Április 9-e és 11-e között az idén 14. alkalommal rendezik meg a Pszinapszis-t, mely most az Utak labirintusa alcímet kapta. A Budapesti Pszichológiai Napokat főként egyetemistáknak és a pszichológia iránt érdeklődőknek szervezi egy lelkes és folyamatosan változó csoport, mely a Pszichodiák Alapítványba tömörül. A csapat pszichológia szakos diákokból áll, akik munkájukat önkéntesen és ingyenesen végzik. A szervezet nem csupán az évi egy konferenciát jegyzi: ők szervezik a Völgy-et (Pszichológushallgatók Nyári Egyeteme), rendszeresen látogatnak egymás intézményeibe a pszichológia-szakos hallgatók, s a Pszinapszis anyagainak kiadásával is foglalkoznak. A Pszichodiák Alapítványról Györe Gabriella kérdezte a szervezet kommunikációs vezetőjét, a Pszinapszis egyik fő szervezőjét, Balogh Rékát.
ICA: A Pszichodiák-ot 1997-ben hozták létre ELTE-s diákok. Hányan voltatok akkor, s hányan vagytok ma a szervezetben? Milyen csoportok működnek, hány ember kell egy ekkora rendezvény biztos megszervezéséhez?
Balogh Réka: Először pár ember kezdett el szervezni, és akkor nőtt meg a létszám, amikor az egyetem területéről az Almássy Szabadidőközpontba költözött a Pszinapszis. Az Alapítványban ma 15-en vagyunk, van szakmai, gazdasági, kommunikációs, és projekt stáb, ez utóbbi feladata az, hogy figyelemmel és segítséggel kísérje az Alapítvány rendezvényeit, facilitálja azokat. Magát a Pszinapszist nemcsak alapítványosok, hanem bármilyen pszichológushallgató szervezheti, ha év elején jelentkezik a toborzásokra és a stábok vezetői beválasztják a csapatba. Fontosnak tartjuk, hogy az ELTE-n kívül, a Pázmány és a Károli diákjai is nagy számmal részt vegyenek a szervezésben, hiszen az Alapítvány egyik célja, hogy összehozza a különböző egyetemek hallgatóit is. Minden évben változó, hogy hányan szervezik a Pszinapszist, ebben az évben 70 szervező van, akik helyi rendező, pr és marketing, szakmai, kultúr- és technikai stábban dolgoznak. De még ez a létszám sem elég, hogy a helyszínen minden simán menjen, ezét 9 órás segítőket is felveszünk, akik a 3 nap alatt 9 órát, ha ledolgoznak, akkor kapnak 3 napos belépőt.
ICA: Mióta vagy tagja az Alapítványnak? A végzős diákok kilépnek a szervezők sorából, vagy többen megmaradtatok a szervezetnél? Akik maradtak, azok miért döntöttek így?
Balogh Réka: Az Alapítványnak az őszi szemeszter elejétől vagyok a tagja, amióta megválasztottak a Pszinapszis főszervezőjének, de előtte már 4 évig szerveztem Pszinapszist. A végzős diákoknál többször előfordul, hogy munka mellett még maradnak egy kicsit, hogy átadják feladataikat. Emellett az Alapítvány megbízott kuratóriumi elnöke, Karsai Szilvia az, aki maradt a munkája mellett is.
ICA: A Völgy a pszichológushallgatók nyári egyeteme. Hány éves múltra tekint vissza a Völgy és az idén hol, milyen témákkal várjátok az érdeklődő fiatalokat?
Balogh Réka: Több mint 10 éve szervezi meg az Alapítvány ezt projektet is, fontos számunkra, hiszen a Pszinapszis és a Völgy célközönsége kicsit más, a Völgybe kizárólag pszichológushallgatók jelentkeznek, így egy kicsit más szervezést és programokat igényel, mint a Pszinapszis, ahová bárki eljöhet. Az idén még alakulóban a Völgy programja, jelenleg a szervezőcsoport felállítása zajlik.
ICA: A Pszichodiák saját folyóirattal is rendelkezik, ez a Tudomány és lélek tudományos folyóirat. Mióta jelenik meg, milyen gyakorisággal, és kik a szerkesztői?
Balogh Réka: A Tudomány és léleknek az volt a szerepe, hogy biztosítsa a tehetséges hallgatók publikációs lehetőségét, régebben negyedévente adta ki az Alapítvány, jelenleg más projektek kerültek előtérbe, mint például a Pszinapszis könyvek kiadása.
ICA: Az Alapítvány nemzetközi diákcserékkel is foglalkozik. Kiegészítitek a pályázati lehetőségeket, vagy milyen módszerekkel tudjátok segíteni a tudományközi diákcserét, s hová közvetítettetek már diákokat?
Balogh Réka: A diákcseréket pályázatokból próbáljuk biztosítani, legutoljára Belgiumból látogattak el hozzánk az ősz elején, de 2001 óta rengeteg nemzettel volt cserénk, például lengyel, szerb, holland, cseh, litván és szlovén hallgatókkal is találkoztunk, hol mi láttuk őket vendégül, hol mi mentünk hozzájuk.
