Stieg Larsson: MILLENIUM TRILÓGIA
"Kalle Blomkvist helyes férfi, nem nőgyűlölő, nem erotomán, nem veszélyes. Újságíró, akinek koherens és nőként is jól elfogadható nézetei vannak. Persze hogy egy ilyen férfit ki akar csinálni a leleplezéstől rettegő üzleti maffia. De egy ilyen férfi soha nem hátrál meg, nem adja el magát, és nem hagyja cserben a nőket..." A feminista svéd krimi kiváló környezetváltozás.
Hogyan juthatsz el tízezerből Svédországba? Hát elolvasod a Millenium trilógiát.
Ránézésre a svéd krimi trilógia elég ijesztő, 3 puhafedelű vaskos kötet, multikult borítóval, amely komoly rendszert sugall, a borítókon helyes női hát, guszta topban, sárkány tetkóval fényes lapockái között.
Mire gondolunk? Grafomán skandináv szerző eroto-thrillerje, ninjalányok paraképességeiről, bosszú és szerelem, nem is tudjuk, belevágjunk-e egy ilyen kétes kalandba...
Csakhogy itt a karácsony, célszerű jól kihasználni a szeretet és gondoskodás napjait, amikor a mentális lebénultság pirulva molyol a díszcsomagolású holmik között..
Eltűnődünk a kiadón, nem mondana sokat a neve, animus, ha nem ezt olvashattuk volna a Harry Potterek kemény borítóján is. Így már nagyon is jelentéses, jungista és ezo-pszicho témákat sugall, valamint meglepő társadalmi tudatformáló hatékonyságot.
A szerző férfi, persze róla szól az egész, de nem olvassuk el, kicsoda ő, hanem belevágunk a sztoriba, és kiderül hogy a főhős régi ismerősünk, az ifjú mesterdetektív. (Lásd még itt.)Mindannyiunk egyik legjobb élménye a szocializmusból, a Delfin könyvek közül a kedvencünk. Csak már ő is felnőtt. És amilyen jó volt tíz évesen azonosulni a detektívesdit játszó svéd kisfiúval, ugyanolyan jó most is.. Ügyes…
Kalle Blomkvist helyes férfi, nem nőgyűlölő, nem erotomán, nem veszélyes. Újságíró, akinek koherens és nőként is jól elfogadható nézetei vannak. Persze hogy egy ilyen férfit ki akar csinálni a leleplezéstől rettegő üzleti maffia. De egy ilyen férfi soha nem hátrál meg, nem adja el magát, és nem hagyja cserben a nőket.
Kalle Blomkvist munkaalkoholista, szorgosan ír-olvas, főz-takarít, sétál naponta, kicsit magányos, elvált, szingli férfi, stabil barátnőkkel.
Vele nyomozunk, és egy harminc éves rejtély kövér aktáit böngésszük szorgalmasan az első kötetben. És a cselekményes történetbe jól illeszkedően a pénz-gazdaság, tőzsde és tőke, spekuláció-globalizáció témakörben tesz radikálisan haladó kijelentéseket. A nőtudatú krimi izgalmas szendvicsében ezek a kijelentések a ritka finomságok, kaviár-morzsa vagy libamáj-szeletke. Lássunk néhányat:
"Sok év tapasztalatgyűjtését és kutatásait követően Blomkvist arra a szilárd meggyőződésre jutott, hogy kivétel nélkül minden bankigazgató és vállalatvezető gazember."
"Azért vetette meg a gazdasági újságírók többségét, mert velük szemben makacsul kitartott amellett az együgyűnek tűnő morális alapvetés mellett, mely szerint ha egy bankigazgató százmilliókat tapsol el esztelen spekulációk eredményeként, annak a bankigazgatónak mennie kell. Ha egy vállalatvezető fedőcégek létrehozásán ügyködik, akkor be kell őt zárni. Ha egy ingatlantulajdonos fiatal bérlőktől kicsikart feketejövedelmet tesz zsebre egy kintibudis egyszobás lyukért, akkor azt az embert meg kell büntetni és pellengérre kell állítani."
"Igyekeztem becsületes ember maradni nagytőkés gyáriparosként is, - mondja az egyik szereplő őszintén - büszkeséggel tölt el, hogy a nevemhez az évtizedek során a szavahihetőséget, egy ígéreteit megtartó férfi figuráját kapcsolták. Soha nem vettem részt politikai játszmákban. Mindig szívesen tárgyalóasztalhoz ültem a szakszervezetekkel. Emberek ezreinek megélhetéséért vállaltam felelősséget..."
Üdítő nézetek, igaz..?
Ettől még nem olvasnánk végig a könyvet, csakhogy miközben tisztán látjuk a kényelmes svéd tájat és társadalmi hátteret, egy eltűnt nő után kezdünk nyomozni, és ebben egy tetovált-piercinges, néma és láthatatlan lány is segít a szimpatikus férfiszereplőnek..
