Bajnai Gordon újra színre lépett, a volt miniszterelnök elemzi hazánk céljait a rendszerváltástól a jelenig,
Haza és Haladás című blogján. Bajnai nem vonódik be a politikai drukkerharcokba és gyűlöletmozgalmakba, elemzése egyszerű polgárként is áttekinthető. Itt/most ennyi is elég, hogy a haza megmentőjének lássuk rögtön, a wilágtüntető
Anonimous kivételével.
A Centrifuga életében komoly időszak volt a Bajnai kormány ideje. 2009 nyarán ez a kormány ideges közhangulatban, erős ellenzékkel szemben működött.
Bajnai Gordon betiltotta a fasiszta felvonulást, hatékonyan fellépett a cigánygyilkosságok elkövetői ellen. A Centrifuga büszke rá, hogy tevőleg és hatékonyan vett részt mindebben: értelmezte a fasiszta jelenséget és több hétig nyilvános virrasztást tartott a romagyilkosságok áldozataiért, amivel felkeltette százezrek együttérzését, ezzel hozzájárult a gyilkosok elfogásához.
Bajnai Gordon elemzésének kivonatát olvashatod:
A rendszerváltó közakarat 3 tézise 1) Demokratikus jogállamban akarunk élni,
2) Az egyéni jólét fokozatos és érzékelhető ütemű gyarapodását akarjuk, amelynek egyetlen hosszú távon is működő rendszere a magántulajdon szentségén alapuló, szabályozott piacgazdaság, amely biztosíthatja, a gyors felzárkózást Európa gazdagabb feléhez.
3) A társadalom minél nagyobb többsége részesüljön az ország gyarapodásából, és a társadalmi kohézió, a mobilitás és a szolidaritás erősödjön az ország felemelkedésével párhuzamosan.
(( A Centrifuga szerint ezeket a pontokat frissíteni kell az immár 20 éves közakarat igényeihez. A 'magántulajdon' és 'szentség' nem szabatosan összeegyeztethető fogalmak, valamint a fokozatos gyarapodást felváltotta a fenntartahatóság igénye. Új konszenzusra van szükség, különös tekintettel az új globális tényezőkre, mint pl a wilágháló, klíma-krízis, generáció váltás... ))
Magyarország kompország, aminek elromlott a kormánya... :)
A rossz kormányzás előállhat tévedések, hibás döntések következményeként és/vagy a hatalomnak szándékosan a közérdekkel szemben való gyakorlása eredményeként.
Jelen esetben mindkettőről szó van. Ám a demokratikus ellensúlyok felszámolása, a kormányozhatóságot nehezítő kétharmados tárgykörök kibővítése és a választójog manipulációja a korrekciót mind a kormányzati ciklus folyamán, mind pedig annak lejártakor és egy esetleges váltás után is megnehezíti.
2012 Magyarországának rosszul kormányzó, de nehezen leváltható kormánya van. Ennél rosszabb kombinációval nem is szembesülhetett volna a fiatal magyar demokrácia.
Az újraelosztás növelésében érdekeltek kegyeiért folytatott rövidlátó politikai licit fokozatosan terelte fenntarthatatlan pályára a költségvetést és a politikai elit a számos megoldatlan társadalmi kérdést soha meg nem keresett pénzek elköltésével, kiosztásával próbálta meg kezelni – anélkül, hogy az inaktivitás, az elöregedés és népességfogyás, a marginalizálódó cigányság, a reménytelenné váló térségek és települések valódi problémáival szembenézett volna.
Csupán nemzetközi látszattevékenység folyt és folyik az ország jövőjét talán leginkább meghatározó kérdés, a roma integráció vonatkozásában. Ennek a problémának a szőnyeg alá söprése persze a rendszerváltás politikai elitjének közös kudarca, amelynek a következményeit a mai rossz kormányzás csupán súlyosbította: ennek egyik jele a hátrányos helyzetű családok akut szociális vészhelyzete, a másik pedig a szélsőséges politikai erők felfutásában és a korábban nem tapasztalt szociális feszültségekben érhető tetten.
A 2010-es választást követően a szűkös pénzügyi mozgástérben azonnal lehullott a kampányálarc, és felsejlett a Fidesz valódi társadalomfilozófiája: a közép- és felsőbb osztályokat akár a társadalom végletes kettészakítása árán is előnyben részesítő értékválasztás. A retorika paravánja mögé nézve, a tényleges intézkedések szintjén ez nem más, mint az adórendszer felül ad – alul elvesz típusú átszabása, a végtörlesztés keveseket segítő, de sokakat ellehetetlenítő bevezetése, a közmunkarendszer zsákutcás átrajzolása, vagy éppen a köz-és felsőoktatási törvény társadalmi mobilitást csökkentő átalakítása. A szaporodó bajok kommunikációs kezelését pedig a stigmatizáció, a szegények társadalmi ellenséggé tétele szolgálta. A szegénység helyett a szegények elleni hidegháború megindítása.
A kormány szavazatgyűjtögető életmódot folytat. (muhaha:)
Előretekintés:
A legkedvezőbb forgatókönyv a jelenlegi kormány átfogó önkorrekciója lenne. Ezt a hosszútávú érdekek alapján kizárni nem lehet, de Fidesz mai vezetése, eddigi működése és finanszírozási háttere ilyen fordulatot ezúttal sem valószínűsít.
Ezért most, 2012 januárjában, bő két évvel a jelenlegi ciklus lejárta előtt a haza és a haladás ügye iránt elkötelezettek legfőbb reménye már a mielőbbi kormányváltásban van.
A jó kormányzás programja:
1. a harmadik köztársaság korrekciója - közjog és kormányozhatóság
2. ciklusokon átívelő széles társadalmi megegyezés - nincs bosszú...
3. az idővel így megtermelt többletjavakat a megújított nemzeti célokkal összhangban igazságosan és okosan elosztani..
(( A Centrifuga életveszélyesen távolinak látja "az idővel megtermelt többletjavak okos elosztását. Továbbá mosolyog azon a kikötésen, hogy ne legyen bosszúállás a ciklusok között. Ámde hiszünk a változásban:))
... "2012 a történelmetek egy döntő fontosságú éve lesz, ahogyan az egész emberi civilizáció számára. Nagyon tettrekésznek kell lennetek: megtenni mindent a saját életetek és a saját jövőtök érdekében. Ne várjátok, hogy a játszma valamelyik szereplője megteszi, amit nektek kell. Senki nem menthet meg titeket, csak saját magatok. Ti vagytok a 99%. Erősek vagytok. Kizárólag az emberek közötti összefogás képes jelentős változást elérni!" ...
A képek illusztrációk.