A Hang-villa titka címmel november 13-án vasárnap délelőtt tizenegy órától a 90 decibel projekt keretében kerül sor a Centrál Színházban az első, siket gyerekeknek rendezett színházi előadás bemutatójára. Bödök Ilona és Nagy Adrienne, a két jeltolmács nem csupán közvetítik a szöveget, hanem az előadás részeivé válva kiegészítik a színpadi történéseket.
A 90 decibel projekt célja, hogy az ország színházaiban az előadások rendszeresen hozzáférhetőek legyenek a siket és nagyothalló nézők számára. Hazánk lakosságának 10%-a él valamilyen mértékű hallásproblémával, közülük mintegy 60 ezren teljesen siketek, 300 ezren pedig súlyos fokban nagyothallók. A siketség általában 90 decibelnél kezdődik. További részletek a projektről annak honlapján. A Centrál Színházban korábban nagy sikerrel játszották jeltolmács közreműködésével A mi utcánk – Avenue Q, a Guppi, és a Mégis, kinek az élete? című előadásokat is.
A cikkben Simon Kornél rendező beszél a darab létrejöttéről.
Simon Kornél: Azon igyekeztünk – és a darab teret is adott ehhez –, hogy ne gügyögjünk. Minőségében egy igazi felnőtt darabot sikerült létrehozni a gyerekeknek. Annak ellenére, hogy elmesélünk egy teljesen felnőttes, olykor horrorisztikus történetet gügyögés nélkül, úgy tűnik, tudják élvezni a legkisebb gyerekek is. Arra törekedtünk, hogy ne essünk bele abba a hibába, hogy elkezdjük túljátszva a gyerekek szájába rágni a dolgokat. A színésznek is jobb az, ha ezt sikerül elkerülni, és úgy jön be délelőtt, hogy egy ugyanolyan előadást fog eljátszani, mint amit este kell, csak más időpontban, és gyerekek ülnek a nézőtéren. Ez nekik is hasznos.
- A siketek és nagyothallók akadálymenetesítésének programjához, a 90 decibel nevű kezdeményezéshez a Centrál Színház A Hang-villa titkával csatlakozik. Ez azt jelenti, hogy jelnyelvi tolmáccsal mennek az előadások. Próbáltatok a tolmáccsal?
Simon Kornél: Abszolút, meg is van már a felújító próba.
– Hogyan zajlik egy ilyen próba?
Simon Kornél: Annyira szép. Gyönyörű, tényleg megható élmény. Valahogy az arcukkal is követik a jeleneteket – nagyon jó színészi képességű tolmácsok vannak egyébként. Mintha egyfajta balettet tettél volna a jelenetek mellé. Megrendítő élmény már az is, hogy ha elképzeled, hogy valaki csak azt látja, hogy mi mit csinálunk és nem hallja, de most már két ember közvetíti az egészet, hogy ez ne így legyen. Számtalanszor látták az előadást, és hihetetlen tenni akarás van bennük, ami nagyon jó. Arra biztatjuk a halló embereket is, hogy bátran jöjjenek el, és nézzék meg így is, mert ez unikum a maga nemében. Arról nem is beszélve, hogy olyan jeltolmácsolt előadás még nem nagyon volt Magyarországon, ahol a tolmácsokat beleépítették volna az előadásba, úgy, mint itt.
– Nehéz volt a jeltolmácsolást hozzárendelni az előadáshoz?
Simon Kornél: Csak idegesek voltunk előtte. Amikor leültünk, hogy integráljuk őket az előadásba, akkor az első öt percben mindenki tehetetlenül kapaszkodott a székébe. Aztán valahogy mindenki megtalálta a helyét és azokat az apró játékokat, amitől összeszövődnek a dolgok. Tizenöt perc után olyan volt, mintha végig együtt dolgoztunk volna, egymásra éreztünk. De ez a zseniális színészeken múlott és a tolmácsok fantasztikus fölkészültségén.
– Ezek szerint ők részt vettek már más színházi előadásban is?
Simon Kornél: Igen, ők ezt tanulják. Éppen most zajlik színházijeltolmács-workshop. Szerintem ez egy nagyon jó kezdeményezés, halló létemre én se gondoltam volna, hogy ilyen erős tud lenni.
Eljött hozzánk egy siket szakértő, épp Prágából érkezett, azt mesélte, hogy látott kint egy olyan előadást, ahol pont ugyanannyi siket volt a színpadon, mint halló. Ők már egymással játszottak komplett jelenteket, úgyhogy ez a terület színházi értelemben is rendkívül izgalmas.
***
A SINOSZ 2011. december 10-én 10-17 között Fórumot szervez „Hallom, de nem értem. Tudom, de nem merem” címmel a Benczúr utcai székházban nagyothallókat érintő témában.
A nap során 10.00-12.00-ig előadások formájában járjuk körbe a témát, majd 13.00-16.30-ig work-shop keretében tanulságos eseteket dolgozunk fel közösen.
A work-shopra a jelentkezés fakultatív, jelentkezési lap a SINOSZnál kérhető, amit 2011. december 05-ig várnak vissza. A programon büfé-étkezést biztosítanak a résztvevőknek.