ICA: A Hallgatózás program behallgatást, illetve eseti áthallgatást jelent egy másik, pszichológiát is oktató egyetemre. Honnan jött az ötlet és milyen gyakori ilyen áthallgató-napok szervezése?
Balogh Réka: Ez a kezdeményezés onnan indult, hogy minden hallgató kíváncsi, mi folyik egy másik egyetem azonos szakán, nekik milyenek a tanáraik, milyen lehetőségeik vannak, és a BA/MA rendszer bevezetésével, ahol az alapszak után válthatnak is egyetemet a diákok, fontossá vált a többi egyetem bemutatása. Két év ment le ebből a programból, tavaly az ELTA-t, a Pázmányt és a Károlit lehetett meglátogatni, részt venni az elődásokon és a műhelyeken, ebben az évben a vidéki egyetemek kerültek sorra.
ICA: Az Alapítvány a korábbi Pszinapszisok szerkesztett anyagát is kezeli: könyv- vagy DVD formában közreadja. Hány ilyen kötet jelent meg, milyen témakörökbe és hol férhetőek hozzá?
Balogh Réka: A könyvekben egy téma köré csoportosított, az elmúlt években felvett előadások szerepelnek. Eddig három kötet jelent meg, és már ötletelünk a negyedik könyv témáján. Párkapcsolatok, Család és gyermek és Lelkünk rajta címmel lehet őket megtalálni minden nagyobb könyváruház polcain, de a Pszinapszison nagyobb árengedménnyel is megvehetőek lesznek a hétvégén. A DVD-t is a rendezvényen lehet megtalálni, a DVD-n a felvett előadásokat lehet megtekinteni. Az archiválás fontos számunkra, ezért kezdtük kamerával felvenni az előadásokat, és ezután jutott eszünkbe, ha valaki lemaradt a nagyszerű előadásokról, akkor ilyen módon be tudja pótolni.
ICA: A programban az egyszemélyes csoport című Csányi Vilmos előadástól a párkapcsolati válságokról és a pszichopaták karakterológiájáról szóló előadásokon át az eltávolító rítusokig és a ruhaviselési szokások pszichológiai üzenetéig sok minden helyet kapott. Aki ellátogat ide, nem fog unatkozni. A műhelyek közül az állatasszisztált terápiákról szólót éppúgy választhatunk, mint rajzelemzést vagy pszichodrámát, esetleg éjszakai transztáncot: nagyon változatos tehát. A cél a sokszínűség, minden új terápia vagy irányzat bemutatása?
Balogh Réka: A cél az, hogy az idei témát, amely az Utak labirintusa, körbejárjuk. A pszichológiában minden témához sokféleképpen lehet hozzányúlni, ezért tűnik nagyon sokszínűnek a program. 2010-ben arra keressük a választ, hogy milyen is a saját ösvényünk, látjuk-e a lehetőségeinket, megtorpanunk-e minden beláthatatlan sarkon vagy megyünk előre. A labirintus jelenti számunkra az életet, amely újabb és újabb fordulatokat tartalmaz. Ebben a labirintusban, ha válaszúthoz érkezünk, beláthatjuk, vagy csak sejthetjük, merre kell továbbmennünk. A szervezők hallgatók is egyben, így fiatal felnőtt életük kezdeti fontos döntéseit hozzák meg. Az útkeresés persze nem csak nekik szól, hanem azt gondolom, örök téma mindenki számára.
ICA: Hogyan sikerült ennyi előadót és ennyiféle programot, területet felvonultatni?
Balogh Réka: Ezeket minden évben a szakmai stáb tagjai szervezik le, szerencsére 14 év alatt nagyon jó kapcsolatokat alakítottunk ki, figyeltünk az új lehetőségekre is. Azt mondhatom, hogy az előadók, műhelytartók szeretnek hozzánk jönni, ismerik a rendezvény különlegességét, miszerint lelkes, önkéntes pszichológushallgatók szervezik azért, hogy minél több ember ismerje meg a pszichológiát, annak módszereit, eredményeit. A szakmai programon kívül kulturális programok is színesítik a rendezvényt, ezért sokszor érezhető a fesztiválhangulat a három nap alatt.
ICA: Hány látogatóra számítotok a rendezvényen?
Balogh Réka: Évek óta 3000 fő feletti a látogatottságunk a 3 nap alatt, ebben az évben is hasonló látogatói aktivitásra számítunk. Sajnos ebben az évben egybeesik a Pszinapszis a választási hétvégével, ezért kicsit bizonytalanok vagyunk, de reménykedünk, hogy ez nem fogja nagyban befolyásolni a közönség létszámát.
ICA: Milyen jövőt képzelsz el az Alapítványnak tíz év múlva?
Balogh Réka: Ilyen távolra az Alapítványnak én nem tudok látni, remélem meg fognak hívni, mint volt főszervezőt a 25 éves jubileumra… Azt gondolom, a következő évek újabb változtatásokat hoznak mind az Alapítvány, mind a Pszinapszis struktúrájában. Kihívást jelent a Pszinapszis egyre növekvő feladatait ellátni, és kihívás a szervezés számára az új BA/MA rendszer, s még számtalan új feladat, számtalan fejlesztési lehetőség kiaknázása is vár ránk.