2013. március 8–10. között Mindenütt Nő címmel női alkotókat és sorsokat bemutató rendezvénysorozatra kerül sor 11 város 60 helyszínén. Az Accord World Music által idén első alkalommal megszervezett programsorozathoz sokan csatlakoztak, hogy három napon át nőkről szóló, a nők problémáival foglalkozó, női alkotókat bemutató programokat láthassunk országszerte. A csatlakozó helyszínek felsorolását elolvashatod itt is, mi csak néhány programot emelünk ki a rengetegből, remélve, hogy ki-ki megtalálja ebben a három napban a lakhelyéhez közel lévő, s számára érdekes eseményt, hogy így ünnepeljen kicsit minket: a nőket.
(forrás)
Március 5-én nyílik az If Kávézóban, a Ráday utcában az a kiállítás, mely tizenhat szentendrei festő szemszögéből láttatja a nőket: a kiállítást egy kellemes ef Zámbó koncert nyitja meg.
Bár nem a programsorozat része, a témához illeszkedik: március 7-én este hatkor nyílik a Fővárosi Képtár Oratóriumban (Kiscelli Múzeum) Szigethy Anna: Nők, portrék, pongyolák című kiállítása. Megnyitót mond Csatlós Judit kulturális antropológus. (A megnyitó egyben Koronczi Endre Ploubuter Park című Templomtéri kiállításának záró eseménye is.) A fotókiállítás egy nagyobb installációt is magába olvaszt. "A kiállítás legnagyobb installációja, legfeltűnőbb része egy 25 felöltöztetett szabóbabából álló installáció. A Nők, pongyolák (2013) ruhái a babákon egy tömegben sorakoznak fel a belépő előtt. Mindenféle stílusú és korszakból lehet itt látni pongyolákat; vannak pasztelles romantikus virágmintásak csipkével, retinaszaggató narancs, sárga vagy piros kabátok, vidám felhőtlen, a korabeli rajzfilmek világára emlékeztető darabok vagy anyagukban, elegáns egyszerűségükben az előző századok házikabátjaira utalók. Mint egy vidám női hadsereg, egy tömegben a mozdulatlan babák a nejlonruhákkal, ahol csak az anyag, a riasztó műanyag az azonos." - írja erről Szigethy Anna. A kiállítást április 7-ig lehet megnézni, bővebb információ itt.
Március 8-án délután kettőtől az Aquincumi Múzeum Új kiállítási épületének orgona termében Flavia, Zebuca, Septimia... Anyák, lányok, feleségek címmel tart ismeretterjesztő előadást Dr. Facsády Annamária régész, igazgató-helyettes. Három név, három különböző életkorú nő, akiket az Aquincumi Múzeum kőtárában őrzött sírfeliratuk révén „ismerünk”. Az előadás során az ő történetükből kiindulva rekonstruálják az egykor Aquincumban élt asszonyok mindennapjait. (link)
Pénteken este hattól a Nyitott Műhelyben CSIPKETÁNC címmel Mácsár Andrea ékszertervező, Halász Margit író és Fejes Krisztina zongoraművész lépnek fel, az estet Kozák Tibor moderálja.
Március 8-án bemutatóra készül a Centrál Színház is: hét magyar díva lép fel egy színpadon a Hét boszorka című zenés esten: Básti Juli, Botos Éva, Falusi Mariann, Horgas Eszter, Polyák Lilla/Ágoston Katalin, Pokorny Lia és Tompos Kátya együtt barangol a magyar és nemzetközi könnyűzene-irodalom szerelemről, vágyról és boldogságról szóló dalai között: Seress Rezső, Kurt Weill, Loius Armstrong, Edit Piaf, Leonard Cohen vagy épp Liza Minelli slágereit idézik meg Puskás Tamás rendezésében.
Nők nőktől - Március 9-én, szombaton délután öttől szintén a Nyitott Műhelyben a Szépírók Társasága 30 nőírója olvas fel saját magától vagy más nőírótól választott írást. Az esten fellép Abody Rita, Balázs Eszter, Balla Zsófia, Bán Zsófia, Bárdos Deák Ágnes, Gács Anna, Erdős Virág, Falcsik Mari, Fenákel Judit, Gergely Ágnes, Harangi Andrea, Harmath Artemisz, Kapecz Zsuzsa, Karádi Éva, Karafiáth Orsolya, Kiss Judit Ágnes, Kiss Noémi, Ladik Katalin, Lángh Júlia, Menyhért Anna, Mesterházi Mónika, Molnár Krisztina Rita, Nagy Gabriella, Nagy Ildikó Noémi, Pataki Éva, Sebestyén Rita, Szabó T. Anna, Tallér Edina, Tóth Krisztina és Valachi Anna. A két háziasszony Kéri Piroska és Szilágyi Zsófia lesznek. (Részletek itt. Bár nem tartozik e rendezvénysorozathoz, de előre is ajánljuk figyelmedbe Takács Zsuzsa estjét ugyanitt március 26-án kedden este.)
A nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház több programmal is készül, ezek egyike a Múzsák között című kerekasztal-beszélgetés március 9-én, szombaton 18 órakor. A Színház és A vörös postakocsi folyóirat által közösen szervezett kerekasztal-beszélgetésen három szerzőt – Gucsa Magdolna költőt, Kováts Judit írót és Nagy Zsuka költőt – kérdez három „civil” hölgy: Nagy Anna, a Krúdy Gyula Gimnázium tanulója, Rakonczai Bea, a VSC atlétája, valamint Vitkai Éva, újságíró. A beszélgetés során a színház társulatának három tagja – Budai Zsófi, Jenei Judit, Széles Zita – olvas fel a szerzők műveiből, s Bottyán Blanka, Kazár Ticiána, Suhanyec Viktória, Szabó Tünde Júlia zeneművészek adnak zenei kiegészítést. (A színház további programjai itt)
"Te tetszettél nekem legjobban itt" címmel március 10-én az Örkény István Színházban Nyáry Krisztiánnal, az Így szerettek ők című könyv írójával beszélget írókról és szerelmeikről Bíró Kriszta és Kerekes Viktória. Ki volt Bőhm Aranka, Török Sophie, Boncza Berta, Harmos Ilona? Milyen helyet foglaltak el az általuk szeretett és őket szerető férfiak életében? Könnyű-e múzsának lenni? Milyen volt a kor, amiben ezek a nagyszerű asszonyok éltek? Néhány felvetődő kérdés a beszélgetésből.
Az est másik vendége a HANEM tangózenekar, akik játszanak klasszikus argentin tangót, a harmincas-negyvenes évek édesbús magyar slágereit és Piazzollát is. A zenekar tagjai: Nádori Lídia, Rick Zsófi, Murányi Márta, Sváb Ági és Bíró Kriszta.
A koncert és a beszélgetés után Nyáry Krisztián dedikálja könyvét, a nézők között pedig a Corvina Kiadó könyveit sorsolják ki (lásd még itt).
Budapest 7 egyéni műtermében (Babinszky Csilla, Czene Márta, Haász Katalin, Kontra Ágnes, Kucsora Márta, Papageorgiu Andrea és Soós Nóra), valamint 3 kollektív alkotói terében (az Átjárók csoport, az Art Quarter Budapest és a Lehel úti Kollektív Műterem) a Nyitott Műtermek Délutánja 2.0 eseményen, március 10-én a kortárs képzőművésznők kerülnek a középpontba (lásd még itt).
A Mindenütt Nő eseményeiről a facebook-oldalukon is tájékozódhatsz.