A mustár magjai családregény, Szőke Lídia második könyve.
A boldog hatvanas években egy szerelmi házassággal kezdődik, majd néhány magyar család szövevényes sorsán keresztül rávilágít a kor tabuira: rendszerellenesség, vallásosság, tiltott szerelmek, meleg árnyalatok. Gazdag a korhű díszletekben, és a nagymamák, sógorok, nagynénik, kisunokák jó ismerősei az olvasónak. A huszonegyedik század fiatal felnőtt generációjának örökségéről mesél.
Részlet a regényből:
"Az ezerkilencszázhatvanötös év tavaszán Budapest fiatalságát a világhírű dzsessztrombitás, énekes, Louis Armstrong közelgő koncertje tartotta lázban. A rajongóknak hosszú éveket kellett várniuk, hogy élőben láthassák kedvencüket, holott az bandájával hazánk közelében, Prágában és Újvidéken már korábban is koncertezett. A hatvanas évek derekán azonban végre elérkezett a várva-várt esemény, mely nem véletlenül, az egyik legnagyobb tömegeket megmozgató eseményként került be a dzsesszirodalom történetébe.
Szabolcsy Gábor is egyike volt annak a közel százezer embernek, akik már hónapokkal korábban a esemény izgalmában égtek. Hogy semmiképpen se maradjon le, elsők között vásárolta meg jegyét, melynek árát már jóelőre félretette, biztos helyre, hogy véletlenül se költhesse el. A nagy napon, június kilencedikén pedig már órákkal a szükségesnél előbb elindult otthonról, hogy semmi esetre se késsen, melynek eredménye az lett, hogy közel másfél órát szobrozott egy, a Népstadion szomszédságában található kis kávézóban, ahova barátjával, Jánossal megbeszélték találkozójukat.
A koncert a várakozásoknak megfelelően fergeteges volt. Armstronggal együtt lépett színpadra együttese, az All Stars, valamint Jewel Brown dzsesszénekesnő is. A hangulat nagyszerű volt, az élmény egy életre szóló.
Ebben nyilván valamennyi néző egy véleményen volt, Csertő Mária és barátnője azonban egészen biztosan. Még a trolimegállóban is a látottakat tárgyalták, nagyokat nevetve, kislányos lelkesedéssel ugrándozva. Pár perccel később a troli begördült a megállóban, Mária és barátnője, Gizus pedig abba a szerencsés helyzetbe kerültek, hogy a hatalmas tömeg ellenére sikerült a hátsó sorok egyikében ülöhelyeket szerezniük.
Nem úgy Szabolcsy Gábor, aki János barátjától gyors búcsút véve, az utolsó pillanatban nyomakodott csak fel a már zsúfolásig megtelt járműre, s így helyet csak annak legalsó lépcsőfokán, hátát az ajtónak támasztva talált.
Gábor egyszer csak hangos kacagásra lett figyelmes, mely olyan egyedi és összetéveszthetetlen volt, hogy azonnal felismerte benne kedves ismerősét, egykori iskolatársának lánytestvérét, Gizust. Tekintetével azonnal keresni kezdte a lányt, s pár másodperccel később meg is pillantotta az egyik hátsó sorban, amint egy hozzá hasonló korú, de Gábor számára ismeretlen szőke lánnyal beszélgetnek. Amint az idegen lányt meglátta, Gizusról, Louis Armstrongról és az őket körülvevő tömegről azon nyomban meg is feledkezett. Csak a lányt látta. Rakoncátlan szőke fürtjeit, ragyogó tekintetét, tökéletes vonásait, a végtelen bájt, ami lényéből sugárzott. A valóságba Gizus zökkentette vissza, aki Gábor után nem sokkal szintén felfedezte, hogy ismerős van a közelben és boldog integetésbe kezdett..."
***
Forrás:
Szőke Lídia
1979-ben született Miskolcon. Diplomáját a Pécsi Tudományegyetemen szerezte, Budapesten él. Novelláit, beszámolóit rendszeresen publikálja az Unitárius Élet című folyóiratban, a Nők Világában és különböző online felületeken.
Első regénye Hétköznapi hit címmel 2014-ben jelent meg.
http://moly.hu/konyvek/szoke-lidia-hetkoznapi-hit