159. § A fehérnemű megérdemli, hogy külön fejezetben beszéljünk róla. Majdnem azt mondhatnók, hogy: a fehérnemű az igazi elegáncia fokmérője. Jól öltözöttnek csak az számít, akinek fehérneműje kifogástalan. 160. § Ma sokkal kevesebb fehérneműt ölt magára az az ember, mint hajdan: épp ezért nem túlzott követelés, hogy ez a kevés fehérnemű mindig hófehér legyen. Tündöklően tiszta!
Illatos remekbeszabott ruhák hatását semmi sem tudja oly tökéletesen lerontani, mint a ruha alól kikandikáló fehérnemű szegélye, ha az nem fehér, hanem szürke.
161. § Ma az olyan férfiingek a legdivatosabbak, amelyek elől végig kigombolhatók s amelyekbe úgy bújik be az ember, mint a kabátba. 162. § Színes inget csak színes zakóhoz viseljünk. Zsaketthez, fekete zakóhoz: soha. 163. § Ingmellett (plasztront) ne viselj! És olyan inget se, melynek melle más anyagból készült, mint a többi része. 164. § A kézelő legyen rávarrva az ing ujjára és természetesen ugyanolyan anyagból készüljön, mint az ing. Ami a gallért illeti, – a puhagallér egészséges és kellemes. Napközben megfelel. Este azonban, ha társaságba mégy, – legyen társaságod akármennyire is zártkörű és meghitt – tiszteljed meg azzal, hogy keménygallért öltesz.
165. § Frakkot vagy szmokingot puhagallérral még elképzelni is szörnyűség.
166. § Hálóing helyett újabban a pizsama divatos. De ne feledd el: a pizsama hálóruha. Nem háziruha. 167. § Hosszú alsónadrágot fiatalkorodban viselj. 168. § Ha szivarzsebedbe zsebkendőt teszel, csak fehéret tégy és olyat, amely vagy finom lenvászonból vagy batisztból készült. Színeset soha. Nem tudunk ízléstelenebbet elképzelni az olyan selyemzsbekendőnél, amelyeket széles csipke szegélyez.
169. § A nyakkendő.
A frakkhoz fekete nyakkendőt csak pincérek viselhetnek, hogy az estélyeken meg lehessen őket különböztetni a vendégektől. Frakkhoz fehér csokor illik, szmokinghoz fekete. Szalonkabáthoz, fekete zsaketthez, fekete zakóhoz fehérmintás fekete önkötő. 170. § Általában jegyezd meg magadnak, hogy úriember csak önkötő nyakkendőt visel, olyat, amit maga köt meg.
171. § Frakk angolul: evening dress (ivning dressz=estélyi ruha) csak este viselhető. 172. § Kivétel a szabály alól: ha a pápához vagy államfőhöz mész kihallgatásra. Ebben az esetben nappal is frakkot öltesz, de mindig fekete mellénnyel.
173. § Általában a frakk ünnepélyes alkalmakra való. A frakkhoz fehér kemény ing, álló gallér, fehér csokor, fehér glacékesztyű, lakk félcipő, fekete vagy fehér mellény illik. 174. § Utcára frakkban, szmokingban csak akkor mehetünk ki, ha a frakkra fekete felsőkabátot húzunk. Csak Angliában járnak frakkos, szmokingos urak felöltő nélkül. 175. § Frakkhoz gyakran visel az ember fehér mellényt. A fehér mellény kiemeli a termet vonalát, épp ezért csak karcsú, délceg férfiakon áll jól.
176. § A szmokingra, amelyet angolul dinner jacketnek hívnak, nagyjából ugyanaz áll, mint a frakkra, azzal a különbséggel, hogy szmokinghoz nem fehér, hanem fekete mellényt és fekete csokrot öltünk s fekete kemény vagy puha (selyem) kalapot viselünk hozzá.
177. § A szalonkabát, illetve a ferencjózsef már nem divatos. Helyét a zsakett, vagy a cat-away (köt evé) és a zakó foglalta el. 178. § Kisebb társaságban, férfivacsorákon szmoking helyett sötét zakóban is megjelenhetsz. 179. § A zsakett tulajdonképpen délelőtti viselet, de délután is hordják, pl. lóversenyhez. Ne jusson azonban eszedbe, hogy délutáni teára, vacsorára vagy táncestre zsakettben menj el.
180. § Lóversenyre divatos a szürke zsakett, szürke kemény kalappal vagy szürke cilinderrel. Angliában ez kötelező viselet a lóversenyeken.
181. § Manapság a legkeveltebb délutáni ill. esti férfiruha a sötét zakó, melyhez, ha a zakó fekete, szürke csíkos nadrágot is hordanak.
182. § Kalapodat ne viseld homlokodba húzva, se a tarkódon.
183. § Kesztyűt manapság többnyire csak az utcán hordunk. Ne viselj rongykesztyűt. Bőrkesztyűt végy. A szarvasbőrkesztyű semmivel sem drágább, mint a cérna, vagy a "svéd", mert sokkal tartósabb és szebb, öt perc alatt ki lehet mosni.Ne tévesszen meg a színes hímzéssel, rojttal, kézelővel díszített "svédkesztyű utánzat". Kidobott pénz, amit reáköltesz, mert a cérnakesztyű az első mosás után csúnyán kitágul s ujja kikopik.
184. § Szabály, hogy társaságban frakkhoz, szmokingban glacé, utcára szarvasbőr, utazáshoz, kirándulásra színe bőrkesztyűt húzunk. Gyász esetében: feketét. 185. § Kesztyűd ne legyen szűk. Ha összepréseli kezedet és piros csíkokat rajzol bőrödre, mosolyogni fognak rajtad.
186. § Az estélyekről hosszú időn keresztül száműzve volt a kesztyű. Újabban, szinte észrevétlenül, ismét bevonult, de azért sok helyen, előkelő társaságokban is, még mindig kesztyű nélkül táncolnak.Ha estélyre mész, nem árt, ha óvatosságból egy pár hófehér tartalékkesztyűt is zsebedbe teszel.
Ha a kesztyű kissé háttérbe szorult, a cipő viszont az érdeklődés középpontjába került.
folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •