2010. május 18-án, azaz ma este héttől ismét Rózsaszín Szemüveg a Nyitott Műhelyben: a női írás hagyományáról szóló kritikai beszélgetés Kiss Noémi, Menyhért Anna és Radics Viktória /alapító tag/ sorozata, melyben ez alkalommal Hervay Gizelláról Nagy Gabriella és Balázs Imre József beszélgetnek.
"Milyen irodalmi minták állnak a mai női alkotók előtt? Lila ködben tapogatózunk? Hol van a női szerzők helye az irodalmi kánonban? Hogyan olvassuk a régi vagy nem is olyan régi könyveiket? Van-e még (vagy már) felfedezni való? Mennyire határozza meg a női szerzők olvasását a hagyományos – férfi – szempont- és elvárás-rendszer? Tényleg giccses locsi-fecsi a női irodalom? Okoskodó nők és kékharisnyák írják? Lektűr? Lányregény? Konyhatündérek csapongó ömlengése? Leszbikusok félrebeszélése? Unatkozó, macsó szeretőre vágyakozó, házasságtörő feleségek csupán terápiás hasznot hajtó, magánjellegű irományai? Sorozatunkban megpróbálunk utánajárni, milyen sajátos és szuverén beszédmódokat alakítottak ki a múlt század alkotónői. Szeretnénk új szemszögből közelíteni hozzájuk, megkeresni erényeiket és gyengéiket, vonzó és elrettentő mintákat találni, női irodalmi hagyományt építeni, támaszpontokat keresni saját magunk számára. Levesszük a rózsaszín szemüveget." - írják a sorozat szerkesztői.
Hervay Gizella (1934 -1982) 1934-ben született Makón. 1941-ben apját kiteszik állásából, a család szétszóródik. Nagyanyja neveli Budapesten, majd különböző családtagok fogadják be. 1946 táján a Szilágyságba kerül, ahová édesanyja időközben férjhez ment. 1952–53-ban a Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskola diákja Kolozsvárott. 1953-ban átiratkozik a Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakára. 1957-ben férjhez megy Csiky Gáborhoz, az Előre újságírójához. Bukarestben élnek, Hervay a bukaresti magyar líceum tanára. Újra férjhez megy, Szilágyi Domokoshoz. 1961-ben megszületik fiuk, Szilágyi Attila, a Kobak könyve „főhőse”. 1963-ban megjelenik első verseskötete, a Virág a végtelenben, Méliusz József előszavával. 1963-ban elválik Szilágyi Domokostól. 1973-as, Űrlap című kötete elnyeri a Romániai Írók Szövetsége, illetve a KISZ költészeti díját. 1976-tól Magyarországon él, a Móra Ferenc Könyvkiadó munkatársa. Szeptemberben volt férje, Szilágyi Domokos öngyilkosságot követ el. 1977 márciusában a bukaresti földrengésben meghal fia, Szilágyi Attila. 1978-ban megjelent Kettészelt madár című kötetében Szilágyi Domokosnak és Szilágyi Attilának állít emléket. 1982. július 2-án öngyilkosságot követett el Budapesten. Több búcsúlevelét összetépte. Az egyik, legbővebb változat így hangzik: „Bocsáss meg, Apám, bocsájts meg, férjem, bocsáss meg, fiam. Bocsáss meg, testvérem, bocsáss meg, barátom. Bocsájts meg, szerelmes társam. Ami rád méretik, az méressen rám is. Osztozni akarok a szenvedésedben.”
Hervay Gizella Kobak-meséiből
A sorozatot a Szépírók Társasága és az NKA támogatja. Belépődíj: 300 Ft
A Nyitott Műhely a hónap későbbi részében is számos irodalmi csemegével várja az ide látogatókat: május 21-én Mikó Csaba Húsország című novelláskötetéből olvas fel (500 Ft), május 25-én az Ellenlábas-ban, Benedek Anna és Tamás Zsuzsa sorozatában Szécsi Noémi és Csaplár Vilmos vendégeskedik (300 Ft), 26-án a Beszélő estjén pedig Szabó T. Anna és Dragomán György lesznek a vendégek (ingyenes).