Különös látomások keverednek a zsidóság sorsát és hazai útját bemutató állandó tárlat anyagai közé a Magyar Zsidó Múzeum új kiállításán. Az 1859-ben felavatott Dohány utcai zsinagógával egybeépült, 1932-ben megnyitott múzeum most negyedik alkalommal ad otthont a kortárs festészeti triennálénak. A kiállításra felkért művészek munkáikkal arról szólnak, szerintük hogyan látja a társadalom a kiállítás címéül választott kérdést.
A kortárs képzőművészet számos fontos alakját felvonultató névsor alkotói a saját művészeti/vizuális nyelvükön keresték a választ e kérdésre. Az eredmény mind a 19 esetben pozitív lett, írják a szervezők: egyéni, jellegzetes és jellemző, érdekes és meglepő.
Mától megnézheted, mire jutottak az alkotók, ha ellátogatsz a Dohány utcába.
Ma délután ötkor Komoróczy Géza előadásával nyílik a Magyar Zsidó Múzeumban (Budapest VII. ker., Dohány u. 2.) a IV. kortárs festészeti triennálé ...és a zsidók című kiállítása. (A IV. Kortárs Biennálé előzményei: I. Noé szövetsége, II. Áldozat - engesztelés, III. Testvériség) A kiállítást a MAZSIHISZ – Magyar Zsidó Múzeum és a Festészetet Kedvelők Köre Magyar Zsidó Egyesület szervezte.
Gazdag Péter: Egyensúlyban Pesttel 2011, olaj, vászon, 160 cm X 140 cm
A nézőnek a kiállított műveken keresztül rekonstruálnia kell, mi járhatott a művész fejében, mit tud általánosítani – társadalmi szintre emelni – a dekódolt információkból, mindezt össze kell vetnie a saját személyes tudatában kialakult „képpel” a zsidókról. És csak ez után jöhet rá arra, hogy nem ideológiai, politikai, filozófiai kérdésekkel viaskodik, hanem egyszerűen csak - művészetet lát.
A kiállítók: Baglyas Erika és Gyuri, Bak Imre, Birkás Ákos, Böröcz András, BORSOS LŐRINC, Bukta Imre, Erdély Miklós, Fehér László, Gazdag Péter, Harasztÿ István (Édeske), Klimó Károly, Kósa János, Lóránt János Demeter, Nemes Csaba, Neuberger István, Pauer Gyula, SI-LA-GI, Valkó László és Várady Róbert. A kiállítás művészeti vezetője Beke László művészettörténész, a kurátor Rusznák Rita. A tárlat 2011. október 6-tól december 5-ig látogatható.
Az ATV interjúja a kiállításról Beke László művészettörténésszel
itt elérhető.