Ezt már szeretjük, a regény érzelmi klímája vonzó, érzékeny és barátságos férfiak, autonóm, helyes és okos nők, kreatív és szorgalmas emberek, egyenrangúak.
Ahol férfikritikát gyakorol, ott világosan és gondosan fogalmaz a regény. A gyáriparos család túlcivilizált férfiága titkos nőbántalmazásban, szexuális bűncselekményekben és gyilkosságokban vezeti le titkos agresszióját, nőket gyilkol apa és fia, a nőket könnyű csapdába csalni és megölni, engedelmesek, udvariasak és némák a lányok, a saját lányuk is, aki valahogy kimenekült apa és bátyja karmai közül.
A szextől és az érzelmektől messze, intellektualizált szadizmussal és fedőtevékenységekkel dolgoznak ezek a feddhetetlen férfiak. A család tekintélyes és gazdag férfiairól a család traumatizált női mélyen hallgatnak. Pedig fasiszták és gyilkosok a fiúk, miközben apák, bátyok és nagybácsik, és némák a húgok és a feleségek, némán asszisztálnak, hallgatnak és menekülnek.
De az ifjú mesterdetektív és a fekete ruhás, piercinges hacker lány jól leleplezi a globális pénzmutációs férficsalást a családi férfiterrorral együtt.
Jó érzés arról olvasni, hogy sikerül nekik..:))
2. kötet - A LÁNY AKI A TŰZZEL JÁTSZIK (csak hiszed hogy vannak titkaid)
A 2. kötet az első nagy győzelmének élvezetével indul, aztán gyorsan befordul a gender kérdések legsúlyosabb részének elemzésébe. Férfi-nő, kényszerítés, erőszak, prostitúció, nő- és gyerek kereskedelem, nőgyűlölet és előítéletek, valamint a "kurva"-kérdés.
E témákban a férfibűnök leplezésére erős férfiszövetségek vigyáznak, 1000 éve. A pénz, a jog, a rendőrség, és az állandó pozitív megerősítő kommunikáció a férfiaknak a férfiakról.
A nők ezen érdekszövetségek réseiben élnek, őket nem nagyon védi és nem is érti ez a rendszer.
"Iszonyatos tiprása az emberi jogoknak, de a nők olyan alacsonyan vannak a társadalmi ranglétrán, hogy a jogrendszert nem is érdeklik. Nem szavaznak, svédül is alig tudnak, a szexuális bűncselekmények 99 százalékát nem is jelentik a rendőrségnek, és ha igen, akkor is ritkán jutnak el a vádemelésig. Ez a bűnözés legnagyobb jéghegye. Képzeljék el, ha a bankrablásokat is ilyen nagyvonalúan kezelnék..." Összegzi a szerző amit a témában konkrétan tudni kell, miután rengeteg nagyon világos példázatban írja meg a férfi-nő kapcsolat ragadozó-áldozat dinamikáját.
A legszebb és családiasan egyszerű példa, amikor a apa, fia és lánya vadászni mennek. A lány már elvált asszony, lökdösődő durva férjet hagyott ott, apa a fajelméletek híve. Hirtelen begurul valamin, és lelotyózza a lányát, aki a férjét se tudta megtartani. A báty kedvesen kacsint a húgára, apát barátságosan arébb küldi egy lesre, a nő meg csak néz, kezében a töltött fegyverrel... Aztán hazamegy és nem áll többé szóba ezekkel az emberekkel, mert nincs szüksége rájuk.
Kis pénz, kis macsók, de szenvedélyes nőgyűlölet és teljes körű erőszakos nőkihasználás.
A stricik között csakúgy mint a rendőr férfiaknál. Az erős férfiszövetségek inkább megölnek néhány idegesítő libát, minthogy feltárják egy titkosszolgálati bűnöző családon belüli bűncselekményeit.
De a tetkós hackerlány és az egyenlőségtudatú újságíró fényt hoz a sötétségbe...
A nyers férfierőszak ritka genetikai-szociális mutációnak tűnik a civilizált svéd világban, a brutalitás keletről jön, szovjet és poszt-szovjet. férfiminta. A nyers férfierőszak a pénzéhes civilizált férfiak titkos fegyvere, felbérelik és megfizetik azokat, akik hajlandók fenyegetésre, behajtásra, bántalmazásra és gyilkosságra.
Hogyan bánhat el egy ötvenkilós nő a mázsás agresszív bűnözőkkel, akik fasiszta motorosklubnak álcázzák strici-díler tevékenységüket, és puszta megjelenésükkel bénító félelmet és menekülést váltanak ki?
Hát nem csak ésszel. Néha lőni kell, elektromosan sokkolni, keményen zsarolni, ellenőrizni és büntetni. Kutyaharapást szőrével. Ez lenne a férfi- és nőáldozatok dolga. Ezt csinálja a hacker lány, Elisabeth Salander ha muszáj.
