"1952-ben a nagyapám egy második világháborús sérülés következtében elkezdte elveszíteni a látását. Vissza akart térni a szülőföldjére - talált is egy elhagyott dobocskát Oroszország Leningrádi régiójában, közel testvéreihez és unokatestvéreihez. Szétszedte a házát, rönkről rönkre, majd leúsztatta a rönköket az Oyat folyón új lakhelyéhez, és újra felépítette. Ez a ház, amelyben nincs folyóvíz, sem fűtés, az a hely, ahol az édesapám és két nővére felnőttek, majd mindannyian beköltöztek a városba, ahogy befejezték az iskolát.
Ma, több mit fél évszázaddal később, a ház még mindig áll, s két nagynéném lakik benne a melegebb hónapokban. Krumplit termelnek, a forrásról hordják a vizet, s fát vágnak, hogy befűtsék a kályhát. Az elmúlt három nyarat én is itt töltöttem, nagynénéim csendes életét fotózva, s azt a mikrovilágot, amely körbeveszi őket. Az életük a mindennapi teendőkkel, a házimunkával és a puzzle-játékokkal, olyan, mintha meg sem érintette volna azt az idő." - írja munkájáról Nadja.
Alehovcsina öt órányira északra fekszik Szentpétervártól. Az Alehovcsinában élő nővérek életét fotózó Nadja Szablin honlapján más munkái mellett mind a faluról, mind a nővérekről készített sorozatát megnézheted. Az idei évben ezzel a sorozattal nyerte el a Firecracker Award-ot, azaz Petárda díjat. A díjat azért alapították, hogy a nyertes fotográfusnőt donációval segíthessék egy-egy dokumentarista sorozatának elkészítéséhez, kiteljesítéséhez. Nadia a második kitüntetettje a díjnak: a múlt évben Jo Metson Scott nyerte el azt Szürke vonal című sorozatáért. A díjat Fiona Rogers alapította, aki a Magnum fotóügynökség kulturális és oktatási menedzsere.
"A fényképeim között láthatóak a nővérekről készült felvételek, a kapcsolatukat bemutató pillanatfelvételek, és csendéletek a házról, a kertről. A környezetük épp annyira témája ezeknek a fotóknak, mint ők maguk - a háznak most is éppen olyan az illata, mint gyerekkoromban: az égő tobozok és öreg könyvek illata." - írja képeiről Nadja Szablin. A mai bejegyzésben ezekből a képekből válogattunk.