Zürichbe és Los Angelesbe is eljutott Takács Máriának a rendszerváltás előtti évtizedek leszbikus szubkultúráját bemutató filmje, az Eltitkolt Évek. A filmben az idősebb korosztály mondja el korábbi tapasztalatait a mindennapok párkeresési nehézségeiről, az akkori közvélekedés személyes beszélgetésekben és tettekben lecsapódó hatásairól. A film itthon legközelebb május 8-án a CEU-n látható. Cikkünkben a film külföldi visszhangjáról olvashattok.
Zürichben az Eltitkolt évek a 13. Pink Apple filmfesztiválon járt. Itt május elsején, szombaton este vetítették 120 fős teremben, teltházzal. Itt főként a középkorú és az idősebb korosztály képviseltette magát, s a német felirattal vetített film végén a rendezőt is kérdezték.
Kérdéseik között a következők szerepeltek: Ha az állam támogatta a filmet (a Magyar Mozgókép Közalapítvány állami pénzt oszt el), akkor miért nem, vagy alig támogatja a szubkultúrát? Hogyan találta meg a rendező a film interjúalanyait, ha nem adhatott fel hirdetést? Milyen büntetés járt az előző rendszerben az lgbt embereknek? Milyen változások várhatóak a Jobbik Parlamentbe kerülésével? Milyen volt az elmúlt 8 év lgbt szempontból ill. mi várható a konzervatívoktól? Miért volt a pride-ok első 10 éve békés, mi és miért változott meg?
A filmet a Hamburgi szervezők is elkérték a svájci fesztiválszervezőktől.
Los Angelesben is e hétvégén vetítették a filmet, ahol Imre Anikó, a Budapesti Leszbikus Filmbizottság ismerője, támogatója, a kinti egyetem tanára mutatta be. Érdeklődnek egyetemek, kutatók, így vélhetően a film további karriert fut be külhoni gender-tanszékeken és egyetemeken is.
Itthon április 28-án az ELTE jogi karán az ELTE hallgatói számára volt zártkörű vetítés a filmből, május 8-án délután kettőtől pedig a CEU-n látható.