Végéhez ért a Vodafone a nők biztonságáért program egy éves kísérleti szakasza. A 2012-ben indult programban a Vodafone a Nők a Nőkért Egyesülettel, három budapesti kerületi rendőrkapitánysággal, a Top Cop Security Zrt-vel és az iData Műszaki Informatikai Kft-vel közösen egy segélyhívó készüléket juttatott a program látókörébe került és a részvételre vállalkozó, arra alkalmasnak talált nőknek, akik a készülék egyetlen gombjának megnyomásával azonnal a kerültei rendőrkapitánysággal kerültek kapcsolatba - a készülék a bántalmazott nő GPS-koordinátáit is elküldte a kapitányságnak, valamint a gomb megnyomásától kezdődően rögzíti a történéseket - így azonnal bizonyítékokat gyűjt és szolgáltat a bántalmazás körülményeiről, mikéntjéről is.
A program egyszerre hat országban indult el, négy országban állami támogatással, Magyarországon és Írországban a civil szervezetek együttműködésével, állami támogatás nélkül. Budapesten a IX, a VII. és a XII. kerület kapitányságai vettek benne részt. A kezdeményezés részeként a kapitányságokon a rendőrök kétnapos kiegészítő-érzékenyítő képzést kaptak a párkapcsolati erőszak témakörében a NaNe munkatársaitól, melynek során egy egyórás beszélgetésben egy bántalmazott nő szempontjait is megismerhették; másrészt a kapitányságok látókörébe kerülő bántalmazásgyanús esetekben a bántalmazottakkal védett helyen a NaNe munkatársai találkoztak, s beszélgettek bántalmazásuk részleteiről (gyakoriságról, erősségről, a bántalmazóról). Akit a programban való részvételre e beszélgetések alapján alkalmasnak találtak, s aki vállalta az együttműködést, megkapta a készüléket, a rendőrség pedig a bántalmazóról a beszélgetések során felvett részletes adatokat, így ők is könnyebb helyzetbe kerültek, hiszen ha a segélyhívó hívására reagálva kimentek a helyszínre, már tudták, kit-mit kell keresniük, mire számíthatnak.
Az október 9-én tartott tájékoztatón a programban részt vevő szervezetek képviselői elmondták, hogy a kísérleti szakasz tapasztalatai reménykeltőek, hiszen sikerült a készülékkel biztonságosabb és nyugodtabb életet teremteniük a bántalmazott nőknek, akik legalább érzik, hogy törődnek a problémájukkal, ugyanakkor az is tény, hogy a felvállalási hajlandóság ettől nem változik azonnal, s hogy a program csak civil támogatással nem fogja tudni elérni azt az országos kiterjedtséget és hatás, amellyel valódi és hatékony visszatartó erőként funkcionálhatna, miközben életeket is ment - hiszen hazánkban évente csaknem száz ember (nő, lány, gyerek) veszíti életét családon belüli erőszak, bántalmazás miatt.
A program 2012-ben elnyerte a Magyar Adományozói Fórum (MAF) Társadalmi Befektetések Díját. (A Magyar Adományozói Fórum Társadalmi Befektetések Díjat több kategóriában adják át - Leginnovatívabb Támogatói Program, Legsikeresebb Partneri Együttműködések, Legnagyobb Hatást Elérő Támogatói Program, Az Év Társadalmi Befektetési Programja -, ezek közül a legsikeresebb partneri együttműködések kategóriában díjazták a Vodafone a nők biztonságáért programot. A pályázat szempontrendszerének kidolgozásában a MAF kezdeményezésére 2010-ben megalakult, IMPAKT, azaz Innovatív Magyar Programok a Közösségi Támogatásokért munkacsoport nyújtott segítséget, amely 20 hazai nagyvállalat (CIB Bank Zrt., Coca-Cola HBC Magyarország Kft., Ericsson Magyarország Kft., ERSTE Bank Hungary Zrt., E.ON Hungária Zrt., Holcim Hungária Zrt., KPMG Tanácsadó Kft., K&H Csoport, Magyar Telekom, MAVIR Zrt., METRO Kereskedelmi Kft., MOL Nyrt., OTP Bank Nyrt., Provident Pénzügyi Zrt., Raiffeisen Bank Zrt., Richter Gedeon Nyrt., Sanofi Zrt., Siemens Zrt., Tesco Global Áruházak Zrt., Vodafone Magyarország Zrt.) társadalmi befektetéseivel foglalkozó szakembereit tömöríti. A 2012-ben díjazottsak listáját ide kattintva nézheted meg.)
A NaNe oldalán a Nők elleni erőszakról itt olvashatsz.
A program első évének tapasztalatairól Szabó Iréne a Népszava Online oldalán írt cikket, a Magyar Narancsban pedig Csendes-Erdei Emesétől jelent meg egy írás.
A Vodafone Társadalmi felelősségvállalás programjairól a facebook-on tudhatsz meg többet.