Bejuska jelmondata „Dobd fel magad!”
A hetedik kerület hangszerei, Síp és Dob. Az utóbbi nem csak pereg, hanem fel is dob. Főleg ha arra jársz, és beugrasz a Bejuska Dióba.
Feles Beáta komoly üzletasszonyként indított. Közgazdász végzettséggel különböző multikban tevékenykedett, körbevették a számok. Kosztüm és tűsarkú; így vizionálhatjuk a hajdani Bejuskát, pedig dehogy! A üzletasszony-megjelenés őt nem tudta bekebelezni. Az öltözködés számára mindig több volt, mint az aktuális trendek. Kihívás, önkifejezés. Érettségi után divattervező szeretett volna lenni, de útját állták a családi bölcseletek a megélhetésről, és a sikerhez vezető rögös útról, ő, pedig szót fogadott – de nem nyugodott. Évekkel később pályát változtatott, üzleti vállalkozásba kezdett, matek helyett ruhák, számok helyett csecsebecsék, női hóbort, sok-sok színnel és lazasággal.
A Dob utcában mindig jó kezdeményezések születnek.(Az LGT is innen indult egy pincéből.) Ebből a megfontolásból nyitottál te is?
2006-tól Perlaky Zsuzsa iparművész és barátnője működtetett itt egy kis design boltot. Tőlük vettem meg az üzletet, és megörököltem a beszállító művészek egy részét. A Dob utca adott volt. Nem bánom, mert hangulatos, és a külföldiek is szeretik.
Bejuska te vagy. És Dió?
Dió a másik régi tulaj lány beceneve. Itt ragadt, megtartottam. Most már Bejuska Dió.
Bazár egy elbűvölő keleti nővel. Ez jutott eszembe, amikor először beléptem hozzád.
Tudatos volt részünkről a színes bazár hangulat. A sok gyűrű, fülbevaló, különböző kis díszek, tarka dolgok még inkább fokozzák ezt a miliőt. A minimalizmus nem az én világom. Elismerem, hogy remek és fotogén, de egyáltalán nem emberközpontú; ha valaki ott felejt valamit ebben a jól megkomponált térben, egyből borul az egész. Nálunk órákig el lehet bogarászni, kutakodni. Közben természetesen segítségére sietek a vásárlóknak. Feloldódnak a vevők. Vannak, akik tanácstalanok, saját ruhatárukat illetően, nincsenek tudatában annak, hogy számukra mi az előnyös viselet. Nemegyszer együtt találtuk meg a megfelelő ruhadarabokat, új formákat, öltözék-kiegészítőket. A nézelődők is nyugodtan jöhetnek. Várom, hogy válogassanak, belefeledkezzenek a kínálatba; ehhez idő kell, és senkit nem illik sürgetni!
Sok boltban tényleg szorong az ember, annyira röstelli, hogy vevő. Nálad kedélyes a légkör. Felszabadultan lehet beszélgetni, kutakodni.
Szabó Gergely textiltervező művész ékszereivel az elsők között kezdtél el foglalkozni. Budapesten egyedül nálad lehet megvásárolni kollekcióit. Gergő nem mindennapi tehetség, pedig hátránnyal született, fogyatékkal él. Ennek ellenére már kétszer volt divatbemutatója New Yorkban, és számtalan szakmai sikert zsebelt be.
Évekkel ezelőtt, a Wampon lettem figyelmes a munkáira. Szabászati hulladékból készített ékszereket. Nagyon megfogtak az alkotásai, kértem belőlük, azóta rendszeresen szállít nekem. Gergő grafikus, textil- és ruhatervező. Tervez jelmezeket, díszletet, és természetesen öltözékeket. 2008-ban New Yorkban a Mica Runway multikulturális és hallássérültek fesztiválján ő volt az egyetlen európai művész. 2010-ben pedig elnyerte a fődíjat.
Jelenleg nálunk látható kiállítása a 2010-es nyertes kollekcióból. Egészen február 25-ig bárki beugorhat, és megnézheti őket. Az óceán ihletése alapján születtek.
Nem csak kiváló üzletasszony, hanem iparművészeti menedzser vagy. Rendkívül munkaigényes lehet felkutatni a művészeket, beválogatni a táskákat, ruhákat, divat kiegészítőket. Nagyon sok időbe kerül? Ha körül nézünk a ruhák között, találhatunk minimalista darabokat, de extravagáns, rafinált cuccokat is. Mit tartasz szem előtt, amikor összeállítod a kínálatot?
A magyar iparművészek remek és hordható alkotásait, szeretném minél szélesebb körben népszerűsíteni. Az egyéniségünk megtalálásában nagyon sokat segítenek ezek a különleges darabok. Minőségi anyagokból készülnek, érdekes szabásminták alapján, kis szériában, limitált darab számban. Magyarországon rengeteg, fiatal tehetséges tervező van, akik nincsenek benne, a köztudatban, mert a konfekciók olcsó áraikkal kiszorítják őket. Hihetetlen, hogy mennyire motiválja a vásárlót a vágy, hogy jutányosan jusson hozzá egy ruhához. Nem nézi az anyag minőséget, azt sem, hogy tucatnyi hasonló jön vele szembe az utcán. Piacot szeretnék teremteni a hazai tervezőinknek.
Az újrahasznosításnak is nagy rajongója vagy. Megtalálhatóak nálad a Balkán Tango gumibelsőkből készült táskái, tárcái is.
Fontosnak tartom a környezettudatos életmódot. Nem dobom ki a régi ruháimat, sem a szabászati hulladékot, hiszen a tervezők új élettel töltik meg őket, új funkciót adnak nekik.
Nem régiben divatfotózásra és bemutatóra is sor került a boltban.
Igen, és minél többet szeretnék még a közel jövőben!
Németh Ványi Klári
Bejeuska honlapja katt!
Néhány tervező Bejuskától
Tuskecske – Laukó Emese
Balkán Tango
Szabó Gergő
Natívus
Becski Leonóra
Gomb Bolt
Nádasdi Katalin
Schall Eszter
Solymosi Bori