Budapesti Esélyek Háza
A szociális munka a közjavak része, globális és gyakran ingyenes. Szocmunkás lehet szülő és gyerek, író és olvasó, segítő és segített. A szociális munka ügyekről szól, a lakhatásért, a születésért, a közvagyonért, a láthatóságért, a méltóságért. Az Esélyek Háza szocnak és munkásnak sokoldalú tájékoztatását, akadály és előítélet menetesítését tűzte ki célul. Három fontos projektjük évek óta:
a Tiszta Vizet kerekasztalbeszélgetések,
az Esélykert Online magazin és
az Egyenlítő - Látótér Tágító Műhely Napok említése.
Az Egyenlítő a szocszakma ünnepe is. A mostani Egyenlítőből leginkább a sajátos nevelési igényű gyerekeket oktató iskolák veszélybe kerülése kapcsán szervezett és az új szociálpolitika és a szociális szakmában dolgozók vagy intézményt vezetők erre adott reakcióiról szóló kerekasztalok vagy az Újítók, Túlélők , Mozgalmárok - civil szervezetek projektjeiről szóló beszélgetés ígérkezik izgalmasnak. Ma délután a túlélő szervezetekről és a szociálpolitika trendjeiről beszélgetnek az Esélyek Házában.
Az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal és Budapest VII. kerület, Erzsébetváros Önkormányzatának együttműködésében 2004. február 27-én alakult meg a Budapesti Esélyegyenlőségi Koordinációs Iroda - Budapesti Esélyek Háza. Az iroda az Országos Esélyegyenlőségi Hálózat tagja, amely minden magyarországi megyében működtet egy hasonló esélyházat.
Császár Rózsa, Gábor Zsuzsa és Garai Mixi munkatársakkal beszélgettünk.
Március 29.-től újra indul az Egyenlítő Bazár. Mikor kezdtétek szervezni, és mit takar ez a rendezvény?
Három éve egy pályázatra találtuk ki az elsőt. Volt egy lehetőség a minisztériumban, némi pénztámogatással. Friss, aktuális, nyitott rendezvényt szerettünk volna létrehozni. Olyat, ami vonzza a látogatókat. Jöjjenek ide diákok, szocmunkás-, gyógypedagógus- vagy szociológia hallgatók, középiskolások, tanárok. Beszélgetéseink egy- egy fontos téma köré csoportosulnak, olyanok köré, ami sokakat megragad, s igyekszünk valami speciális ízt adni ezeknek az alkalmaknak, diskurzusoknak.
Mit kell tudnunk az Esélyek Házáról?
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium jogelődje 2004-ben hozta létre az Országos Esélyek Egyenlőségi Hálózatot. Ebbe a projektbe tartozott, hogy az ország különböző pontjain, vidéki nagyvárosokban, Szegeden, Pécsen, Székesfehérváron, Szolnokon és Budapesten helyet biztosítsanak az Esélyek Házának, ami több funkciót is betölt. Elsősorban koordinációs irodaként működik.
Császár Rózsa
Milyen feladatokat láttok el?
Esélyegyenlőség kommunikálása társadalmi és szakmai szinten, társadalmi csoportok képviselete, egyéni ügyfélfogadás, információáramlás elősegítése, együttműködés kialakítása.
A mi fő tevékenységünk elsősorban különböző rendezvények és programok szervezése. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetünk a hálózatépítésre. Szeretnénk elérni a tanárokat, gyógypedagógusokat, és természetesen a diákokat is.
Ingyenes jogi tanácsadással is foglalkoztok.
Igen, a jogászunk foglalkozik ezekkel a problémákkal. Fel lehet keresni őt, irodánkban tart fogadóórát.
Hogy kerültetek az Esélyek Házába?
Mindhármunknak szociális végzettsége van. Korábban is ebben a szakmában tevékenykedtünk. De nem lehet csupán azt gondolni, hogy az Esélyek Háza körénk épül. Minden önkéntest, aki részt vesz a munkánkba, azokat, akik meghallgatják az előadásainkat, ők is támogatnak minket, törekvéseinket.
Gábor Zsuzsa
Kikkel álltok kapcsolatban?
Főként szervezetekkel, és különböző intézményekkel vagyunk kapcsolatban.
Bárhonnan jön érdeklődés, mi nyitottak vagyunk rá.
Hatékonynak látjátok a munkátokat? Vagy mint sok minisztériumi kezdeményezés, ez is kudarcra van ítélve?
Mi csináljuk? Lankadatlanul tesszük a dolgunkat. Minél szélesebb körben szeretnék hatékonyan működni. Ezt csak így lehet, elkötelezetten és bizakodva.
Milyennek látjátok a szociális szakmát? Az utánpótlást? Gombamód szaporodnak a különböző felsőoktatási karokon a szociálismunkás képzések. Sok hallgató, elhívatottság, empátia nélkül, pusztán diploma szerzés céljából kezd neki tanulmányainak.
Garai Mixi
Aki ma szociális munkásnak megy, biztosan „stikkes” egy kicsit, fanatikus; ezt csak így lehet csinálni. Egy jó iskolában el lehet sajátítani, meg lehet szeretni egy szakmát. Mi úgy látjuk, inkább azok a szociális intézmények vannak sajnos káros hatással ezekre a frissen végzett diákokra, amelyeknek dolgozói, hanyagul, minden kedv nélkül csak teszik a dolgukat, sajnos ez a mentalitás hamarosan uralma alá keríti az újakat is.
Van valami igazán speciális, amivel az Egyenlítő rendezvényen találkozhatunk?
Igen, a Szociopoli nevű társasjátékunkat mindenképp ajánlanánk! Ki lehet próbálni. Ez egy szerepjátszós társasjáték. Ki lehet próbálni magunkat, hogy tudunk megélni szociális segélyekből, hogy birkózunk meg nehéz feladatokkal, hogy küzdünk a megélhetésért. Megtudhatjuk mire is elég a Gyesből, családi pótlékból, fekete munkából szerzett jövedelemből. A játék során egy átlagos hónap napjain lehet végighaladni – némileg meggyorsítva az időt, kockadobások segítségével –, a játékosoknak a tartósan munka nélkül lévők jövedelmi viszonyai között kell túlélnie a hónapot (a bevételek és kiadások összegei hozzávetőleg megfelelnek a mai magyar valóságnak.). Érzékenyítő, empátia növelő játék, ami jól használható iskolai osztályokban, osztályfőnöki órákon, napköziben, táborokban, stb.
Németh Ványi Klári