És közben megismerjük ezt a magányos, szöges bőrdzsekis, traumatizált lényt, aki napokat kutat a neten teljes koncentrációval, boxolni jár, alvó állapotba kerül, pizzán és kávén él, kevés barátja van és néhány szeretője, de nem egyidejűleg, motorozik és autista, aszociális és moralista. A világháló gyermeke és szabadságharcosa.
3. kötet - A KÁRTYAVÁR ÖSSZEDŐL
Ezerkétszáz oldal után érzünk némi függőséget, és áhítjuk a harmadik kötetet, az intelligens svéd érzékenységet, a hacker sikereket és az újságírói elégtételeket. Megkapjuk, szorosan kötődünk a másodikhoz, amelynek a végén a lelőtt eltemetett hősnőnk kiásta magát és utolsó utáni erejével bosszút állt a férfiakon, akik meg akarták semmisíteni. Egyébként az apja meg a bátyja, kémek és gengszterek. A legutolsó pillanatban érkezik Kalle Blomkvist és még mindig van annyi idő, hogy a mentőhelikopter megmentse Elisabeth életét.
Szóval a 3. kötetben lábadozik a hősnőnk, a kórház sem biztonságos a számára, annyian szeretnék eltenni láb alól ezt a lényegtelen kis lotyót, aki mégis olyan kényelmetlen a fontos férfiaknak.
Egy egész titkos csoportnak a nemzetbiztonsági szolgálaton belül, akik tisztességben megőszültek és évtizedeken keresztül kellemes fizetést kaptak azért, mert azt állították, hogy a nemzetbiztonság számára fontos információkat tudnak, és egy kiugrott szovjet kém meséivel igazolják fontosságukat. A paranoid férfiösszeesküvések nyugdíjas őrizői ők, évi párszázmilliós költségvetéssel, amihez ragaszkodnak. A veszélyes szovjet kém mindannyiukat eltartja, ezért minden bűncselekményét eltussolják. A veszélyes szovjet kém erőszakos bántalmazó férfi, a feleségét csak egy kurvának tekinti akit rendszeresen fenyít ver és aláz, a lányait, akik közül Elisabeth az egyik, természetesen veszi semmibe. Ezek a legpitibb bűncselekményei, az állambiztonsági paranoid pénznyelőknek a három svéd állampolgár nő élete szintén lényegtelen. Az agyonvert anya agysérüléssel elmeszociális otthonba kerül, a tizenkét éves kis Lisbethet pedig kényszergyógykezelik, hiszen nem lehet normális lánygyermek az, aki anyja védelmében felgyújtja rettegett apját a kocsijában. Még fontosabb, hogy senkinek ne beszélhessen apjáról, a veszélyes kémről és a bűncselekményeiről.
De a 3. kötet példabeszédeket is tartalmaz. Komolyan használható érveléseket tesz közzé olyan nők számára, akiknek férfikörnyezetben kell helytállniuk, és egyszerűen megértetniük partnereikkel, főnökeikkel, munkatársaikkal vagy a bíróval, hogy a női szemlélet egyenes, erőszakmentes, megoldóképes és nem előítéletes. Hosszú izgalmas párbeszédek, kihallgatások, védőbeszédek, értekezletek. Amelyeken a nők kitartanak, nem ijednek meg, nem visszakoznak, és bebizonyítják az álláspontjuk érvényességét az ellenséges, lesöprő, gúnyolódó vagy előítéletes férfipartnerekkel szemben.
Sok ilyen példa van, és sokszor eltűnődtem, milyen nehéz jól kijönni ezekből a jól ismert helyzetekből. Az egyik legszebb, amikor hacker hősnőnk önéletrajzát fikázza az ügyész. Zavaros képtelenségek, ostobaságok és hazugságok, mondja Elisabeth vallomásáról. Egyértelműen beteg elme műve. Amire a lány ügyvédje, Annika Giannini azt válaszolja, hogy azonban van más lehetőség is. Éspedig? Kérdezte az ügyész. Éspedig az, hogy ez a vallomás igaz, és a bíróság hisz neki.
Közben nagyon helyes férfiakat és nőket ismerünk meg, becsületeseket és barátságosakat, akik elkötelezettek és valóban tesznek is az elveikért, az alkotmányért, a demokráciáért, az emberi jogokért, és az egyenlőségért.
Hogyan juthatsz el tízezerből Svédországba? Hát elolvasod a Millenium trilógiát.
Ugyanennyiből vehetsz részt egy nagy japán társasutazáson, ezer évvel ezelőttre.
Muraszaki Udvarhölgy nagy regénye a Gendzsi szerelmei. Erről a kalandról is beszámolunk..
Gordon Agáta