720. § Egyesületi, vagy nyilvános bálba fiatal hölgy csak szülőjének, idősebb rokonának vagy asszonybarátnőjének kíséretében megy el.
Másként áll a dolog az úgynevezett házibáloknál. Mostanában ismét divatba kezdenek jönni a házi táncmulatságok és a család keretében alakult tánccsoportok. A vendéglátók nagy anyagi megterhelését jelentené, ha a táncoló ifjúság hozzátartozói is igényt támasztanának arra, hogy őket meghívják.
Mit tégy abban az esetben, ha több házibálra kapnál meghívást, szüleid viszont nincsenek abban a helyzetben, hogy házibál adásával viszonozzák ezeket a meghívásokat? Ne törjed fejedet. 721. § A házibálokra szóló meghívásokat nem kell viszonozni.
De a viszonzásra vonatkozóan is találtak némelyek olyan megoldást, amely kielégíthetőnek mondható: 722. § több család kibérli valamely étterem, szálló vagy kávéház különszobáját és ott együttesen viseli a fiatalemberek megvendégelésének költségeit.
723. § Az álarcosbálról kell még néhány szót mondanom. Úrihölgy csak akkor megy el álarcosbálba, ha minden kétséget kizáróan bizonyos abban, hogy ott kifogástalan társaságot talál.
724. § A báli öltözetről. Az urak lakk félcipőt, frakkot, fehér csokrot és fehér mellényt öltenek a táncmulatságra. a meghívóra különben rá szokták nyomtatni, hogy milyen öltözetben kell megjelenni. Ne feledkezz meg a glacé-kesztyűről! És vigyél magaddal tartalék gallért, tartalék zsebkendőt is. Házibálra szmokingban is el lehet menni.
725. § A hölgyek táncruhája, különösen a fiataloké legyen eleganciájában is a lehető legegyszerűbb s ne legyen rajta felesleges dísz. Az agyondíszített ruha nem finom, nem elegáns, nem előkelő. Fiatal hölgy bálba táncruhába menjen, ne pedig estélyi ruhában. S ne csak teste öltsön ünnepi ruhát, hanem kedve is legyen ünnepi, hogy tőle telhetően hozzá tudjon járulni az est hangulatának emeléséhez. Mert így kívánja ezt az illendőség.
726. § Sokat szidják, s erkölcstelennek mondják az úgynevezett modern táncokat. Ezzel a felfogással szemben sokan foglaltak állást a magyar úritársaság kiválóságai közül, így, többek között Herczeg Ferenc és Csathó Kálmán is. Nem egyszer megírták, hogy a bosztont vagy a szupécsárdást is lehetett úgy táncolni. Nem a táncokon, hanem a táncosokon múlik a dolog.
• A könyv: AZ ÚJ IDŐK ILLEMKÓDEXE Budapest, 1911. • Szerző: Ilse Meister és az Új Idők • Kreatív szerkesztő: iCa és munkatársai • Dizájn&vízió: Evu •