi magyarok az Ön-t.
845. § Leveledben kerüld a hosszas bevezetést. Térj azonnal a tárgyra.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •