Néhány súlyosabb neveletlenség az asztalnál
288. § Ne zsörtölődj, ha nem azt kapod ebédre, amit vársz. És akkor se, ha az étel véletlenül nem sikerült tökéletesen. A ház asszonyának maga a balsiker éppen eléggé kellemetlen lesz. Felesleges, hogy a helyzetet megjegyzéseiddel még kellemetlenebbé tedd.
289. § Sose felejtsd el: mozdulataidban sietésnek vagy türelmetlenségnek nyoma se legyen. Ha olyan éhes vagy, mint a farkas, kimutatnod akkor sem szabad. Szemedet se jártasd végig végig mohó tekintettel az asztalon, mikor felszolgálják az ételeket.
291. § Az asztalnál ne beszélgess emésztésről és ne tégy megjegyzéseket arra, amit szomszédod eszik.
292. § Feltételezem rólad, hogy se nem eszel, se nem iszol hangosan. Még akkor sem, ha valami nagyon ízlik.
Ne fordíts hátat szomszédodnak, ha a másikkal beszélsz. 293. § És ne beszélj szomszédod feje fölött egy harmadikkal.
294. § Ne igyekezzél olymódon tanuságot tenni szerénységedről, hogy közelharcot kezdesz a felszolgáló személyzettel a végből, hogy kínáláskor téged hagyjanak utolsónak. És előzékenységedet se azzal mutasd ki, hogy a felszolgáló személyzetnek segítségére vagy az asztal leszedésében, illetve terítékváltáskor.
295. § Ha olyasmire van szükséged, ami nem esik kezed ügyébe, akkor kérd meg szomszédodat, hogy nyújtsa át neked. szomszédodon áthajolva érte nyúlni nem illik.
296. § Ott, ahol felszolgáló is van, tőle és ne szomszédodtól kérjed, amire szükséged van.
297. § Rosszul teszed, ha hibásan értelmezett szerénységből, vagy félénkségből arra az álláspontra helyezkedel, hogy kérni nem kérsz semmit.
298. § Ha kínálnak és te már nem akarsz venni, köszönd meg és hárítsd el magadtól a kínálást, de ne fűzd hozzá azt, hogy: „köszönöm jó laktam” és azt sem, hogy: „jaj, már egészen torkig vagyok”.
299. § Ha kínáláskor ismét veszel az ételből, ne mondd, hogy: „leszek bátor”.
300. § A kínálást túlzásba vinni, az ételt a vendégre szinte rákényszeríteni, ma már nem divat.
301. § Evés után is legyen gondod testtartásodra. Ne nyújtózkodj. Ne dőlj hátra székedben úgy, mintha ott, az asztalnál akarnád megkezdeni délutáni pihenődet. Ne könyökölj az asztalra, ne terpeszkedj el. Kissé hátradőlhetsz székeden, s kezedet, ha nem öledben tartod, könnyedén az asztal szélére helyezheted.
302. § Ha a hölgyek felálltak, nem illik ülve maradni.
303. § Asztalbontáskor könnyedén hajolj meg közvetlen szomszédaid felé.
304. § Mindjobban kimegy a divatból az a szokás, hogy az ételt egymás egészségére kívánják az asztaltársak és az étkezést a háziaknak megköszönik.
A fokhagyma
305. § A fokhagyma egészséges. De fokhagymás és vereshagymás ételeket csak akkor egyél, ha utána néhány órán át egyedül maradhatsz és mindent tégy meg, hogy szagukat rajtad megérezni ne lehessen.
Szájápolás
306. § Egyáltalán: gonddal ellenőrizzed, hogy szádnak rossz szaga ne legyen. Ha gyomrod egyéni kívánalmainak megfelelő a táplálkozásod, gyomrodtól soha rosszillatú nem lehet lehelleted, ha pedig minden étkezés után fogporos fogkefével tisztítod meg fogaidat, nem igen kell fogorvoshoz járnod s a fogaid nem fognak könnyen megromlani.
***
Nyugaton az étkezés szinte ünnepélyes szertartás. Ott, ahol a lelkek is civilizáltak, mindenki azon igyekszik, hogy az étkezés órája – az egyetlen óra, amely a család összes tagját egyesíti – a lehető legkellemesebben teljék el és szellemi kötelékké legyen, olyan szállá, amelynek szintén része van a család összetartásában.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •