Mindenkit, aki egyetért céljaikkal, várnak a tüntetésre - "all in all you are just another brick in the wall", ahogy a Pink Floyd mondta volt, de ez a tégla most sokat számít: Önkormányzatot falazunk, hogy lebontsák a falaikat. Csütörtökön, 27-én délután ötkor a Bakáts tér 14., azaz a IX. kerületi önkormányzat épülete előtt lesz egy demonstráció és performansz a Város Mindenkié csoport szervezésében.
Május 13-án 15 aktivistát vitt el a rendőrség a Koppány u. 3 elől, mivel élőlánc formálásával, azaz erőszakmentes polgári engedetlenséggel próbálták megakadályozni, hogy a Varga családot elhelyezés nélkül kilakoltassák az egyik önkormányzati bérlakásból. (Híradásokat itt olvashatsz az eseményekről.)
A cikkben a család történetével és a demonstráció céljával ismerkedhetsz meg. ICA olvasóit arra kérjük, jelenlétükkel segítsék A város mindenkié mozgalmat.
A Varga család sztorija a következő: a fiatal pár és kislányuk a Dzsumbujban lakott egy rokonuknál, egészen addig, amíg a ház lebontása miatt nem kényszerültek Csepelre egy erdőbe, hogy hajléktalanokként éljenek.
Tavaly ősszel értesülve, hogy a Koppány utcában megürült egy önkormányzati bérlakás önkényesen beköltöztek a leromlott állapotú, üresen álló pici lakásba, amit saját költségükön felújítottak. Ezután egész télen fizették a rezsit (a férj az építőiparban dolgozik), és próbálták helyzetüket legalizálni az önkormányzatnál. Az önkormányzat erre nem volt vevő, a polgármester sem gyakorolt méltányosságot, így a kilakoltatás napján az aktivisták eltorlaszolták a ház bejáratát a kiérkező rendőrök elől.
A Varga család még előző este elhagyta a bérlakást, hiszen félő volt, hogy gyermeküket állami gondozásba veszik. Az aktivisták eltávolítása után az önkormányzat befalazta, azaz lakhatatlanná tette Vargáék korábbi otthonát, egy biztonsági őrt bérelt hogy megakadályozza további önkényes lakásfoglalók megjelenését, illetve megfenyegette a házban élő lakókat, hogy őket is ki fogják költöztetni.
A Varga család helyzetének a legalizálása helyett tehát az önkormányzat egy újabb potenciális lakóhelyiséget tett lakhatatlanná, illetve biztonsági őrökre költi a kerület pénzét, miközben a kerületben 1100-an várnak szociális bérlakásra, és rengeteg lakás illetve épület áll üresen. (Jelenleg a 2000-ben beadott lakásigénylések vannak elbírálás alatt)
Erre a problémára próbálja felhívni a figyelmet a tüntetés: kihasználva a május 13-i események keltette sajtóvisszhangot szeretnénk nyomást gyakorolni a ferencvárosi önkormányzatra illetve a többi magyarországi önkormányzatra, hogy lakhatási politikájuk ne hagyja figyelmen kívül a legszegényebb rétegeket. A tüntetés performansz részében valószínűleg szimbolikusan "befalazza" a Város Mindenkié az önkormányzat épületét: a cél hogy minél több tüntető tegye nyomatékossá ezt a szimbolikus akciót.
*A Város Mindenkié egy tavaly nyáron alapított szervezet, amelyben hajlékkal rendelkező és hajléktalan aktivisták közösen ügyködnek lakhatási kérdésekkel, illetve hajléktalanok jogvédelmével kapcsolatban.