645. § Neveletlen, dacos magatartásod terád vet árnyat és hősiesnek legfeljebb azok a pajtásaid fogják tartani, akik magul is neveletlenül nőttek fel.
646. § Önuralomra az iskolában különösen akkor van szükség, ha valamelyik tanárodat testi vagy beszédhibával verte meg a sors. Az ilyen tanárt kigúnyolni lelketlenség – ráadásul – ostobaság is. Mert hiszen a tanár is csak ember és tőle sem lehet rossz néven venni, ha gúnyolóival szemben nem tud tárgyilagos maradni és a csúfolódást rossz osztályzattal köszöni meg.
647.§ A diákkisasszonyok hibái között nem utolsó az, hogy dámának, nagyvilági hölgynek érzik magukat és sok esetben azt szeretnénk, hogy tanáraik is úgy bánjanak velük, mintha ők már felnőtt, társasági úrihölgyek lennének.
648. § A tapintatos tanár bizonyára másképp fog bánni egy nyolcadik osztályos gimnazista-kisasszonnyal, mint egy harmadistával. De mindennek van határa. A tanár sem mondhat le teljesen a helyzet adta jogairól. Ha az osztály szemben áll veled, nem a gavallér áll szemben az úrihölggyel, hanem a tanár a tanulóval.
649. § Sok függ attól, milyen hangot ütsz meg tanáraiddal szemben. Ha magatartásoddal vélt jogaidra hivatkozol, el lehetsz rá készülve, hogy a tanár úgy fog bánni veled, mint valami éretlen fruskával. Ha azonban magatartásoddal azt juttatod kifejezésre, hogy helyesen fogod fel a kettőtök közötti viszonyt, meglátod, hogy tanárod is úgy fog megbecsülni, ahogy illik.
650. § Jól jegyezd meg: jobb, ha az ember feljebbvalóival megtartja a három lépés távolságot, mintha komázni próbál vele.
651. § Ha valakit nem urazol, ezzel őt nem kisebbíted, a magad tekintélyét nem növeled, akkor sem, ha uraznod kellene. De lehet, csak azt éred el, hogy az illetőt tiszteletlen magatartásod bosszantani fogja, és környezeted szemében neveletlen ember hírébe kever.
Folytatjuk.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •