Ajándékozás, ha nincs pénzünk
890. § Megeshet, hogy egy kedves emberednek éppen olyan időpontban kell ajándékot adnod, amikor a pénz dolgában rosszul állsz. Ahhoz, hogy magad készíts valamit, már nem futja az időből. Nem tehetsz egyebet: ha nem akarod üres kézzel felkeresni, kincseid közül kell választanod számára valamit. Ily esetben olyasvalamivel kedveskedj neki, ami neked is kedves. És mondd is meg, hogy nem üzletben vetted, hanem a magad holmija közül kerested ki számára az ajándékot.
Elfogadni
891. § Ajándékozni nehéz, de elfogadni még nehezebb. Pedig nem kell hozzá egyéb, mint egy kevés hálaérzés. A hálaérzés azonban sok emberből teljesen hiányzik s gyakran azok sem szeretik kimutatni, akikben megvan. Ha úgy tudnók elfogadni az ajándékot, mint a gyermek: örömtől repesve, boldogan, ujjongásunkban a köszönömről is megfeledkezve, amelyért azonban az ajándékozót bőségesen kárpótolják az örömtől ragyogó szemek, – ha így tudnók elfogadni, az ajándékozót kétszeresen boldoggá tehetnők.
Az egyik azt mondja:
- No, de igazán ... erre semmi szükség nem volt.
Van, aki így szól:
- Hogyan fogom viszonozni?
Olyan ember is akad, aki ezt mondja:
Nem egyszer hallottuk ezt a tapintatos megjegyzést:

892. § Az azonban, hogy hálára vagyunk-e kötelezve valaki iránt, nem attól függ, hogy hálánknak kifejezést adunk-e vagy sem. Még ha saját magadnak sem vallod be, akkor is lekötelezettje vagy annak, aki neked szívességet tett, örömöt okozott.
893. § Épp ezért: ne resteld kimutatni, hogy örülsz az ajándéknak s köszönd meg egyszerű, de szíves szavakkal. Ez kötelességed.
894. § A művelt ember ízlése, tapintata, érzésének finomsága abban is kifejezésre jut, ahogyan elfogadja az ajándékot. Nemcsak abban, ahogyan adja.
____________________________________________________
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •