"Mért ne akarná a legjobbat a hazájában, a népének egy négy gyerekes apa, akinek három nagylánya van, focista fia, kenyere, bora, takarója, felesége. Mért ne akarná, hogy a gyerekei a legboldogabb államban éljenek, kommunikatívan, kreatívan és hittel, akadálymentesen és barátságosan, becsületes üzletekkel, jótékonyan és szeretetteli kapcsolatokban?"
"Az Ön pártja támogatja-e, hogy a képviselőjelöltek, a nemek szerint felváltva kövessék egymást a pártlistákon, ahogyan azt az Európai Parlament kvóta-ajánlata is tartalmazza"
Vagyunk, akik a nők szerepét ennél is tágabb értelemben képzeljük el a politikában: önálló, felelős politikusokként, akkora politikai erőként, amekkorák az életben, a társadalomban: ezt mutatja meg az alábbi levél is, melyet a Nők a pályán mozgalom juttatott el az egyes pártok elnökeihez.
Gordon Agáta
A Nők a Pályán levele az egyes pártok elnökeihez
Tisztelt Pártelnök Asszony/Úr!
A következő hetekben Magyarország választásra készül.
A Nők a Pályán mozgalom azon fáradozik, hogy a nők szempontjai minél inkább érvényesüljenek a közpolitikák tervezésében és gyakorlati végrehajtásukban.
Bár a hatvanas évek óta hazánkban is a kétkeresős családmodell vált általánossá, mégis a női nem képviselői jellemzően azonos státuszú munkákat ma is alacsonyabb bérezés mellett látnak el. A női karriert egy mesterséges szűrő és a társadalom közönye állítja meg, a személyes biztonságot a családon belüli erőszak fenyegeti, az oktatásban és tudományos kutatásban pedig alig jut lehetőség a nőknek. Mindezen problémák mellett érdemes felhívni a figyelmet a nők közéletben betöltött helyzetére is, melyben - mint cseppben a tenger - az előbb felsorolt problémák mind visszatükröződnek. A nők részvétele a politikában és a döntéshozatalban esetleges, sőt aránytalanul csekély.
Hazánkban a női felsővezetők száma európai viszonylatban is kínosan alacsony. A rendszerváltás óta 10 százalék körüli a nők arány a parlamenti képviselők körében, ezzel világviszonylatban sereghajtónak számítunk. Mára már a legtöbb iszlám ország is megelőzött minket.
Azért fordulok Önhöz, mert pártja eddigi megszólalásaiban nehéz azonosítani, mit, hogyan és milyen eszközökkel kíván tenni a nők helyzetének javítása, különösen a társadalmi-politikai szerepvállalás erősítése érdekében. Egyszerűbben fogalmazva: nem derül ki, hogy az Ön pártja szerint a nőknek a közéletben van-e a helyük, vagy a konyhában, esetleg mindkettőben? A közéletben aktív soktízezer nő nevében arra kérem, segítsen tájékozódni a versengő pártok programjai között. Kérem, írja meg véleményét, álláspontját, hogy elektronikus felületeinken közzé tehessük azt. Szeretnénk tisztán látni:
milyen szerepet szánnak világképükben a nőknek;
választási programjuk mit tartalmaz a nők munkaerőpiaci, oktatási, tudományos, közéleti és politikai szerepvállalására vonatkozóan;
hány egyéni és listás helyet töltenek be Önöknél női jelöltek;
az Ön pártja támogatja-e, hogy a képviselőjelöltek, a nemek szerint felváltva kövessék egymást a pártlistákon, ahogyan azt az Európai Parlament kvóta-ajánlata is tartalmazza;
támogathatónak gondolják-e a részvétel adminisztratív eszközökkel (önkéntes vállalás, törvényi szabályozás stb.) való növelését.
Gondolom, Ön is osztja véleményünket, hogy a jelenlegi politikai életből sokszor fájóan hiányzik a nők által megjelenített empátia, szolidaritás és kompromisszumkészség. Ez nem maradhat így tovább, nem mellőzhető a társadalom tagjai több, mint felének részvétele és véleménye a politikai cselekvésből, mert az sérti érdekeinket és csökkenti társadalmunk lehetőségeit.
Ha a 2010-es országgyűlési választásokat követően a női képviselők aránya nem változik érdemben, nem marad más eszközünk, mint a civilek által 2009. szeptember 8-án benyújtott népszavazási kezdeményezés maximális támogatása.
Kérem, csatlakozzon Ön is hozzánk.
Tisztelettel:
Tátrai-Novák Éva
Nők A Pályán Egyesület
További ajánlott írások:
Gordon Agáta Kati Martonnak az amerikai elnökfeleségekről szóló könyvéről
Timur Link Juan Gasparini: Diktátorok aszonyai című könyvéről