Calcutta Trió klub, Szalóki Ági- és Mitsoura-koncert, beszélgetés az élményközpontú tanításról, színházi lecke haladóknak, Dés Andrásék koncertje gyerekeknek, s egy különleges kezdeményezés: a Tükröződések: a Marczibányi Téri Művelődési Központ néhány programját ajánljuk figyelmükbe.
Február elsején este héttől a Calcutta Trió indiai zeneklubjába várják az érdeklődőket.
Február 5-én Művészet-gyerek-nevelés címmel rendeznek konferenciát. Fél tíztől fél egyig Már megint én? címmel a Marczi Műhely komplex foglalkozására várják a kisiskolásokat. Ugyanebben az időben Fivérek címmel színházi nevelési program is lesz a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ közreműködésével.
Délután kettőtől négyig az élményközpontú tanításról, valamint a dráma- és a művészetpedagógia hatékonyságáról mesélnek a meghívott előadók: Arató László magyar-angol szakos tanár, a Magyartanárok Egyesületének elnöke, Kaposi László rendező-drámapedagógus, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnöke, Kaposi József drámapedagógus-rendező, a Keleti István Alapfokú Művészeti Iskola és Szakiskola igazgatója, Lipták Ildikó színész-drámatanár a Kerekasztal Színházi Nevelési Központtól, Szitó Imre pedagógiai szakpszichológus valamint a KEREKASZTAL SZÍNHÁZI NEVELÉSI KÖZPONT színész-drámatanárai és a MARCZI MŰHELY foglalkozásvezetői.
Február 6-án Szalóki Ági Gingalló című családi lemezének koncertjét hallgathatják meg délután négytől. Az albumon népdalfeldolgozások, valamint József Attila, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor és Szabó T. Anna énekelt versei kaptak helyet. A koncert 60 perces interaktív zenés foglalkozás, zenei képességfejlesztő játékokkal, énekkel, tánccal. A zenekarban Lamm Dávid (gitár), Kovács Zoltán (nagybőgő) és Dés András (ütőhangszerek) játszanak.
„Szeretném, ha a Gingalló, eljuthatna olyanokhoz, akik békességre, reményre, közösségre, szeretetre vágynak. Azokhoz, akik szeretnek énekelni, táncolni, nevetni, ölelkezni, játszani. A másik szemébe nézni, segíteni másoknak. Azokhoz, akik szomorúak voltak, de megvigasztalódtak. Szeretném, ha ezek a dalok előcsalnák a kisgyereket a felnőttekből. Láttatnának és éreztetnének. Szerettetnének.“ (Sz.Á.)
Február 12-én Cziczó Attila darabját, a Körforgalmat tekinthetik meg este hattól a diákszínházi estek és műhelyek sorozatban a Fészek Színház előadásában. „Hát ez van, hogy az Évával jártam, most meg az Edittel néz ki valami, hm, pedig igazából Hajni tetszik, de szerintem Vikivel fog összejönni a cuccos. Aztán végül maradok Editnél. Körforgalom. – szóval valami ilyesmi…”
Írta és rendezte: Cziczó Attila. Szereplők: Dávid: Toldi András; Edit: Kusnyér Henrietta; Hajni/Szusi: Kohut Zsanett; Éva/Ofő: Sipos Veronika; Viki/lány a parkban: Szatmári Valéria.
Február 13-án délután négytől Dés András, Szandai Mátyás és Szabó Dániel tartanak interaktív jazz-koncertet gyerekeknek. „Egy gyerek számára a világ még játéktér és amikor játszik, képes teljesen elmerülni a saját világába. Minden, ami körülötte van, a játék eszközévé válik és elveszti addigi jelentését. A jazz-zenészek, amikor zenélnek, valami hasonlót tesznek harmóniákkal, ritmussal, dallammal. Folyamatosan megpróbálják újraértelmezni az addig felhalmozott tudásanyagot és játszanak, vagyis improvizálnak. Ami gyerekként még a világ legtermészetesebb dolga, azt felnőtté válva hajlamosak vagyunk elfelejteni. Pedig az improvizáció sokszor hétköznapi helyzetekben is megkönnyítheti az életünket. A gyerekekkel való közös játék, improvizálás arról szól, hogy mi jazz-zenészek és a gyerekek kölcsönösen adjunk egymásnak valamit.” A koncert után hangszereket készítenek Dobi Pál és Csiky Lóránt kézműves mesterek vezetésével.
Február 15-én kerül sor a Tükröződések című programsorozat első rendezvényére a Gyermekszínházak Háza Alapítvány szervezésében, melyre fogyatékkal élő és szociális hátránnyal küzdő fiatalokat várnak.
14.45-től FIGURINA ANIMÁCIÓS KISSZÍNPAD: HENDIKEP
„Egy világvégi galopp-pálya hátsó udvarában találkozik két bice-bóca: egy kicsi hintaló és egy tolókocsis fiúcska. Vajon mire mennek egymással?”
16.00-tól BALTAZÁR SZÍNHÁZ: MÚLÓ RÚZS
„Baltazár-kabaré az idő múlásáról. Arról, hogy a velünk született bölcsesség nem veszett el, csak ahogy öregszünk, egyre inkább elfelejtjük. Újra meg kell találni magunkban az igaz, tiszta embert.”
17.00-től BESZÉLGETÉS a színházi élmény kapcsán felmerülő érzésekről, gondolatokról – moderátor: BÓDIS KRISZTA író, dokumentumfilmes, pszichológus.
Február 27-én és 28-án Színházi lecke: A darabelemzéstől a színészvezetésig című programon Ascher Tamás, Bocsárdi László, Forgách András, Horváth Csaba és Vidnyánszky Attila adják át tapasztalataikat Perényi Balázs moderálása mellett.
Színházi Lecke címen 2010-ben hetedik alkalommal rendezik meg a módszertani hétvégét színházzal foglalkozók számára, a színházi alkotómunkáról többet tudni akaróknak. A színházmódszertani nap tematikáját a színházi alkotómunkában nélkülözhetetlen és megkerülhetetlen „alap leckék” és „műhelytitkok” köré építjük, különös tekintettel arra, hogy ebből az igen sokrétű és szerteágazó szakmából mi az, ami tanítható, és mi az, ami nem tanulható, de talán elleshető.
Február 20-án este nyolctól Mitsoura Mónika és zenekara lép fel. A Mitsoura az egyik legkarakteresebb kelet-europai world music zenekar. Egyedülálló zenei hangzás és művészeti komplexitásra való törekvés jellemzi. A zenekar énekesnője, Miczura Mónika összetéveszthetetlen hangjával, egyedi előadói tehetségével világszerte a legrangosabb helyen szerepel a roma előadóművészek sorában. A zenekar tagjai különböző zenei stílusok rangos képviselői, akik valamennyien otthonosan mozognak mind az autentikus mind a modern zenei irányzatokban.
A két zeneszerző-dalszerző, Monori András és Moldvai Márk kiegészítik, ellenpontozzák vagy teljesen átlényegítik egymás zenei világát, így a dalokban a tradíció és a jelenkor hangjai, az etnikus témák és a filmzeneszerű hang kollázsok egyaránt szerepet kapnak. Szalai Péter finom, tradícionális tabla-játéka, valamint Lukács Miklós valamennyi műfajt ötvöző cimbalom játéka teszi meg teljesebbe és színesebbé a hangképet. Videoanimació: Mandula Éva.
További programokról és részletekről a Marczibányi Téri Művelődési Központ honlapján tájékozódhatnak.