Bemutatkozik a sajókazai asszonygyülekezet.
A Magyar Művészet- és Szocioterápiás Közösségépítő Egyesület támogató előadást szervez a sajókazai asszonygyülekezettel közösen, melynek célja a Sólyomtelepen elindult egyedülálló helyi kezdeményezés megismertetése az érdeklődőkkel, valamint a közösség terveinek megvalósításához szükséges erőforrások feltérképezése.
Szeptemberi programot ajánlunk figyelmükbe.
Támogató előadás
Kesztyűgyár (Budapest, VIII. Ker. Mátyás tér 15.)
2009. szeptember 4. péntek, 18:00
Program:
18:00 - 18:15 érkezés
18:15 - 18:30 Derdák Tibor, igazgató, Ámbédkár Gimnázium
18:30 - 19:30 Az asszonygyülekezet bemutatkozása
19:30 - 20:00 kötetlen beszélgetés, ismerkedés
A szervezők, Fülöp Sándor és Juhász Péter, mindenkit szeretettel várnak a Segítőkéz Asszonygyülekezet és a Hátrányos Helyzetű Családokat Segítő Asszonygyülekezet nevében. A részvételi szándékodat a sajokaza.solyomtelep@gmail.com címen kérik jelezni.
A felmerülő kérdésekre az alábbi email címen válaszolnak: sajokaza.solyomtelep@gmail.com
További információ:
A Segítőkéz Asszonygyülekezet és a Hátrányos Helyzetű Családokat Segítő Asszonygyülekezet beszámolója
Sajókaza bemutatása
Sajókaza Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Kazincbarcikától 7km-re található, a 26-os főút mellett. Településünkön kb. 3400 fő lakik, melynek 50%-a a cigány kisebbséghez tartozik. Az önkormány nyilatkozata szerint a lakosságból csak 450 ember dolgozik hivatalosan. Munkalehetőség hiányában a fő megélhetési források:
- rendszeres segélyek /szociális, GYES, családi pótlék, nyugdíj/
- alkalmi, napszámos munka /férfiak, nők, fiatalok/
- guberálás /kenyerezés, ruhaszedés, fémgyűjtés/
Községünkben 3 cigány telep van (Sólyom telep, "Palota", Petőfi telep). A cigány emberek régi bányászlakásokban, úgy nevezett "CS" lakásokban, vályoglakásokban és saját építésű szoc.polos lakásokban laknak, melyeknek tulajdoni jogviszonyai nem rendezettek. Az épületek többsége szükséglakás, melyben jellemzően áram sincs.
A telepen átlagosan 35-40 évig élnek az emberek. Az emberek többsége betegségben (vérnyomás zavar, asztma, szív problémák, tüdőbetegség, daganatos betegség) szenved. A Sólyom telepen (Virág és Szegfű út) szeméttelep volt, van; a bánya folyamatos külszíni fejtése veszi körül. Az önkormányzat anyagi és természetbeli támogatást a szemétszállításra, az utak építésére és az adósságkezelésre nem biztosít.
2007. szeptemberében megkezdte működését a dr. Ambedkar Gimnázium. Az intézmény vezetősége megkereste a faluban élő családokat, és tájékoztatta őket arról, hogy milyen lehetőséget nyújt a beiratkozó diákoknak az iskola. Felnőttek és fiatalok iratkoztak be az iskolába, ahol rengeteg pozitív élményben részesültek.
Két asszony megkereste Derdák Tibort, hogy a telepen levő problémákra együtt találjanak megoldást. Többszöri egyeztetések során vetődött fel az asszonygyülekezet megalakulásának gondolata. A terv hallatán számos asszony csatlakozott, és 2008. októberében 20 fővel megalakult a Segítőkéz Asszonygyülekezet.
2008. novemberében 22 fővel megalakult egy újabb csoport, melynek neve: Hátrányos Helyzetű Családokat Segítő Asszonygyülekezet.
Eddigi tevékenységeink:
Integráció előkészítése (rendezvények, gyülekezet)
Közfoglalkoztatási terv előkészítésének segítése (aláírásgyűjtés a jegyző számára) Telep(es) 2008. Sólyomfészek Projekt képzésein /dajka, kőműves, 8 osztály befejezése/ való részvétel Önmagunk képzése /dokumentumok töltése, kérelmek, pályázat írás, csapatépítő játékok/
Foci csapat /kulturális és sportegyesület létrehozása/
Szegfű, Virág úton kis kukák elhelyezése Szegfű, Virág úton árkok ásása /Kvékerek, önkormányzat, telepen élők segítségével/ 3 db ház vakolása, festése /Dzsaj Bhím Közösség, telepen élők segítségével/
Szemétszedés /önkormányzat, telepen élők segítségével/
Virágok, fák ültetése /Dzsaj Bhím Közösség, telepen élők segítségével/ Hagyományőrzés /Athe Sam fellépés 2009. június 12./
Fő célok:
lakások felújítása, festése uzsora megszüntetése /Gramming bank szerveződés/ önmagunk képzése /dokumentumok kitöltése, kérelmek, pályázatírás/
délutáni foglalkozások a fiataloknak /továbbtanulásra ösztönzés/
szülők továbbképzése /egy életen át tartó tanulás/
További célok
szemétszállítás problémájának megoldása legalizálni az áram használatát /tartozások kifizetése, kártyás villanyóra/
telepeken aszfaltút szemetes területek megszüntetése környezetünk szépítése /parkosítás/
hagyományőrzés egészséges életmód /sport/
zebra festése a veszélyes útszakaszokra telepeken közvilágítás integráció /cigányok és nem cigányok viszonyainak javítása/
munkahelyek keresése, teremtése kapcsolat felvétel intézményekkel, civil szervezetekkel