„A történelem nemcsak a múzeumokban lévő tárgyakból és a könyvekben leírt adatokból áll, hanem a valós emberek el nem mondott történeteiből is. A hétköznapi emberek rendkívüli történelmet csináltak, erre mindannyian büszkék lehetünk, és el kell mondani a történeteinket a világnak” - Jill Cousins (ügyvezető igazgató, Europeana)
2014-ben lesz 25 éve az Európa képét jelentősen megváltoztató 1989-es forradalmi hullámnak – ennek állít emléket az „Europeana 1989”. Az Europeana, Európa digitális könyvtára, múzeuma és archívuma által indított új projekt első gyűjtőnapját június 8-án Varsóban rendezték. A projekt célja, hogy a Historypin nonprofit alkalmazást használva egy digitális platformon összegyűjtsék az európaiak tapasztalatait, történeteit, képi emlékeit és emléktárgyait a Vasfüggöny leomlásának idejéből, a plüssmackótól a forradalmi hangulat képein át a Polonez autóig és tovább. A gyűjteményhez bárki hozzájárulhat a saját emlékeivel, akár a különböző országokban megrendezett gyűjtőnapokon, akár a projekt weboldalán keresztül.
A Lettországban, Litvániában, Észtországban, a Cseh Köztársaságban, Németországban és Magyarországon indított projektnek minden országban van saját nagykövete – a magyar nagykövet Rajk László, aki az első, varsói gyűjtőnapon szervezett beszélgetésen így emlékezett: „Abban az évben, 1989-ben, bebizonyosodott, hogy néha a nem valóságos is valóságosabb, mint a valóság. 1989 a csodák éve volt, nem véletlenül nevezik sokan ezt az esztendőt Annus Mirabilisnek. Fantasztikus emlékeink vannak ebből az évből, és az 1989 előtti időszakból is, amikor egy jobb és szabadabb életért küzdöttünk, látszólag perspektívátlanul, a megdönthetetlen dogmák ellen. Az akkori magyar demokratikus ellenzék sok mindenben követte a lengyel modellt, így például ki tudtuk használni a média adta lehetőségeket, és megtanultuk azt, ami azóta is érvényes, hogy a nyilvánosság megvédi azokat, akik a jó - az egyetemes emberi jogok, a szólás- és sajtószabadság, az alkotmányos jogok, a kisebbségek és a szegények védelme - érdekében cselekszenek. Egykor talán majd úgy fogják emlegetni az 1989-90-ben bekövetkezett változásokat, mint a 19. századi, országokon átívelő forradalmi hullámot. És nekünk, akik ott voltunk, minél többet meg kell mutatni ebből az időszakból az utánunk jövő generációknak.”
Az egyes országok más-más események köré szervezik a gyűjtést: Lengyelországban a gyűjtőnap az első szabad választás évfordulójára esett, Litvániában, Lettországban és Észtországban a kampányesemények a Balti Úthoz, minden idők legnagyobb békés tüntetéséhez kötődnek, míg Magyarországon a Vasfüggöny átvágásának eseményei kerülnek a középpontba. A magyar kampányt és emlékgyűjtést az Közép-Európai Egyetem Nyílt Társadalom Archívuma (OSA Archivum) szervezi. A magyarországi gyűjtőnapokra 2014 júniusában kerül sor Budapesten és vidéki helyszíneken.
Az Europeana 1989 projektbe az interneten keresztül is feltölthető tartalom. Ehhez csak regisztrálni kell a projekt weboldalán, és máris feltölthetők a képek, hangfelvételek és videók, a hozzájuk tartozó történetekkel együtt. Valamennyi feltöltött kép- és hanganyag, valamint történet bárki számára szabadon elérhető ugyanitt.