Néhány szó az asztalnál való megjelenés külsőségeiről.
280. § Feltételezem, hogy rendesen felöltözöl, ha vendégségbe mégy. Külföldön, ha társaságbeli családhoz vagy hivatalos vacsorára, a legszerényebb öltözet, amiben megjelenhetsz a szmoking. Jobb szállók vagy tengerihajók tabled'hote-ján is szmokingban kell résztvenned. Ha magánmeghívásnál kételyeid vannak, hogy szmokingot vagy frakkot ölts-e, kérdezd meg a házigazdát.
281. § Milyen ruhában ülj asztalhoz otthon?
Nem tartozom azok közé, akik meg akarják honosítani, azt a rokonszenves angol szokást, amely a család minden tagjának kötelességévé teszi, hogy az estebéden otthon is estélyi ruhában, frakkban vagy szmokingban jelenjék meg. A másik végletet azonban ellenszenvesnek, sőt elítélendőnek tartom.
A munka nemesít és nem tudok semmit, ami méltóbb lenne a dicséretre, mint az, ha valaki szorgalmasan dolgozik: ha azonban asztalhoz ülsz, ne olyan ruhában ülj, amelyet a munka nyomai, foltjai, pecsétjei díszítenek és
minden étkezés előtt mosd meg a kezed.
A közös étkezés ne legyen csak általános evés-ivás, hanem derűs együttlét üdítő órája is. Épp ezért legyen gondod a terítésre és arra is, hogy ne csak az asztal, de azok az emberek se tegyenek esztétikai szempontból kellemetlen hatást, akik az asztalt körülülik. Követeld meg családod tagjaitól, hogy, ha asztalhoz ülnek, külsejük minden tekintetben kifogástalan legyen.
Ne azért igyekezz elsajátítani az étkezés kultúrformáit, hogy azokkal társaságban parádézhass, hanem azért, hogy elsősorban odahaza élj velük.
283. § Ritka az olyan hely, ahol étkezés előtt vagy után imádkozni szoktak. Hogy az asztali imádságról mi a véleményed: az a te dolgod. Ha azonban vendégségben vagy, alkalmazkodnod kell a ház szokásaihoz.
Ahol imádkoznak, ott te is imádkozz velük, vagy ha olyan sajnálatraméltó lennél, hogy nem tudnál imádkozni, legalább tégy úgy, mintha velök tartanál.
284. § Az asztalnál csak akkor foglalj helyet, ha a hölgyek valamennyien leültek.
285. § Még nem mondtam el hogyan ülj. Így: melled az asztaltól legyen kb. egy tenyérnyire, felső tested kissé dőljön előre, könyököd simuljon testedhez. Kezed ha üres, csuklóval az asztal szélén pihenhet.
286. § Várjad meg, amíg a ház asszonya enni kezd. Megérdemli, hogy legalább ennyi figyelemmel légy iránta, mert hiszen ő fáradt, míg az étel eljut eléd. Csúnya dolog, ha az anya, vagy a feleség sietve, mohón kénytelen lenyelni, amit a tányérjára tett, mert asztaltársai türelmetlenek lévén, el akarják kerülni, hogy miatta bárki is kénytelen legyen, az étel elfogyasztása után is az asztalnál maradni.
287. § Ne kezdj addig enni, amíg mindenki nem vett magának.
288. § Ne zsörtölődj, ha nem azt kapod ebédre, amit vársz. És akkor sem, ha az étel véletlenül nem tökéletes. a ház asszonyának maga a balsiker éppen eléggé kellemetlen lesz. Felesleges, hogy a helyzetet megjegyzéseiddel még kellemetlenebbé tedd.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •