"A riporternő aggódva megkérdezte, „csak nem feminista mozgalmat indítottatok?” A hölgy tiltakozott. „Nem hiszem, hogy én úgy nézek ki, mint egy feminista!” „Hát nem” – jött a szabadkozó válasz –, „el tudnám mondani a hallgatóknak, abszolúte nem úgy nézel ki..."
ICA egyesült áramlataiban Bozzi Vera indít új sorozatot Hátsóudvar címmel.
Miért, hogy néznek ki a feministák?
Miután pár éven belül kétszer is elbukott a parlamentben a női kvóta néven ismert törvényjavaslat, 27 magánszemély népszavazást kezdeményezett ugyane tárgyban.
Képviselőjükkel, Tátrai Novák Évával erről csevegett Törtei Takács Krisztina a Klubrádióban.
A riporternőnek lehettek némi ismeretei, mert aggódva megkérdezte, „csak nem feminista mozgalmat indítottatok?” A hölgy tiltakozott. „Nem hiszem, hogy én úgy nézek ki, mint egy feminista!”
„Hát nem” – jött a szabadkozó válasz –, „el tudnám mondani a hallgatóknak, abszolúte nem úgy nézel ki.”
Nem derült ki, ezt hogyan értette.
A későbbiekben a lényegről is szó esett, tűrhetetlen, hogy míg a lakosság és a diplomások több mint fele nő, addig az Országgyűlésben és a legfelső vezetésben alig 10 százalék az arányuk. Bezzeg Nyugat-Európában -azért ott sem mindenhol – vagy a Skandináv országokban... Igen, ezekben az országokban törvényben szabályozzák a nők megfelelő részvételét a törvényhozásban. De az is természetes náluk évtizedek óta, hogy a női jogokért küzdők csoportja feministának vallja magát. Könnyedén, mosolyogva. Heterók és leszbikusok, biszexek és aszexek. Mert itt van a kutya elásva.
Simone de Beauvoir (1908-1986): egy feminista a sok közül (Sartre-al)
Nálunk makacsul tartja magát az a nézet, hogy a feminista csúnya, magányos, aberrált stb. De ne fogjunk mindent a mi „átkosunkra”, a Kádár rendszerre, a kettővel ezelőtti átkosban, Horthy alatt is ez volt. Emigráltak is a lányok Nyugatra 1920 tájékán.
Ez a rádiós beszélgetés engem a múlt évezred 90-es éveire emlékeztetett, amikor a Feminista Hálózat tagjait faggatták arról, mi is az a feminizmus és tényleg három fülünk van-e.
Nem mellesleg a Nőszemély című lap 1991-es első számában szóvá tettük, miért csak 7 százalék a nők aránya a törvényhozásban...
Százszor elmondtuk ezt már 15- 20 éve. Van, aki azóta meg is értette.
Beauvoir
Én viszont azt nem értem, hogy egy progresszívnek mondható női kampányban, ahol a nők kirekesztése ellen tiltakoznak, miért éppen a nők világszerte legprogresszívebb csoportját, a feministákat akarják kirekeszteni.
Üsse kő, ha a fentebb említett riportalany irtózik is a feministáktól, a törekvéseiket sikerült magáévá tenni.
Bozzi Vera