A Gyermekkönyvek Nemzetközi Világnapja április másodika, Hans Christian Andersen születésnapja alkalmából. Ezen az ünnepen indult szavazás az egyszertvolt.hu-n, ahol az évtized magyar gyermekkönyvét keresik. A szavazás a közelgő Gyermekirodalmi Fesztivál tíz év ötven gyermekkönyve elnevezésű, húsz szervezet nyilatkozatán alapuló kutatására is fel kívánja hívni az olvasók figyelmét.
Melyik az utóbbi évtized legjobb magyar gyermekkönyve? Erre a kérdésre keresi a választ a „Tíz év ötven gyermekkönyve” akció is, melynek keretében véleményt formál a szakma és - online szavazás keretében - az olvasóközönség is. A végeredményt a VI. Gyermekirodalmi Fesztiválon hirdetik ki.
A gyermekkönyv-lista összeállítására a VI. Gyermekirodalmi Fesztivál szervezői, valamint az Egyszervolt.hu gyermekkulturális honlap szerkesztősége és a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat szerkesztősége vállalkoztak. Az elsődleges cél felhívni a figyelmet az értéket hordozó, új magyar gyermekirodalomra. Ennek érdekében – idén februárban – a gyermekirodalom és a gyermekkönyvek világában jártas, a gyermekek kulturális nevelése iránt elkötelezett szakmai szervezeteket, intézményeket, szerkesztőségeket kértek fel a szervezők, hogy tegyenek ajánlást az eltelt évtized során íródott és megjelent legjobb ötven, szépirodalmi jellegű magyar gyermekkönyve. A felkérésre húsz partner küldte el javaslatait. Ezek alapján állt össze az a lista, melyből a közönség is kiválaszthatja a maga kedvencét az Egyszervolt.hu külön oldalán.
A harmadik évezred első évtizede a magyar gyermekkönyvkiadás korábban nem remélt fellendülését hozta Magyarországon. A rendszerváltást követő Csipkerózsika-álmukból feléledtek a nagy kiadók, s mellettük sorra jelentek meg új, kifejezetten gyermek és ifjúsági könyvre szakosodott műhelyek is. Nagy klasszikusaink nyomában így új szerzők és új illusztrátorok tűntek fel, s mellettük nagynevű íróink közül is többen fordultak a gyermekközönség felé. Munkájuk nyomán egyre nagyobb számban és egyre magasabb minőségben születnek új, szép és tartalmas gyermekkönyvek, verses és mesés kötetek.
A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a kereskedelmi dömpingáru, illetve a hagyományosan ismert és méltán tisztelt klasszikusok mellett – a kortárs gyermekkönyvek választéknak olykor a híre is alig jut el az érintetthez – szülőhöz, pedagógushoz, s elsősorban a gyermekekhez. A szervezők ezért szeretnénk széles körben felkelteni az érdeklődést a minőségi gyermekkönyvkiadás iránt, s egyben egyfajta ajánlást adni ezzel a gyermekekért felelősséget érző szülőknek, pedagógusoknak: mi az, ami a régi klasszikusok mellől nem hiányozhat az óvoda, az iskola, a gyerekszoba polcairól, avagy amit legalább a könyvtárból érdemes kikölcsönözni.
A figyelemfelkeltés formája ez esetben egy olyan, reprezentatív ajánlati lista, mely az eltelt 10 esztendő során megjelent – tartalmában, külalakjában kiemelkedő – magyar gyermekkönyveket igyekszik bemutatni. Mivel egy ilyen összeállításnak nem lehet alapja egy-egy ember szubjektív véleménye, több meghatározó reprezentatív szervezet, intézmény és szerkesztőség adott javaslatot 50-50 kötetre, melyeknek érdemes szerepelniük a gyűjteményben. Mintegy 200 különböző kötetre – illetve kötetsorozatra – érkezett ajánlás, ezekre szavazhat az olvasóközönség, a szerencsés szavazók könyvvásárlási utalványt is nyerhetnek, a Bookline.hu internetes könyváruház jóvoltából. A Bookline.hu az akcióhoz csatlakozva a listában szereplő, jelenleg elérhető gyermekkönyveket összegyűjtve hirdeti, valamint tájékoztat a szavazás eredményeiről.
A szavazás végeredményét a VI. Gyermekirodalmi Fesztiválon, a Művészetek Palotájában hirdetik ki, 2010. május 1-jén, s itt ismerhető meg a szakmai szervezetek ajánlása nyomán kialakult TOP 50-es lista is.
A könyvek listája – s ahol egyben szavazni is lehet – erre a linkre kattintva látható.
Az ajánlati lista elkészítésében közreműködött a Csodaceruza Szerkesztősége, a Dörmögő Dömötör szerkesztősége, az Egyszervolt.hu szerkesztősége, a Fővárosi Beszédjavító Intézet, a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete, a HUNRA – Magyar Olvasástársaság, az IBBY – Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsának Magyar Egyesülete, a Magyar Írószövetség Gyermek- és Ifjúsági Szakosztálya, a Két Egér Könyvesbolt, a Kincskereső gyermekirodalmi folyóirat szerkesztősége, a Könyvtárostanárok Egyesülete, a KönyvHét folyóirat szerkesztősége, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Gyermekkönyvtáros Szekciója, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Pozsonyi Pagony Könyvesbolt, a Prae.hu gyerekoldalak szerkesztősége, a Tanító újság szerkesztősége, a Tanítók Egyesülete és az Új Könyvpiac szerkesztősége.